Bakkallar Odası ile Marmara gıda açıkladı, “İlgileri yok !”

Bakkallar Odası ile Marmara gıda açıkladı, “İlgileri yok !”
09.04.2020
A+
A-

Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör ile Marmara Gıda  bir açıklama yaparak,dezenfektan için kullanılan anti bakteriyel jelleri kendilerinin dağıttığını Sağlık ve Tarım Müdürlüğünün herhangi bir dağıtım yapmadığını açıkladı.

Yaşagör yaptığı açıklamada, “ 03 Ekim 2017 tarihinde başlatmış olduğumuz “Sağlıklı Eller Gülümseyen Yüzler” projesinde tüm üyelerimizin kullanması için anti bakteriyel jellerini Marmara Gıda Maddeleri Limited Şirketine yaptırarak dağıtımını gerçekleştirdik. 4 Ekim itibari ile de basın açıklamamızda da paranın en kirli nesne olduğunu beyan edip, esnafımızın ve halkımızın sağlığını düşünerek, bu tür anti bakteriyel jel ürünlerimizin ücretsiz olarak üyelerimize dönem dönem 2019 Yılı sonuna kadar ve aralarda hijyen eğitim kurslarında ücretsiz olarak dağıtarak projemiz doğrultusunda hem kendi sağlıkları hem de halkımızın sağlığını ilgilendirdiğinden 2019 yılı sonuna kadar projemizi devam ettirdik.

Dünya çapına yayılan Corona Virüs tehdidi ve akabinde yaşanan sağlık sorunları neticesinde uluslararası ve ulusal tedbirler çerçevesinde Kurumumuzca da tedbirler alınmıştır. Bu çerçevede daha önce yürüttüğümüz hijyene yönelik projemizde çalıştığımız Marmara Gıda Maddeleri Limited Şirketine başvurulmuş ve acil olarak anti bakteriyel jel ürünlerinin üretilerek tarafımıza teslim edilmesi yönünde talepte bulunulmuştur.

ANBALAJLAR ÖNCEKİ PROJEDEN KALKMA

İlgili şirketle görüşmelerimiz neticede ulusal çapta üretim hizmetlerinin yavaşlaması ve kimi hizmetlerin durması nedeniyle talep edilen hijyen ürününün ancak önceki projeden kalan ambalajlarla üretilebileceği ancak muhteviyatının yeni olacağı belirtilmiş olup, durumun aciliyet ve hayati önem arz etmesi nedeniyle hijyen ürünleri bu şekilde esnafımıza dağıtılmak üzere teslim alınmıştır.

Coronavirüsün (Covid-19) bulaşıcılığının engellenmesi için Edirne Valimiz Sayın Ekrem Canalp tarafından işyeri rehberlik denetim komisyonu oluşturulmuş olup, Bakkal, Market ve Büfe işyerlerine komisyon tarafından, coronavirüs için alınması gereken tedbirler, işyerlerinde alış veriş için en az 1,5 metre mesafe kuralı ve alınması gereken tedbirler anlatılmıştır. 

İşyerlerinin denetlenmesi kapsamında yapılan rehberlik denetimlerinde, odamız yönetim kurulu üyelerinden de bir kişinin yanlarında iş yerlerini ziyaret ettiğinden, daha önce yürüttüğümüz proje kapsamında esnafımıza anti bakteriyel jel ürünlerinin ne kadar önemli olduğunu açıklanmış ve anti bakteriyel jel dağıtımımız yönetim kurulu üyemiz tarafından işyeri sahibine anti bakteriyel jeli vermiştir. Ayrıca; esnafımıza yapılan bilgilendirmeler de bu jelleri odamıza gelerek her zaman alabilecekleri bildirilmiştir.

İLGİLERİ YOK

Anti bakteriyel jel dağıtımı gerek İl Tarım Orman Müdürlüğü gerek se de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılmamıştır.  Bahse konu Kurumların dezenfektan dağıtımı ile herhangi bir ilgileri bulunmamaktadır.

SOSYAL MEDYADA AÇIKLAMA YAPAUNLARUDA KINIYORUZ

Sosyal medya üzerinden kimi kişilerce gerçeğe aykırı, mesnetsiz iddialar ile yapılan açıklamaları kabul etmemekle birlikte kınamaktayız. Yapılan çalışmalarımız esnafımız ve halkımızın sağlığına yönelik olup, ivedilikle harekete geçilmiş bir çalışmadır. Kaldı ki; yaptığımız çalışma 2017 yılında temelleri atılan “Sağlıklı Eller Gülümseyen Yüzler” projemizin bir eseridir. Burada yapılan çalışmada esnafımızdan herhangi bir ücret alınmamış olup, tamamıyla kamu yararı güden bir çalışmadır. Bu zor zamanlarda esnafımızın yanında olmak ve en azından bir nebze bile olsa sağlıklı çalışmalarını sağlamak adına yaptığımız çalışmanın, hiçbir araştırma yapılmadan veya kurumlardan bilgi istenmeksizin, art niyet ile yapılan mesnetsiz iddialar ile bizleri derinden üzmüştür. Bu zor günlerin aşılması amacıyla bu tür desteklerimiz ve çalışmalarımız esnafımıza yönelik devam edecektir. Esnafımızın sağlığı hepimizin sağlıdır”dedi.

MARMARA GIDADAN AÇIKLAMA

Öteyandan,Marmara Gıda Maddeleri  Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi’de bir açıklama yaparak asılsız söylentşleri ortaya atanlara dava açacaklarını bildirdi.

Dünyamız ve ülkemizin yaşamış olduğu COVİT-19 virüs salgını ile mücadele edilen şu olağanüstü günlerde,  esnaflarımızın sağlığını korumak için, Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası’ndan gelen talep doğrultusunda antibakteriyel jellerin üretimine hızlı bir şekilde başladık ve ürünü hızlıca ürettik. Yaşanan olağanüstü durum nedeniyle,  ambalaj ve etiket temini mümkün olmadığı için ve konuya verdiğimiz önemden dolayı; elimizdeki ambalaj ve etiketler ile çözüm üretmek zorunda kaldık. Yani, ürünlerin daha önceden etiketlenmiş olan boş plastik ambalajları içine yeni üretmiş olduğumuz dezenfektan jellerin dolum işlemini gerçekleştirerek ve üzerlerine yeni üretim ve son kullanma tarihini sticker ile belirterek Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odasına teslimini yaptık. Basında yer alan, üretmiş olduğumuz jellerin son kullanma tarihlerinin geçmiş olduğu halde piyasaya sürüldüğü iddiası hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Biz üretici firma olarak ürünlerimizin arkasındayız. Her türlü tahlil ve analiz yaptırmaya hazırız. Bu ürettiğimiz jellerde firmamızın tek amacı esnaflarımızın sağlığını korumak olup, maddi bir kazancımız yoktur. Bu jeli Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası da ücretsiz dağıtmıştır. Amacımız; iş ortağımız olan bakkalların sağlığını korumaktır. Firmamız Edirne halkına hizmet etmekten gurur duymaktadır. Şirket olarak gerek İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, gerekse de İl Sağlık Müdürlüğü ile dezenfektan üretimi noktasında herhangi bir sözleşmemiz bulunmamaktadır. Dağıtımı yapılan jellerin bahsi geçen kurumlarla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır.

Basında çıkan ve gerçeği yansıtmayan haberlerle ilgili her türlü yasal yollara başvuracağımızın bilinmesi hususunu; Saygılarımızla, kamuoyuna duyurulur”denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.