Çeltik alım fiyatı açıklandı…

Çeltik alım fiyatı açıklandı…
17.09.2019
A+
A-

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2019 yılı çeltik alım fiyatını açıkladı. Buna göre; 2018 yılında ton başına 2 bin 600 TL olarak açıklanan 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatı yüzde 17,3 artırılarak ton başına 3 bin 50 TL olarak belirlendi.

TMO’dan yapılan açıklamada; 2019 yılı çeltik hasadının Ağustos ayının sonunda lokal olarak başlandığını, önümüzdeki günlerde yoğunlaşması beklendiği ifade edildi. ÇELTİK ÜRETİMİ 975 BİN TON OLACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

 TMO, Ülkemiz çeltik üretiminin geçen yıla göre yüzde 4 artışla 975 bin ton seviyelerinde olacağı tahmin edildiğini bildirdi. TMO, açıklamasında 2018 yılında ton başına 2 bin 600 TL olarak açıklanan 60 randımanlı Osmancık çeşidi çeltik alım fiyatı yüzde 17,3 artırılarak ton başına 3 bin 50 TL olarak belirlendiğini bildirerek, “60 randıman Osmancık çeşit çeltik için belirlenmiş olan 3 bin 50 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlığımızca verilecek yaklaşık 180 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 3 bin 230 TL/Tona kadar yükselmektedir. Açıklanan bu fiyatla üretici; maliyete göre yüzde 66, yani ton başına 1.280 TL gelir elde etmiş olacaktır” denildi.

ÇELTİK ALIMLARINDA İZLENECEK POLİTİKALAR

Ayrıca bu yıl TMO tarafından çeltik alımlarında izlenecek politikalar şöyle sıralandı; TMO, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 210 işyerinde ve protokol imzalanan lisanslı depolarda çeltik alım faaliyeti gösterecektir. TMO iş yerlerine veya sözleşme imzalanan lisanslı depolara çeltik bırakan Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki çeltik üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolara ürün teslim eden üreticiler çeltiklerini elektronik ürün senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satabileceklerdir. Üreticilerimizin lisanslı depoları kullanmaları menfaatlerine olacaktır. Nitekim lisanslı depolara ürün teslim edilmesi halinde; yüzde 2 stopaj, yüzde 2 SGK prim kesintisi muafiyeti, 25 TL/Ton nakliye desteği, araç başına 25 TL analiz desteği ve depo kira ücreti desteğinin yanında T.C. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden ürün bedelinin yüzde 75’ine kadar sıfır (yüzde 0) faizli 9 ay vadeli kredi kullanma imkânı ile peşin ödeme gibi avantajlar mevcuttur. TMO işyerlerinde tüm kesimlerden 31 Aralık 2019 tarihine kadar emanet alım yapılacaktır. Tüccar ve şirketler; talepleri hâlinde TMO depolarında bulunan emanet çeltikleri ile TMO ile protokol imzalayan lisanslı depolarda bulunan çeltiklerini (ELÜS olarak) 1 Nisan – 31 Temmuz 2020 tarihleri arasında TMO’ya satabileceklerdir. Üreticilerimizin TMO iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uygulamaya konulan randevulu alım sistemine devam edilecektir. Randevular İ nternet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlüklerimiz ile ajans amirliklerimizden de alınabilecektir. Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır. Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO’dan yüzde 30 avans alabilecektir. Üretici ve tüccarlar, emanete bırakılan çeltik için TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan makbuz senedi ile kredi kullanan tüm kesimlerin bankalara olan yükümlülüklerini yerine getirerek ürünlerini TMO’ya satmamaları durumunda bankalara ödemiş oldukları faizin yüzde 25’i TMO tarafından karşılanacaktır. Ürün bedeli ödemeleri, çeltiğin TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. Ürününü lisanslı depolar üzerinden Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) olarak TMO’ya satanlara ise ödemeler peşin yapılacaktır.

ÇELTİK TESLİM EDECEK ÜRETİCİLERE UYARILAR

 Öte yandan TMO’ya çeltik teslim edecek üreticilerin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları içinde şu uyarılarda bulundu; ÇKS bilgilerini güncellemeleri, Randevularını mutlaka almaları, Ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, Lisanslı depolara ürün teslim edeceklerin bankadan yatırım hesabı açmaları, Ürünün, iş yerlerimize/lisanslı depolara ürün sahibi tarafından veya vekâlet verilerek getirilmesi, gerekmektedir. Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir” denildi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.