Çoğal, “Cumhuriyetin en büyük eğitim projesi;Köy Enstitüleri”

Çoğal, “Cumhuriyetin en büyük eğitim projesi;Köy Enstitüleri”
16.04.2020
A+
A-

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu 3’üncü Dönem Genel Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal,Cumhuriyetin en büyük eğitim projesinin;Köy Enstitüleri olduğunu söyledi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu 3’üncü Dönem Genel Özlük Hukuk TİS Sekreteri Engin Çoğal, Köy Enstitülerini Kuruluşunun 80’in yıldönümünü nedeniyle açıklamada bulundu. Cumhuriyeti kuran çağdaş aydın kadroların, eğitimin ve kalkınmanın öncelikle ‘Köylü milletin efendisidir.’ anlayışı ile köylerden başlaması gerektiği fikrini benimsediklerini belirterek, “Cehalete karşı açılan savaşta zeki köy çocuklarının eğitilmesi önemli bir yer tutmuştur. 80. Yıldönümünü kutladığımız Köy Enstitüleri olgusu, dünyada eşi benzeri olmayan, Türkiye’nin dünya eğitim tarihine kazandırdığı en özgün eğitim projelerinden biri olarak döneme damgasını vurmuştur” dedi.

Cumhuriyetin ‘Çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma’ hedefine varmak, çağdaş bir toplum yaratmak için planlanan Köy Enstitüleri, eğitimcinin ülkenin gelişimindeki rolünü anlatması bakımından oldukça iyi bir örnek olduğunu belirten Çoğal, “Bugün Köy Enstitüsü ruhunu yeniden yakalamak ancak çağdaş, üretken  laik ve demokratik eğitim anlayışını benimsemiş bir siyasi iradeyle mümkündür.  Bu siyasal irade, yöntemini ulusal eğitim sistemimizin her aşamasına uygulayarak; eleştiren, sorgulayan çağdaş bireyler yetiştirmenin önünü açacak yasal düzenlemeleri yapmalıdır. Üretken ve yaratıcılığın desteklendiği eğitim anlayışı bugün yaşadığımız eğitim sorunlarının da çözümü olarak görülmelidir. İşte o zaman Atatürk’ün ve cumhuriyetin öğretmenlerden istediği ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür’ nesilleri yetiştirebiliriz. Atatürk ve silah arkadaşlarının 1923’te başlattığı aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olmak, Köy Enstitüleri modelini günümüzün şartlarına uygun yeniden hayata geçirmekle mümkün olacaktır” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.