Çoğal; “Babaeski Büyük Ovası’na Maden Ocağı Tehdidi!”

Çoğal; “Babaeski Büyük Ovası’na Maden Ocağı Tehdidi!”
03.09.2020
A+
A-

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, “Büyük ova kapsamında tarımsal sit alanı ilan edilen Babaeski Ovası’nın sınırları içinde bulunan Yenimahalle Köyü’nde, mera alanları ve verimli tarım toprakları kömür madenciliği tehdidi altında.” Dedi.

Konuyla ilgili olarak ortak açıklama yapan TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal ve Kırklareli İl Temsilcisi Mehmet Cüneyt Güvenç; bu durumun köyün su kaynaklarının yanı sıra bölgedeki meyveciliğe, tarıma ve hayvancılığa büyük zarar vereceğini ve bu plandan vazgeçilmesi gerektiğini ifade ettiler.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal ve Kırklareli İl Temsilcisi Mehmet Cüneyt Güvenç, “Türkiye’nin gıdasını üreten tarımsal sit alanlarına kömür ocakları kurulmasının planlandığına dikkat çektiler. Ortak açıklama yapan Edirne ve Kırklareli İl Temsilcileri, Babaeski ovası sınırları içinde bulunan ve Kırklareli’nde kurulmuş olan sulama barajıyla sulu tarım, meyvecilik ve hayvancılığın yapıldığı Yenimahalle Köyü’nün mera ve verimli tarım topraklarının kömür madenciliğinin tehdidi altında olduğunu belirtti. TEMA Vakfı temsilcileri “Kömür ocağı için verimli topraklarımız kazılıyor. Kömürün çıkarılması sırasında yer altı suları, çevredeki dereler ve göller zehirli hale geliyor. Yenimahalle Köyü’nde 1792.51 hektarlık sulu tarım arazisine kurulmak istenen kömür madeni, köyün su kaynaklarının yanı sıra meyveciliğe, tarıma ve hayvancılığa büyük zarar verecek” diyerek bölgeleri için endişelerini dile getirdi.

Dünyanın ve ülkemizin iklim değişikliği etkilerinin yanı sıra pandemi süreciyle de su ve tarım açısından zor geçecek bir döneme girdiğini söyleyen TEMA Vakfı Temsilcileri; “Gelecekte su stresi, yeterli ve sağlıklı gıdaya erişim gibi sorunlar yaşamamamız için tarım alanlarımızı, verimli topraklarımızı korumamız gerekiyor. Enerjide dışa bağımlılıktan kurtulma gerekçesiyle desteklenen kömür yatırımlarının, gıda güvencemizi riske sokması ve ülkemizin kısa vadede birçok tarım ürününde dışa bağımlı hale gelmesi kaygısını taşıyoruz. Günümüzde su ve gıda stratejik bir öneme sahip. Yaşanabilir bir gelecek için sağlıklı ve verimli topraklara ihtiyacımız var” dediler.

 

Kırklareli’nin Babaeski ilçesine bağlı Yenimahalle Köyü’ne açılmak istenen kömür madenine karşı köy halkı da tepki gösterdi. “Köyümüzün ortak varlığı mera alanlarımızda ve Babaeski Büyük Ovası sınırları içerisinde yer alan bereketli tarım topraklarımızda böyle bir faaliyete rıza göstermemiz mümkün değildir. Burada maden arama ve çıkarma işlemi yapılması köyümüzün yok olmasına, halkımızın topraklarından edilmesine neden olacaktır. Şirkete verilen IV. Grup maden arama ruhsatının iptal edilmesini istiyoruz” açıklamasında bulunan köy halkı; köyün tamamının yok olmasına, bereketli tarım ve mera alanların kaybına neden olacak maden arama süreçlerinin sona erdirilmesini talep etti.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.