ÇOCUKLUĞUMUN GEÇTİĞİ POLİS PARKI

17.05.2020
A+
A-

ÇOCUKLUĞUMUN GEÇTİĞİ POLİS PARKINA BAŞKAN GÜRKAN YENİDEN HAYAT VERDİ

İlk kez 4-TEMMUZ-1936 yılında o dönemin İçişleri Bakanı olan rahmetli Şükrü Kaya tarafından 2 dönümlük bir alana yaptırılarak, Balıkpazarı Caddesine bakan yönüne de küçük bir ATATÜRK büstü dikilen tarihi Polis Parkına, Edirne Belediye Başkanı Sayın Recep Gürkanın yapıcı elleri değerek, Park eski günlerine benzer bakımlı bir görünüm kazandırıldı.

1950 li yıllarda yanındaki tarihi binada faaliyet gösteren Emniyet Müdürlüğü tarafından çiçeklendirilip, o zaman da bulunan ve üzerinde bir kamelyası olan fıskiyeli havuzuna bir de pig-pong topu konularak, tüm yaz günlerinde Kaleiçi semti halkının hizmetine açık bulunduruluyordu.

Bu durumda uzun süre yöre halkına hizmet verdikten sonra Emniyet Müdğrlüğü binasının, şehrimizin başka bir semtine naklinden sonra Bakımsız kalan Park, her geçen gün kötü bir duruma geldi.

Ta ki, bendeniz faal Gazeteciliği 2000 yılında bıraktıktan 10 yıl sonra, 2010 yıllarında Edirnede yeni yayınlanılmaya başlanan Edirne STAR Gazetesinde görev yapmaya başlayınca, çocukluğumu oynayarak geçirdiğim Polis Parkını bu köhne halinden kurtarmak amacı ile Edirne Star Gazetesinde parkın güzelleştirilmesi için yazılar yazmaya başladım. Bu çabam kısa sürede olumlu sonuç vermişti. Öncelikle Edirne Belediyesi Parkı güzel bir şekilde çimlendirdi. Daha sonra Polis Emeklileri Derneğince oluşturulan Yönetim Kurulu, Parkın masa ve sandalyelerini yeniledi. Ayrıca parka orijinal olarakgüneş önleyici tenteler yaptırılarak konuldu. Daha sonra ise Polis Parkı yeniden Kaleiçi halkının ilgisini kazandı. Vatandaşlar parkı doldurmaya başladılar.

Yazımda bahsettiğim gibi Parkın tam ortasında yer alan kamelyası olan fıskiyeli ve renkli balıkların yüzdüğü havuz vardı. Çocuklar renkli balıkları büyük bir sevgi ile seyretmeye doyamıyorlardı. Parkın havuzu için de o zaman etkili bir yazı yazmıştım. Kısa bir süre içerisinde havuz gayet güzel bir şekilde onarılarak, fıskiyesine su bağlantısı yapılmış ve havuz işler bir duruma getirilmişti. Yalnız daha sonra fıskiyenin elektrik sarfiyatı fazla olduğu gerekçesi öne sürülerek, havuz yeniden Dernek Yönetimince bay-pas edildi.

Şimdi Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkandan havuz konusunda bir ricada bulunmak istiyoruz. Parkta yapmakta olduğu çalışmaların arasına, havuzun yeniden modern bir şekilde onarılıp, çalışır duruma getirilmesinin dahil edilmesini bekliyoruz. Zira Kaleiçi halkının bu güzel parkımıza büyük oranda ihtiyacı bulunuyor. Yani Park eski orijinal durumuna yeniden kavuşturulmalı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.