Babaeski’de, “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi”

Babaeski’de, “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi”

Babaeski İlçesi’nde, (BAHAYDER) Babaeski Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği tarafından, “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi” düzenlendi.Babaeski Belediye Nikâh Salonu’nda, 23-24 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenen eğitime 20 Gönüllü Hayvan sever katıldı.

Düzenlenen eğitime, Tarım Orman Bakanlığı 1.Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şube Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü’nde Görevli Ziraat Mühendisi ve Biyolog Çiler Yavaş,  Babaeski İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde Görevli Veteriner Hekim Levent Esen, Babaeski Belediyesi’nde Görevli Veterineri Cenk Ertürk, konuşmacı olarak katıldı.

Babaeski Doğa ve Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Gülay Yıldırımlar, eğitim sonrası yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimi” düzenlendi “Babaeski Belediye Nikâh Salonunda iki gündür devam eden Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimimizi bugün itibari ile tamamladık. Bu eğitim 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliğinde yer alan bir eğitimdir. Yerel Hayvan Koruma Görevlisi nedir? Diye soracak olursanız, bulundukları bölgede, mahallede, özellikle kedi ve köpek gibi sahipsiz hayvanların yaşamsal sorumluluklarını üstlenen bu konuda belediye ile ortak çalışmalar yapan kişilerdir.

Bu kişilere Valilik tarafından bu eğitim organize ediliyor. Bugün sabah programın ilk günü Kırklareli İl Tarım Orman Bakanlığı İl Şube Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklardan Çiler Yavaş hanımefendi bize, “Hayvanları Koruma Kanunu ve Yönetmeliği” Hakkında bilgiler verdi. Daha sonra ise Babaeski İlçe Tarım Müdürlüğü’nden Veteriner Hekim Levent Bey, “Hayvanların davranışları” hakkında bize eğitim verdi.

 Eğitimimizin ikinci gününde ise Belediye Veteriner Hekimi Cenk Ertürk, tarafından bizlere “Hayvanların tanınması, hasta hayvanların tanınması, hayvanların beslenmesi, kısırlaştırılması” hakkında bilgiler verdi. Bugün itibari ile eğitimimizi tamamladık. Bu eğitime şu an 20 tane Dernek Üyemiz ve gönüllümüz başvurmuştur.

Yerel Hayvan Koruma Görevlisi Eğitimimizin Babaeski’de düzenlenmesini sağlayan başta Tarım Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü Kırklareli Şube Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Müdürü Sayın Murat Deniz’e, Eğitim veren Sayın Çiler Yavaş’a, Veteriner Hekimler Sayın Levent ve Cenk Ertürk’e ve ayrıca Babaeski Belediyesi ne çok teşekkür ediyoruz. Eğitimi tamamlayan Gönüllü arkadaşlarımızın görevli kartları daha sonra Valilik tarafından tanzim edilerek, bizlere teslim edilecek.”

-Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.