Balkan Müzik Festivali Başladı

Balkan Müzik Festivali Başladı
09.10.2020
A+
A-

Cumhurbaşkanlığı himayesinde 2. Uluslararası Balkan Müzik Festivali’nin açılışı Covid-19 tedbirleri kapsamında İtalya Kilisesi’nde kurdele kesimi ile gerçekleşti. Festivalin açılışına Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Ünlü Klarnet Sanatçısı Serkan Çağrı ve çok sayıda kurum müdürü ve protokol üyeleri katılım sağladı. Kurdele kesimi sonrası beraberindeki protokol ile beraber Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Devrim Erbil’in ilk kişisel resim sergisini gezdi.

“TÜRKSEV’İN BİRLEŞTİRİCİ GÜCÜ”

Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (TRAKSEV) Kurucu Başkanı ve Klarnet Sanatçısı  Serkan Çağrı “ bölgemizin kültür sanat ve eğitim faaliyetlerinin geliştirilmesi, desteklenmesi ve aynı zamanda kanatılmasına katkı sağlayabilmek amacıyla 2018 yılında Trakya Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nı kurduk. Doğduğum, büyüdüğüm bu toprakların sanatçısı olarak tüm ilhamımı bu bölgeye borçluyum. Bu nedenle yıllar sonra hayalini kurduğumuz vakfımızla bölgemize hizmet etmenin heyecanını yaşıyoruz. Özellikle dezavantajlı görülen konular üzerinde, her türlü sosyal içerme ve entegrasyon projeleri ile görülenin ötesine geçmek için TRAKSEV’in birleştirici gücü, halkımızın sevgisi ve sizlerin desteğiyle arzu ettiğimiz ortama ulaşacağımıza inanıyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaşanan Covid-19 pandemisi sebebiyle sanatın ve sanatçıların zor bir süreçten geçtiğini hepimiz biliyoruz. Gerek devletimizin gerekse bizlerin özverili çalışmalarıyla bu süreci en kısa zamanda atlatacağımıza inanıyoruz. Bu nedenle Covid-19 tedbirleri doğrultusunda bir nebzede olsa sanatı, sanatçıyı ve sanat severleri motive etmek üzere bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Uluslararası Balkan Müzikleri Festivali’ni sizlerle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bahsetmiş olduğum nedenlerden dolayı uluslararası yürüttüğümüz projemizde bu yıl kökleri Balkanlar’a uzanan, müziğimizin usta isimlerini ağırlıyoruz. Sanat ve sanatsal projeler yolunda ilerleyişimizin yolunu açacak desteklerin çoğalması bizleri mutlu ediyor. İçinde bulunduğumuz 1852 tarihi İtalya Kilisesi’nde ilk kez gerçekleştirdiğimiz etkinliğin ve planladığımız projelerin bölgemiz açısından faydalı olacağına inanıyor ve daha nicelerini sizlerle buluşturmak için çalışıyoruz. Dünyaca ünlü ressamımız Devrim Erbil, kronik rahatsızlıkları sebebiyle pandemi kurallarına bağlı kalarak burada sizlerle birlikte olamadı. Bizler değerli sergisini burada açılmasına fırsat verdiği için teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

“MUTLULUK KAPISI ÜNVANIN YAKIŞTIRILDIĞI EŞSİZ ŞEHİR EDİRNE”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz “ ülkemizin hangi köşesine gidersek gidelim, üzerinde asırlardır yaşadığımız ve kendimize yurt edindiğimiz Anadolu ve Trakya’yı içine alan bu güzel ve eşsiz coğrafyanın diğer coğrafyalardan sahip olduklarıyla bilhassa tarihi ve kültürel değerleriyle her santimetre karesinin ayrıştığını görmek bizi son derece mutlu ediyor. Bugün açılışını yapmakta olduğumuz festivale ev sahipliği yapan Edirne’mizle hem tarihi önemi hemde barındırdığı kültür varlıklarıyla milletimiz ve insanlık için gerçekten önemli ve son derece farklı bir yere sahip. Anadolu’nun Avrupa ve Balkanlara açılan kapısı olan Edirne’miz Osmanlı İmparatorluğumuza İstanbul’un Fethi’ne kadar neredeyse 90 yıl payitahtlık yaptı. Bu şehir payitahtlık dönemi ve sonrasında bugün aralarında UNESCO Dünya Miras Lisesi’nde yer almayı başaran Sinan’ın ustalık eseri muhteşem Selimiye Cami, geçici listede yer alan Sultan ikinci Beyazıt Külliyesi, Uzunköprü’sü, Türk İslam Eserleri  Müzemiz ve bu şehirle anılacak ve bugüne kadar gelecek pek çok kıymetli eserle baştan aşağı donatılmış durumda. Gelenekleri ve somut olmayan kültürel mirasıyla da önemli yeri olan Edirne’miz, ebetteki Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nden Hıdrellez şenliklerine kadar pek çok köklü ve neşeli, keyifli ve gelenekli etkinliklerle Edirne’mize değer katıyor. Şehir şenlikleri sebebiyle Mutluluk kapısı unvanının yakıştırıldığı bu güzel ve eşsiz şehir yüz yıllardır önemini hiç ama hiç kaybetmedi. Ne mutlu ki binlerce yıldır farklı din ve mezheplere ev sahipliği yapmasıyla çok kültürlüğünün saygının ve hoşgörünün timsali olmaya devam ediyor.

Kendine has özellikleri ile yaşayan renkli ve köklü bir Trakya, Balkan Kültürü’ne sahibiz. Trakya Kültür Sanat ve eğitim Vakfımız, bu kültürü yaşatmayı ve gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen bir organizasyon olarak, 5 sanat sever ve eğitimci dostumuz tarafından kurulmuş çok genç ama bir o kadarda dinamik bir vakıf. Trakya ve Balkanlarda yaşayan vatandaşlarımızın, dezavantajlı kesimlerinde topluma kazandırılmasını sağlamak üzere bu yolda önemli bir misyonu kendine hedef olarak belirlediler. Geçen yıl ilk kez düzenledikleri festival gibi faaliyetlerde bölgemizin sosyal ve kültürel yapısını, başta Balkanlar olmak üzere inşallah tüm dünyaya da tanıtmak, kültürel ve tarihi değerlerini duyurmak amaçlı başarılı işlere imza atmaya başladılar. Bende vakfımızı bu alanda yaptığı çalışmalar nedeniyle tebrik ediyorum” dedi.

“168 YILLIK İİTALYA KİLİSEMİZ  EDİRNEMİZE BELGEMİZ HALKINA HAYIRLI OLSUN”

Pandemiye rağmen festivalin kesintiye uğramamasına çabalamanın çok önemli olduğuna vurgu yapan Özgül Özkan Yavuz “Bugün Dünyaca ünlü ressamımız Devrim Erbil’in Edirne’de ilk kez bir sergisini açmış olacağız. Bu nedenle kendisine buradan selamlarımı gönderiyorum ve 5 gün sürecek festivalimizde birbirinden değerli sanatçıların konser ve performansları yer alacak. Bende gururlar söylemek istiyorum ki hem Serkan Bey hem Göksel Baktagir hocamız bakanlığımızın da sanatçılarıdır. Pandemi koşulları nedeniyle açılışımız seyircisiz olarak gerçekleşiyor. Ama pandemiye rağmen bu festivali yapıyor olmak ve kesintiye uğramamasını sağlamakta çok önemli ve güzel bir çabaydı. Bu yıl festivalimiz önemli bir özelliği de var. İçerisinde bulunduğumuz ve yıllardır atıl durumda kalan 168 yıllık İtalyan Kilisemiz bugün itibariyle, bölgemizin hak ettiği kültürel ve sanatsal faaliyetlerin gerçekleşeceği bir mekan olma özelliği ile de bu vesile ile göstermiş oldu. Ben bu mekanında bu şekilde kullanımını Edirne’mize ve bölgemiz halkına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından TRAKSEV Kurucu Başkanı Serkan Çağrı tarafından Kültür Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal’a, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu ve Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren’e teşekkür plaketleri takdim edildi. Plaketlerin ardından bestekar Kanun sanatçısı Göksel Baktagir ve müzisyenlerle birlikte Balkan Rüzgarı Konseri verildi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.