CHP Pekcanlı İle Yola Devam

CHP Pekcanlı İle Yola Devam
09.02.2020
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanlığının 37’inci Olağan İl Kongresi’nde mevcut il başkanı Fevzi Pekcanlı ile Serkan Liznak’ın listeleri yarıştı. 506 delegenin oy kullandığı kongrede 313 delegenin oyunu alan Fevzi Pekcanlı 3’üncü kez il başkanlığına seçildi. Serkaz Liznak ise 193 delegenin oyunu aldı.

CHP Edirne İl Örgütü 37. Olağan Kongresini gerçekleştirdi. Margi otelde düzenlenen kongreye CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü, Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, CHP Edirne Milletvekili Dr. Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, Demokrat Parti Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, AK Parti Edirne Yönetim Kurulu Üyesi Sezai Irmak, DSP Edirne İl Başkanlığı üyeleri ve ilçelerden partililerin katılımıyla gerçekleştirildi. Kongre yarım saatlik gecikmeyle 11:30’da zeybek ve halk oyunları gösterisiyle başladı.

Gösteriler sonrası ‘Mustafa Kemal’in Çocuklarıyız’ adlı kısa bir video sunumu gerçekleştirildi. Kongrenin açılış konuşmasını Fevzi Pekcanlı gerçekleştirdi. Pekcanlı, divan için tek önerge olduğunu Divan Başkanlığı için Faik Öztrak’ı, Divan Başkan Yardımcılığına Selma Olucay ve Katip Üyeliğine Mehmet İşler için delegelerin oylamasına sunuldu. Divan için sunulan Öztrak, Olucay ve İşler oyçokluğuyla kabul edildi.

 Öztrak kongreye sunulan 2 önergeyi okudu. İlk önerge, seçimin blok listeyle yapılmasını oyladı ve kabul edildi. 2’nci önergeyse 6. ve 7. maddelerin yer değiştirilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Öztrak, CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun mesajını okuması sonrası divan adına teşekkür konuşmasını gerçekleştirdi.

Öztrak, hayatını kaybeden CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan ile CHP Edirne eski Gençlik Kolları Başkanı Halil İnağ’ı, Keşan eski Belediye Başkanı Mehmet Gemici ve eski belediye meclis üyesi İsmail Eker anıldı.

ÖZTRAK, “BU KONGRE CHP’Yİ İKTİDARA TAŞIYACAK”

Öztrak, kongre hakkında yaptığı açıklamada; “Bu kurultayın çok ayrı bir önemi ve özelliği var. Geçen yıl yerel seçimlerini ardından mart’ın sonu bahar olacak dedik ve martın sonu bahar oldu. 28-29 Martta yapacağımız kurultay CHP’nin iktidara yürüyüş kurultayı olacak. İlk adımı da Edirne Kongresinde atıyoruz. Kongremizin Edirne’ye Trakya’ya ve Ülkemize hayırlı uğurlu olsun” dedi. Kongrenin devamında Çalışma ve Hesap Raporları okunarak yapılan çalışmalar katılımcılara sunuldu. Sunumların sonrası raporların kabul oylaması gerçekleştirilerek oybirliğiyle kabul edildi.

Kongrede İl Başkanlığına aday olan Serkan Liznak ilk olarak adaylık konuşmasını yaptı. Liznak’ın ardından mevcut başkan ve tekrar başkanlığa aday olan Fevzi Pekcanlı konuşmalar yapıp listelerindeki yönetim isimlerini partililere sundu.

TEK TEK KONUŞTULAR

CHP Edirne İl Genel Meclis Üyesi Serdar Çığla, CHP Edirne eski İl Başkanı Şükrü Ciravoğlu, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne eski Milletvekili Kemal Değirmenyeni, CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aydın, CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan CHP Edirne Milletvekili Dr. Okan Gaytancıoğlu tek tek konuşdu.

İLK KONUŞMAYI YAPAN CHP EDİRNE İL GENEL MECLİS ÜYESİ SERDAR ÇIĞLA, Gürkan ile Pekcanlı’nın partilerine oy kaybettirdiğini iddialarında bulundu. Çığla; “İlçelerin ilimizin siyasi çizgisini gelecek için veyahut da geçmişi sorgulayan bir yapı olması gerekir ama bunları görmüyoruz. O açıdan ben öncelik ve üye bazında başlayacağım. Üye yapımız cidden problemli. İnanın şurada eğitim verilmediği için çorbada tuzu olsun diye severek isteyerek herkesin verebileceği bir parayı ama biz eğitime olarak insanlara vermezseniz sağlamıyorsunuz. Bu neyi getirir biliyor musunuz? Parti içindeki tek adamlığı getirir. Biz cumhuriyetin kalesiyiz diyoruz ama 20 yıldan beri sivil toplum örgütleri kooperatifler şunlar bunlar hepsini kaybettik. Her yerde oylar yükseliyor, Edirne’de oylar düşüyor. Bunun bir sebebi olmalı. AK Partinin Havsa’da iktidar olmasının hesabı da sorulmuyor” dedi.

ÖZTRAK’IN ARDINDAN CHP EDİRNE ESKİ İL BAŞKANI ŞÜKRÜ CİRAVOĞLU BİR KONUŞMA YAPTI, CHP’nin Edirne genelinde oy kaybı yaşandığını, örgüt yapılanmasının sorunlu olduğunu, parti içi demokrasiden uzaklaşıldığının vurgularını yaptı. Ciravoğlu; “Öncelikle ifade etmeliyim ki düşündüklerimiz, söylediklerimiz ve yaptıklarımız birbirini tutmazsa halkımızın inanç ve güvenini kazanmamız olanaksızdır. Yani kendi içimizde demokratik olmayan davranışlar, bireyin özgür iradesini kullanmayı engelleyen tutumlar, kişilerin kendisini ifade etmesini baskılayan unsurlar, parti içinde ötekileştirme ve benden olan-olmayan diye ayrıştırma oluşuyorsa halkın önüne çıkıp biz demokrasi ve özgürlüklerin teminatıyız demenin hiçbir anlamı yoktur. Önlem alamazsak bu gidişin sonu iyi görünmemektedir. Burada hepimizin sorumluluğu vardır ve önce kendimizi sorgulamalıyız. Sorun kişisel değil yapısal bir sorundur. Edirne halkının kabulü de yukarıdan aşağıya doğru değil, tabandan yukarıya doğru özgür irade ile oluşan bir yapılanma şeklidir. Parti içi demokrasi olgusundan uzaklaşmak bizi hak etmediğimiz sonuçlarla karşı karşıya bırakır” dedi.

CİRAVOĞLU’NUN ARDINDAN UZUNKÖPRÜ BELEDİYE BAŞKANI ÖZLEM BECAN YAPTIĞI KONUŞMADA, Uzunköprü eski Belediye Başkanı Enis İşbilen’i ve bazı partilileri eleştirdi. Özlem Becan, “Kamuoyu önünde parti içi kavgalar hiç bitmiyor gibi gösterenlere anlamamı lütfen kimse benden beklemesin. Kendi işimizle mücadele ediyoruz tamam. Elbet bunu demokrasinin gereği bunu inkar etmemiz mümkün değil ama sen AKP ilçe başkanından çok beni ilçe başkanımı eleştiriyorsan AKP belediye başkanından çok benim belediye başkanımı eleştiriyorsan, bu işte bir yanlışlık var. O zaman ben sana şunu sorarım; seçim meydanlarında de mevcut iktidar ile mücadele ederken partimin oyuna bir fazlasını yüklemeye çalışırken güneş beni yakarken, yağmurbeni ıslatırken soğuk beni dondururken, sen neredeydin? Neredeydi biliyor musunuz? Klavye başında delikanlılık yapıyorlar, akıl veriyorlardı. Başka partilerin kapılarında adaylık dilenenler, ülkemizin ve partimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adını ağızlarına alırken iki kere düşünecekler” dedi.” dedi.

DAHA SONRA KONUŞAN EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI  RECEP GÜRKAN’DA;  Görebilmek için bakmak gerekiyor,iyi bakabiliyorsanız iyi görüyorsunuz. Her  siyasi partinin içerisinde siyasi yarış olacaktır bugünde İl Başkanımız Fevzi Pekcanlı ile geçen dönemde listemde olan ama seçimlerde yeterli sayı alamadığımız için girememiş olan Serkan Liznak kardeşlerim her ikisini adaydır. Her ikisine de başarılar diliyorum yolları açık olsun son sözü kongre delegeleri söyleyecek . Hangisi kazanırsa kazansın kongrenin bitiminde bu kürsüye çıkarak birbirlerini kucaklayacak, birbirlerini kollarını kaldıracaklar onları hiç şüphemiz yok çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin geleneği budur Cumhuriyet Halk Partili olmanın erdemlerinden biri budur,yarış yapılır yarış sürerken herkes kazanabilmek için bütün mücadelesini bütün enerjisini ortaya koyar, ama yarış bittikten sonra da Cumhuriyet Halk Partili bilinciyle kazananın Parti’nin bayrağını yukarıya taşıması için hep beraber onun etrafında kenetleniriz. Dostlar Cumhuriyet Halk Partili değil mi. Cumhuriyet Halk partiliyim deyip  böyle olamayanlar da var, bunu söylemek üzücü bunu söylemekten mutlu falan da değilim istediği arkadaş ya da kendi aday olamayınca o yöntemle,bu yöntemle desteklediği arkadaşı aday olamayınca bir seçim boyunca Özlem’in dediği gibi 116 gün boyunca 45 gün boyunca 90 gün boyunca  yalarca, partinin hiçbir seçim çalışmasında bir saat bile katılmayan ama kendisine Cumhuriyet Halk Partiliyim diyen.  Şimdi kimse kusura bakmasın demeyeceğim, kusura bakan kusura baksın bu Cumhuriyet Halk Partiliyi mi büyüklerimizden farklı öğrenmişiz.

Bütün kampanya boyunca Parti’nin adayının etrafında çalışmak değil aman ha görüneyim diye gayret gösterenler Cumhuriyet Halk Partili ise,hiç kimse kusura bakmayacak. Onlara öyle eleştirme hakkı falan yok geleceksin emek vereceksin ,titreyeceksin boncuk boncuk terleyeceksin . O zaman beni de Faik Öztrak’ da genel başkanı da İl Başkanı da eleştirmeye hakkın olacak.

 Sıcak mekanında otururken Cumhuriyet Halk Partisi’nin ya senin parti’nin adayının karşısındaki bir rakiple fotoğraflar vereceksin gülümseyerek ama kendi adıyla bir fotoğrafı bile çektirmeyeceksin. Diğer Parti’nin adayı sana danışmanlık teklif edecek sen gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen olur mu öyle şey seçilip benim adayım parti’nin adayı Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı kazanacak nasılsa demek yerine kazanırsa düşünürüz diyeceksin. Sonra da çıkacaksın burada akşam keseceksin Rahmetli Erbakan’ın güzel bir sözü vardı bu durumda olanlara şöyle diyordu ‘Hadi oradan hadi’.

Öfkeyle söylenen sözler anlaşılır.Atasözü diyor ki, “ öfke gelir göz kararır öfke gider yüz kızarır. Bunların hepsini düşünmek lazım bakarız ben havsala Serdar Çığla, arkadaşımı severim o beni sever sevmez bilemem o kendi derdidir ,ama ben hakikaten severim çok iyi bir devimcidir  çok iyi bir sosyalisttir asla kafasını kesseniz geri adım atmaz.

 Ama şunu söylemek istiyorum Serdar arkadaşıma kabul ederse arkadaşlığımı il genel meclisini haftada ön seçim yapıldı. Doğru il genel meclisinde ki oylar bir önceki seçime göre daha da üste çıktı doğru ama il genel meclisinde Geçen dönem Havsa’dan iki il genel meclis üyesinin ikisinde Cumhuriyet Halk Partisi almıştı. Bu dönem oyları arttı ama birini aldık, şimdi bunu başarı başarısızlık noktasına getirmeyeceğim nasıl değerlendireceğiz, nasıl değerlendirmemiz gerekiyor .

Seçimlerde Havsa’yı kaybettik üzülmedin mi elbette çok üzüldüm Keşan’ın kaybettik üzülmedik mi elbette çok üzdük İpsala’ yı tırnak içinde İyi Parti’ye sattık bıraktık. Başkanım kusura bakmayın çıkarmayı başaramadık beceremedik iyi Parti’ye bıraktık. Kabahat bizde Genel Merkez kim ki onları dinliyoruz MYK  kim ki onları dinliyorsunuz. Biz burada sayın genel başkan Sayın  genel merkez biz sizin karanızı tanımıyoruz İpsala’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı çıkacağız Lalapaşa’da Cumhuriyet Halk Partisinin adayını çıkaracağız dememiz ve  çıkarmanız gerekirdir.

Tabii küçük bir sorun var o adayları seçim Kuruluna vermeniz için de yetkiyi oradan alıyorsunuz  o eleştirdiğiniz beğenmediğiniz genel merkezden.Havsa’yı  Keşan’ı kaybettik. İl başkanı suçlu Recep Gürkan zaten suçlu ama ilçe kongreleri yapıldı, Havsa’da da Keşan’da da seçimin kaybedilmesinde hiç suçun olmayan ilçe yönetimleri neredeyse tamamen seçildi vallahi ben anlayamıyorum bir şey daha söyleyeceğim Havsa’yı Keşan’ı dahil olmak üzere kaybetti. Enez’i,İpsal’yı , İyi Parti Meriç’i Süloğlu merkezi kimin sayesinde kazandık o yok ortada. Yani kaybetmenin bir sorumlusu var ,bir faturası kesiliyor ama kazancın sahibi ortada yok. Erol Dibek burada, 2014’te seçimi kaybetti 22 oyla  2019’da %’de 62 ile tekrar kazandı.Şimdi benim Bu mantıkla gidersek çıkıp şunu demem lazım Fevzi Pekcanlı ile beraber nasıl aldık, biz şu anda Recep Gürkan Erol hiçbir katkısı yok Meriç ilçe yönetiminin katkısı tok diye, akıl tutulması mı yaşıyoruz arkadaşlar. Eğer  Keşanlı ve Havsa’daki arkadaşlarımızı il yönetimini bizleri suçlayarak o Sorumlu bir tanem vicdanen kurtuluyorlarsa suçlasınlar hiç şikayetim olmaz.

 Uzunköprü adayı değiştirildi, bakın mevcut belediye başkanımız varken Özlem arkadaşımız aday yapıldı. Şimdi Özlem kaybetseydi ne olacaktı sorumlusu burada ,öyle böyle bir siyaset  olmaz arkadaşlar .Fevzi dövmek istiyorsanız dövün,beni dövmek istiyorsanız dövün vallahi sesim çıkmaz yemin ediyorum sesim çıkmaz ne olacak,partililerin beni dövmüş hiçbir şey olmaz. Ama gözünü seveyim ya hiçbir yerel seçimde yoksun kardeşim sahadan 1 saat çalışmaya gelmiyorsun.Hiçbir genel seçimde yoksun hangi yüzle ya Allah aşkına hangi yüzle gelip burada partiye savunuyorsun,bana bunu anlatsana,nasıl partilik ya bu mudur Partililik bu mudur Cumhuriyet Halk Partililiği.Diyorlar ki çok sert konuşuyorsun, içim acıdığı için o yüzden böyle konuşuyorum.

Bir Cumhuriyet Halk Partisi üyesinin seçimin hiçbir gününde partisi için çalışmamak hata hatta bazılarının alehte çalışması,bazılarının oy kullanmaya gitmemesi, bazılarının oy kullanmaya gittiği halde oy vermedi onun için böyle konuşuyorum. Hani kendimi tutmasam diyeceğim ki sen oy verdin mi  utanırım böyle bir soruyu sormaya. Bir Cumhuriyet Halk Partili ye sen oy verdin mi diye sormaktan utanç duyarım,hicap duyarımo yüzden sormam bu soruyu sormam soramam.Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Parti Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kudretini gücünü ve kaynağını aldığı bu parti ilelebet yaşayacaktır. Dışarıdakilere içerdekilere rağmen.

Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün evlatlarıyız,yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi yaşasın Türkiye Cumhuriyeti,yaşasın Türk milleti diyorum var olsun Cumhuriyet. Ne Mutlu Türküm diyene”dedi.

CHP FEVZİ PEKCANLI İLE DEVAM DEDİ

Konuşmaların sona ermesiyle birlikte oylama süreci başladı. 17:00’ de oyların atım işi bittikten sonra yapılan sayımda 520 delegeden 507 delegenin oy kullandığı belirtildi. 45 dakikalık süren oy sayımı sonrası beyaz listeyle Liznak 193 oy alırken Mavi listeyle Pekcanlı 313 oy ile 3’üncü kez partilileri tarafından il başkanlığına seçildi.

ERKEN TEBRİK ETTİ.

Oyların sayım sırasında Beyaz Liste ile seçime giren Serkan Liznak ayağa kalkıp Fevzi Pekcanlı’nın yanına giderek onu kucaklayıp tebrik etmesi alkışlanmasına neden oldu.

AİLE FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİ

Bu tebrikin ardından 10 dakika sonra seçim kurulu yetkilisi mavi ve beyaz listelerin aldıkları oy sayısını açıkladı.Buna göre Liznak’ın 193 oyuna karşı 313 oy alan Fevzi Pekcanlı kürsüye çıkarak teşekkür konuşması yaptı ve ardından eşi,annesi,babası ve kardeşi ile aile fotoğrafı çektirdi.

YÖNETİM KURULU ASİL

Türker Altıerler, Murat Aran, Oğuz Atasayarlar, Fatma Bayko, Anıl Buğra Çetin, Özge Çınar, Cenk Ergüden, Ahmet Erken, Şenol Geçmiş, Samet Kahraman, Emel Geçginci Kara, Fevziye Kirezci, Murat Milon, Ulaş Özgen, Emin Sarvan, Erdinç Sengör, Zafer Sünter, Rasim Şahin, Bahar Şevik, Korcan Tuna

İL DİSİPLİN KURULU ASİL

 Recebiye Atik, Cengiz Başyurt, Hüsnü Bulut, Yağmur Ayten Kara, Halim Oduncu, Hakkı Peköz, Mustafa Sarıcan, Mustafa Kemal Şanoğlu, Feridun Tunca

KURULTAY DELEGELERİ

Fevzi Pekcanlı, Recep Gürkan, Özlem Becan, Burak Güngörmedi, Özkan Günenç, Erol Dübek, Muammer Çetiner, Mehmet Ormankıran.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.