Babaeski’de Cumhuriyet coşku ile kutlandı…

Babaeski’de Cumhuriyet coşku ile kutlandı…

KIRKLARELİ’nin Babaeski İlçesi’nde de ülke genelinde olduğu gibi Cumhuriyet’in 96’ıncı yılı kutlama programı çerçevesinde düzenlenen “29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” töreni büyük bir coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı töreni, Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu, 1’nci Zırhlı Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ve Cumhuriyet Başsavcısı Şule Duman’ın, Kaymakamlık makamında tebrikleri kabulüyle başladı.Ardından Atatürk Meydanı’ndaki düzenlenen tören alanına geçildi.

Törende; Kaymakam Elmacıoğlu, 1’nci Zırhlı Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral İlhan ve Belediye Başkanı Hacı, tören alanında yerlerini almış olan okulların, askeri birliklerin, teşekküllerin ve halkın Cumhuriyet Bayramını kutladı.

Daha sonra ise tören Komutanı Beden Eğitimi Öğretmeni Fırat Dizman’ın komutuyla saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı söylendi ve şanlı Türk Bayrakları, göndere çekildi.

Törende, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ve CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu’nun, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla gönderdiği kutlama mesajları, okundu.Törende günün anlam ve önemini belirten konuşma Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu, tarafından yapıldı.

Kaymakam Elmacıoğlu, konuşmasında şunları söyledi; “Cumhuriyetimizin ilanının 96. Yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Bilindiği gibi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Ve bu zafer, Cumhuriyet’le taçlandırılarak, tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi olarak gerçekleştirilmiştir.

Cumhuriyet rejimi; demokratik, laik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur. Millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet idaresi, Türkiye Cumhuriyeti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese fert olma hakkını vermiş ve sorumluluğunu yüklemiştir. İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O’nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir “dünya devleti” olmanın kıvancına erişmiştir. Millet olarak, bugün bunun haklı gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunun içindir ki; Cumhuriyetimizin ilanının yıldönümleri olan Cumhuriyet Bayramlarını her yıl tüm yurtta büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Üzerinde bulunduğumuz coğrafya tarihin her döneminde politik, stratejik ve ekonomik cazibe merkezi olmuştur. Bu nedenle zorlu bir coğrafya olarak bilinmektedir. Yaşadığımız bu zorlu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilincine sahip olmaktır. Aziz milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Suriye Milli Ordusuyla beraber Suriye’nin kuzeyinde terör örgütlerine karşı Barış Pınarı Harekâtıyla büyük bir başarı sağlamıştır. Ordumuzun bu başarılı harekâtı masa başında diplomatik başarıyı da yanında getirmiştir. Başta Cumhurbaşkanımıza, ordumuza ve harekâtı destekleyen tüm siyasi parti gruplarına şükranlarımı sunarım. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 96. Kuruluş yıldönümü kutlu olsun.”

Daha sonra törende, öğrenciler tarafından şiirler okundu, Cumhuriyet İlkokulu Öğrencileri, “Bir başkadır benim memleketim” adlı gösteriyi, Babaeski Ortaokulu Halk Oyunları ekibi ise 7 Bölge, 7 Yöre gösterisini sundular. Babaeski Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları Topluluğu da Kırklareli Yöresi oyunlarını oynadılar.

Törende ayrıca; 1’nci Zırhlı Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan’a, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla Suriye’nin kuzeydoğusunda başlatılan Barış Pınarı Harekâtı dolayısıyla, Atatürk Ortaokulu Öğrencileri tarafından bir buket çiçek verildi.

 Cumhuriyet’in 96’ıncı yılı kutlama programı resmi tören geçişi ile son buldu.Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şubesi tören geçişinde Dev Atatürk Bayrağı ile geçti.Düzenlenen törene; Kaymakam Şenol Levent Elmacıoğlu, 1’nci Zırhlı Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ercan İlhan, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Cumhuriyet Başsavcısı Şule Duman, Kamu Kurum ve Kuruluşların Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu yararına çalışan Oda, Birlik ve Dernek Temsilcileri, Banka Müdürleri, Muhtarlar, Gaziler, Öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

-Haber: Metin KARAKUŞ/Babaeski 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.