Çoban aranıyor…

Çoban aranıyor…
11.02.2020
A+
A-

Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün gelen talep üzerine açtığı sürü yöneticiliği kursuna katılan 48 kişi başarıyla kursu bitirip belgesini aldı. Belgeleri olan sürü yöneticileri devlet desteğinden de faydalanma imkânına kavuştu.

            Sürü yöneticiliği (çobanlık) günümüzde aranan elemanlar haline geldi. Halk Eğitim Merkezleri’nin gelen talepler doğrultusunda açtığı sürü yöneticiliği kursları da yoğun talep görüyor.

Halk Eğitim Merkezi’nin Korucu Köyü Muhtarlığı’ndan gelen talep üzerine köyde açtığı kursa 48 kişi katıldı ve başarıyla tamamladıkları kurs sonunda belgelerini aldı. Edirne Halk Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Dinç, sürü yöneticilerinin aranan elaman olmaya başladığını belirtti ve şu bilgilendirmeyi yaptı:

            “Sürü Yöneticiliği Kursumuza 48 kişi müracaat etti. Kursumuzu Korucu Köy Muhtarlığımızdan gelen talep doğrultusunda açtık ve sonlandı. Kişiler belgelerini aldılar. Bu bağlamda Belgeli Sürü Yöneticileri oldukları için devlet desteğinden faydalanma imkânları da oluyor. Sürü Yöneticiliği kurslarımız ilçe halk eğitim merkezlerinde de açılmakta.

Yoğun talep görmektedir. Kursiyerlerimiz iş sağlığı güvenliği, sürü yönlendirme, sürü beslemesi, sürü bakım işleri, sürünün sağlığı ile ilgili dersler aldılar.

            Sürü yöneticileri şu anda aranan elaman olmaya başladı. Köylerde çoban aranıyor. Köy muhtarlıklarına yazı yazılıyor. İlan veriliyor. Çoban arandığına dair talepler geliyor. Bizlerde talepleri kurslar açarak karşılamaya çalışıyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.