BİR PİLOT ve BİR HİKAYE

04.09.2020
A+
A-

Geçtiğimiz Cuma  günü Balıkpazarı Caddesi üzerindeki  İnşaat Mühendisliği  Bürosunda faaliyet gösteren  arkadaşım  İnşaat Mühendisi  Erdoğan Köylüoğlu’nu ziyaret ettim.

Okul arkadaşım ve çocukluk arkadaşım olan Sevgili Erdoğan Köylüoğlu ile söylediği çaylarımızı yudumlarken  sohbete başladık.Erdoğan da benim gibi Edirne sevgisi ile dolu, Edirne aşığı bir insan. Kendisine sık sık uğradığımda; geçmişte Edirneye ait yaşanılan Edirne’nin ciddi sorunlarını ve hikayelerini de dinleyip öğreniyor, bunları Gazetemde haberleştirerek, halkımıza  iletiyordum.

İşte Sevgili Arkadaşıma  en son uğradığım Cuma günü kendisinden, Edirneye ait çok ilginç bir hikaye dinledim. Sevgili Katılımcılarımın da ilginç bulacakları bu hikayeyi kendileri ile paylaşmak istiyorum. Hikaye şöyle:

1930’lu yıllarda Edirne’den bir pilot yetişiyor: ismi de Talat Bey. Ayda en az iki üç defa eğitim uçuşuna çıkıyor. Talat Beyin evi Edirne’de. Bu nedenle de eğitim uçuşları sırasında; Edirne’nin üzerinden geçiyor ve her geçişinde de, Edirnedeki  evinde annesi ile birlikte oturan kız kardeşine  hediye veya para vermek istiyor. Çok usta bir pilot olan ve o yıllarda Yüzbaşı rütbesini taşıyan Talat Bey, bu hediyeyi  bir torbanın içine koyup, bir iple sarkıtmak suretiyle evin balkonuna atıyor. Kız kardeşi de ağabeyi  Talat Bey’in armağanlarını bu şekilde alıyormuş.

Talat Bey Edirne üzerinde yaptığı uçuşlarından birinde aklında ani bir fikir ve vazgeçilmez bir istek oluşuyor: Selimiye Camiinin minarelerinin arasından uçağı ile geçmek. Derhal kafasında kendini bu amacına ulaştıracak uçuş planlarını hazırlamaya başlıyor. O GÜNKÜ RÜZGAR DURUMU HAKKINDA Edirne Meteoroloji Müdürlüğünden hava durumu bilgileri  edindikten sonra , bütün cesaretini toplayıp, ilk kez Edirneli bir Pilot olarak, minarelerin arasından geçmeyi başarıyor.

İşte Talat Bey bu projesini gerçekleştirdikten sonra, Talat Beyin geçtiği  Selimiye Camiinin öndeki minareleri arasına özel günlerde mahya kuruluyordu.  Bu mahyaları kuranlar ise; başta Edirneli Elektrik Teknisyeni  Mustafa  İşlekel olmak üzere,  Edirne PTT’nin Santral Uzmanlarından LÜTFÜ Şeremet Bey ve Arkadaşım Erdoğan Köylüoğlu’nun  Babası Edirne Belediyesi Elektrik İşletmesi   Baş Teknisyenlerinden  Merhum Hasan Köylüoğlu amca idi. Mekanları cennet olsun , Allahtan kendilerine rahmet diliyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.