Meriç Yer Fıstığı ezmesi piyasada

Meriç Yer Fıstığı ezmesi piyasada

Meriç’in yer fıstığı ezme olup kutularda piyasaya sürüldü. Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Meriç yer fıstığını tüm Türkiye’ye tanıtarak pazar payını arttırmak istediklerini belirtti. Bayazıt, “Talep artınca ekim alanları da artacak” dedi. Meriç İlçesi köylerinde üretilen yer fıstığı bademezmesi formunda ezme oldu. Edirne İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Meriç yer fıstığını tüm Türkiye’ye tanıtarak pazar payını arttırmak hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. İl Müdürü Atilla Bayazıt, yer fıstığının tarladan ezme olup kutuda yerini alıncaya kadar geçen evreyle ilgili şu bilgi paylaşımında bulundu:

“Özellikle Nasuhbey ve Alibeyköy Köylerimizde ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 2 bin dönüm alanda yer fıstığı üretimimiz var. Amacımız bu ekim alanlarını arttırmak. Meriç yer fıstığımızı tüm Türkiye’ye tanıtarak pazar payını arttırmak istiyoruz. Özelikle yer fıstığımızı katma değerli bir ürün haline getirmek istiyoruz. Bunun için Valimizle birlikte fikir alışverişinde bulunurken aklımıza yer fıstığı ezmesi geldi. Bu teklife Valimiz onay verdi. İlimizde bulunan şekerci, badem ezmeci üreticilerimizle bir araya geldik. Onlara teklifimizi yaptık. Onlarda kabul etti. Meriç’ten yer fıstığı bulduk, deneme ürünü olarak gönderdik. Belirli bir süre verdik, üreticilerimizde yaptılar. Gayette başarılı oldular. Badem ezmesi formunda yer fıstığından ‘Meriç Yer Fıstığı Ezmesi’ yapıyoruz.

            Bildiğiniz gibi daha çok marketlerde fıstık ezmeleri kavanozlarda krem tarzındadır. Genelde ekmek üzerine sürülür. Biz bunu şekercilerimizden böyle istedik. Kutulara koyduk. Ürün piyasada ve özellikle birkaç firma kendileri üretime devam ederek satıyor.

            Amacımız tanıtım yapmak ve talep oluşturmak. Bu girişimimizde inşallah bunu başaracağız. Talep arttıkça ekim alanları da artacaktır. Üreticilerimizin fıstığı daha çok değer kazanacak. Meriç’in yer fıstığı ezme oldu. Bunu başka şekilde nasıl pazarlayabiliriz dedik. Bir pakete sokmamız lazım. Kuruyemiş olarak da tüketilmesi ve o alanda da üretim yapılması lazım. Bunun içinde çalışmalar yaptık. Özellikle Tekirdağ ve İstanbul bölgesinde bulunan kuruyemişçilere Gıda Yem şubesinden arkadaşlarımızı gönderdik, bizim yer fıstıklarımızı tercih eder misiniz dedik. Bu çalışmalarımız devam edecek. Bölgemizdeki ekiliş alanlarını arttırmak istiyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.