Borsa Başkanı Öztürk,‘Harmana yetişecek’

Borsa Başkanı Öztürk,‘Harmana yetişecek’
08.04.2020
A+
A-

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, lisanslı depoculuğun Türkiye’de tarım ticareti ve tarımın geleceği açısından çok önemli olduğunu anımsattı.

            Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Türkiye’de 4 buçuk milyon ton kapasiteye ulaşan bir lisanslı depo altyapısının oluştuğunu, hızlı bir şekilde yatırımların da devam ettiğini belirtti. “Ürünlerin doğru depolanması açısından lisanslı depolar çok önemli” diyen Öztürk şunları söyledi:”Lisanslı depoculuk Türkiye’de tarım ticareti ve tarımın geleceği açısından çok önemli bir olgu. Özellikle harman döneminde üreticinin ürettiği malları ihtiyacından dolayı yoğun bir şekilde arzıyla beraber fiyatlar aşağıya düşüyor. Çok ciddi anlamda fiyatlarda aşağı yönlü kırılmalar yaşanıyor. Bunun önüne geçmek açısından, ürünlerin doğru depolanması  açısından Lisanslı Depolar çok önemlidir.

            Toprak Mahsulleri Ofisinin aldığı karar doğrultusunda muhafaza kısmından da çekiliyor. Tamamen lisanslı depolar devreye giriyor. Bu bağlamda Bakanlıklar tarafından Lisanslı Depoculuk yatırımları ve sistemine destek veriliyor. Şuan da Türkiye’de 4 buçuk milyon ton kapasiteye ulaşan bir lisanslı depo altyapısı oluştu. Hızlı bir şekilde yatırımlar da devam ediyor. 8 milyon tonları bulması öngörülüyor. Diğer taraftan bizim de 40 bin ton aktif lisanslı depo kapasitemiz yeni yatırımla 62 bin ton kapasiteye çıkartıyoruz.İnşaat faaliyetimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. Harmana hayırlısıyla yetiştireceğiz. Bölgedeki üreticilerimizin, üyelerimizin, tüccarlarımızın ve sanayicimizin hizmetine sunacağız.

            Şuanda depolara mal koymakla ilgili kota uygulaması yapmıyoruz. Randevu sistemi ile günlük alım kapasitemiz doğrultusunda buraya gelen kişiler mallarını koyabiliyorlar. Diğer taraftan şuanda biz yıllık üretime baktığımız da sadece bir ürün alıyoruz. Bu konuda ayrı bir başlık konusu. Benim gördüğüm kadarıyla bizim karasal iklimimizde ciddi anlamda değişim var ve sıcaklıklarımız arttı. Bu doğrultuda iki ürün almakla ilgili fırsatlar oluşmaya başladığını düşünüyorum. Özellikle sulanabilir arazilerde bunu da gündeme getirmek gerekiyor. Bu gündeme geldiğinde dediğiniz gibi, ikinci ürünü koymakla ilgili depoya ihtiyaç olur mu? Onu ayrı planlamak gerekiyor. İhtiyaçları tespit etmek ve hareket etmek gerekiyor. Gün itibariyle bir ürün alındığından dolayı bizim şuandaki mevcut depolama kapasitemizin yeteceğini düşünüyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.