Babaeski’de 7’den 70’e herkes fidan dikti…

Babaeski’de 7’den 70’e herkes fidan dikti…

KIRKLARELİ’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Müsellim Köyü’nde, Ülke genelinde olduğu gibi Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü Koordinasyonu’nda, “Geleceğe Nefes Seferberliği” kapsamında başlatılan etkinlikte 54 bin m2 alanda 12 bin fidan, “Bugün Fidan Yarın Nefes Olması” için toprakla buluştu.

Babaeski İlçesi Müsellim Köyü’nde düzenlenen etkinliğe, Kaymakam Vekili Yasemin Çiğdem, 1.Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Cumhuriyet Başsavcısı Tevfik Emre Beşiktepe, Kırklareli Üniversitesi Babaeski Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Görevlisi Kemal Taysı, Lüleburgaz Orman İşletme Şefleri Feridun Tandoğan Güven, Atilla Aykut, Daire Amirleri, siyasi parti temsilcileri, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Askerler, kamu yararına çalışan Oda ve Dernek Temsilcileri, Banka Müdürleri, Okul Müdürleri, Öğrenciler, Köy ve Mahalle Muhtarları ve Köy halkı katıldı.

Etkinlik öncesi bir konuşma yapan, Lüleburgaz Orman İşletme Şefi Atilla Aykut, “Tarım ve Orman Bakanlığımızın düzenlemiş olduğu 11 Kasım saat: 11.11’de 11 milyon fidanı toprakla buluşturuyoruz etkinliğine hepiniz hoş geldiniz. Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, özellikle son aylarda çıkan orman yangınları neticesinde zarar gören alanların yeniden ağaçlandırma konusunda vatandaşlarımızın yoğun taleplerine karşılık vermek ve toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla; Öğrencilerden, askeri birliklere, sivil toplum örgütlerinden kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine kısaca 7 den 77’ye toplumun bütün kesimlerinden katılan vatandaşlarımızın katkılarıyla 11 Kasım 2019 günü saat 11.11’de 81 İlimizde 2023 noktada buluşturacağız. Türkiye’yi Guinnes Rekorlar Kitabına taşıyacak bu ağaçlandırma seferberliğine, “Geleceğe nefes” adını verdik. Biliyoruz ki bir taraftan bugün dikeceğimiz fidanlar, diğer taraftan bugün eli toprağa değecek ve fidan dikmenin önemini fark edecek, bu bilinçle büyüyecek çocuklarımız gelecek nesillerimiz için birer nefes olacaklar. Bu proje kapsamında Lüleburgaz Orman İşletme Şefliği olarak, Babaeski İlçesi Müsellim Köyünde 54 bin m2 alanda 12 bin adet fidanımızı, “Bugün fidan, Yarın nefes olması” için toprakla buluşturacağız. Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliğine katılım sağladığınız için teşekkür eder, diktiğiniz her fidanın tutmasını temenni ederim.” Dedi.

Daha sonra; Öğrenciler, askeri birlikler, sivil toplum örgütleri, kamu kurum ve kuruluşları, esnaflar, işçi ve köy halkı kısacası 7 den 77’ye toplumun bütün kesimlerinden katılan vatandaşlar, “Geleceğe Nefes Seferberliği” kapsamında başlatılan etkinlikte 54 bin m2 alanda 12 bin adet fıstık Çam fidanını, “Bugün Fidan, Yarın Nefes Olması” için toprakla buluşturdu.

Etkinliğe, Köylü Kadınların yanı sıra eşi Avşar Gençer Kuşku, çocukları Aras Efe Kuşku (5) ve Doruk Ege Kuşku (3) ile birlikte gelen Murat Kuşku isimli çevreci bir vatandaş, “Biz bu etkinliğe Lüleburgaz İlçesi’nden katılıyoruz, ayrıca sosyal medyadan da katıldık. En küçük oğlum, 3 yaşında, abisi de 5 yaşında, ailece birlikte burada fidan ekmenin gururunu yaşadık. Bir çevreci olarak, bugün dikilen bu fidanlardan dolayı çok mutlu olduk” dedi.   

Etkinliğin sonunda, Babaeski Belediyesi katılımcılara pilav ve ayran ikramında bulundu.

Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.