Balkanlardan gelen öğrencilere sıcak yuva

Balkanlardan gelen öğrencilere sıcak yuva
12.02.2020
A+
A-

Tepeden tırnağa binası yenilenen Kızılay Edirne Şubesi’nde 115 öğrencinin barınacağı misafirhane oluşturuldu. Trakya Üniversitesi’nde eğitim gören Balkanlı 92 öğrenciye Kızılay sıcak yuva olurken, binada kullanılmayan 12 odaya da el atarak kullanılabilir hale getirildi. Bu arada ihtiyaç sahipleri için de Aşevi’nin kazanları her gün kaynıyor, gelemeyenlerin hizmet ayağına götürülüyor.Kızılay Edirne Şubesi Başkanı Kadir Çakay, dün şube binasında basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere yenilenen binayı gezdirdi. Hizmetlere ve yapılan yeniliklere değinen Çakay şunları ifade etti

            “Aşevimiz uzun yıllardır faaliyetlerini sürdürüyor. 3 – 4 ay öncesine kadar aşevimizi yeniden restore ettik. Tarım İl Müdürlüğü, Sağlık İl Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı yeni standartlarına uygun hale getirdik. Kalebodurundan, doğalgaz tesisatından, tencere ve kazanımıza kadar kullandığımız tüm malzemeleri değiştirdik. Bununla birlikte binamızın kullanılmayan 12 dairesi vardı. Bu dairelerin hepsini tekrar elden geçirerek, hepsinin tuvalet ve banyolarını, pis su ve temiz su tesisatlarını, kalorifer tesisatlarını, odaların elektrik tesisatlarını elden geçirdik, boya ve badanasını yeniden yaparak 115 kişinin kalabileceği bir misafirhane haline getirdik.

            Şu an 92 öğrenci misafirimiz var. Bunların yüzde 90’ı Balkanlar’dan gelen öğrenciler. Önümüzdeki dönemde misafirhane olan bu kısmı öğrenci yurdu olarak devam ettirmek istiyoruz. Bu öğrenci yurdumuzda da amacımız tamamen Balkanlar’dan gelen öğrencileri ağırlamak. Tabii ki Türkiye’den gelen öğrencilerimiz de var ama Balkanlar’dan gelen öğrencilerin kontenjan sayısı çok az olduğu için Edirne olarak ilk önce Balkanlar’dan öğrencilerimizi misafir etmek istiyoruz. Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen öğrenciler bunlar.

            Her gün minimum 250, en fazla da 750 kişiye kadar yemek çıkarıyoruz. Bu sayıyı ortalama günlük olarak 350 kişi diyebiliriz. Bunu yılın 365 günüyle çarpabiliriz. Sadece 20 günlük bir ara veriyoruz. O arada da mutfağımızın bakımını yapıyoruz. Onun haricinde 11 ay 10 gün sürekli aşevimiz çalışıyor. Yine sürekli kıyafet yardımı yapıyoruz. Bu kıyafetler sıfır. Bağışçılarımızdan gelen sıfır ve ikinci el olmak üzere her gün yüzlerce insana ulaştırıyoruz. Ayrıca aşevinde ihtiyaç sahibi olan yemek yemek isteyen herkes her gün 3’e, 4’e kadar yemeğini yiyebilir. Aynı zamanda buraya gelemeyen, ihtiyaç sahibi birçok insanın da evlerine biz gidip yemeklerini her gün 12 ile 2 arası teslim ediyoruz. Bunun sayısı da 200 ile 300 arası değişiyor. Sayı olarak baktığımızda bunlar iyi rakamlar ama bunlar tabii periyodik olarak ihtiyaç sahibine göre değişiyor.

            Kızılay’a destek konusunda beklediğimiz duyarlılık var. Yardımlar konusunda bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadık. Öğrenci misafirhanesini açarken de bağışlarla açtık. Yatakları, bazaları, ranzaları, televizyonları, buzdolaplarını, çalışma masalarını, sandalyeleri Edirne’de bir şirketten bağış aldık. Kendi kullanılmayan eşyalarını getirip bize bağış yapan oldu. Gıda konusunda bağış verenler oluyor. Bu konuda bir problemimiz yok. Huzurunuzda tüm vatandaşlarımıza, bağışçılarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

            Edirne Kızılay Şubesi olarak ter temiz, kurumsal bir yapıya kavuştu. Gerek aşevi, gerek toplantı odaları, gerek öğrenci odaları, etüt odalarıyla yepyeni bir görünüm oluştu. Gençlik kollarımızın, kadın kollarımızın ayrı odaları oldu. Çalışma çarkları çok daha iyi bir hale geldi. Öğrencilerimizin ayrı dairesi var. Hepsini çok iyi şartlarda misafir etmeye çalışıyoruz. İnşallah bu uzun yıllar böyle devam edecek.

      Edirne kan merkezimizin şöyle bir özelliği var. Türkiye’de kan alımını arttıran en fazla artış sağlayan ikinci iliz. Bunda Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız sözleşmenin de çok büyük etkisi var. Edirneli vatandaşlarımızın duyarlılığının da çok etkisi var. Edirne’deki vatandaşlarımızın gösterdiği duyarlılıktan da gurur duyuyorum ve hepsine teşekkür ediyorum. Amacımız en fazla bağış yapan il olmak. İnşallah gerçekleştiririz.   Bu arada Elazığ’da meydana gelen deprem akşamı vatandaşlara atılan 10 TL’lik mesajlarla ilgili de Çakay, şunları söyledi:

            “Kızılay herkesin malı. Herkese lazım, herkesin ihtiyacı olan bir kurum. Böyle bir şey bugüne kadar Edirne şubesi olarak yaşanan olaylara sürekli yardım ettik. Mesela Oğulpaşa’da bir taşkın oldu, orada çok başarılı performans gösterdik. Amacımız gönüllülük. Sonuçta burada en başarılı şey almış olduğumuz sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmek. O mesaj olayına gelince, genel merkezimizin bu konuda bir kararı olmuş. Bunu bu şekilde yorumlamamak lazım. Bu mesajlar 365 gün sürüyor. O güne denk gelmiş olması kötü bir yorumlama. Olaylara iyi niyetle bakılmalı. Bugün de televizyonlarda gelirken gördüm. Seyyar mutfak alımı için bağış düzenleniyordu.”

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.