“Corona tehdidi yok”

“Corona tehdidi yok”
06.02.2020
A+
A-

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyonların Kontrolü Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural, Tıp Fakültesi Başhekimlik Toplantı Salonu’nda Viral Enfeksiyonlar ve Corona Virüsü ile alakalı bir basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen toplantıda Corona virüsünün Türkiye’de herhangi bir tehdit oluşturmadığı ve Havaalanlarında ateş ölçerlerle önlemler alındığını belirterek virüsün damlacık yoluyla bulaşabildiğini, ancak diğer oluşacak virüsler için el hijyenine dikkat edilmesi konusunda uyardı. Son günlerde ise bir çok esnafın satışlarını düşüren ve Çin’den alış veriş yapan tüketicileri tereddüte düşüren Çin ürünü alınabilir mi sorusunu yanıtlayan Zerrin Yuluğkural “ Böyle ticaretle gelen ürünlerle bulaşma söz konusu olmayacaktır. Böyle bir şeyden kaçınmanın bir durumu yok. Çin ürünlerini alabilirsiniz” şeklinde ifade etti.

Corona virüsü gibi bir çok virüsün her zaman var olduğunu insanlardan daha yaşlı olduğunu dile getiren  TÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Enfeksiyonların Kontrolü ve Önlenmesi Komitesi Başkanı Doç. Dr. Zerrin Yuluğkural, “korona virüsü ile ilgili bilgilendirme amaçlı bir toplantı düzenledik.  İnsanları bilgilensinler ve bilgilendikten sonra da nasıl davranmaları gerektiğini uygun bir şekilde ortaya koyacaklar. Bir sürü haber ortalıkta geziyor ama bunların dedikodu kısmı var. Birde gerçek olan haberler var. Onları da birbirinden ayırt edebilmek için ufak bir şekilde anlatmış olalım. Korona virüs dediğimiz şey aslında kendi adıyla söylüyoruz. Korona virüs dediğimiz şeyi biz tanıyoruz. Aslında bizden önce çok eski zamandan beri dünyada da varlar yani virüsler bizden çok daha yaşlılar bu dünyada biz her yıl aslında bu virüslerin çeşitli tipleriyle enfekte oluyoruz. Solunum yolu enfeksiyonu şeklinde geçiriyoruz. Ve bitiyor. Ama bazıları var ki bizim dikkatimizi çektiği için çekildi çıkartıldı. Mesela sar virüsü hatırlayacaksınız. Ama şuan için sonlandı artık böyle bir vaka ile karşılaşmıyoruz. Bir 10 yıl sonra mers olayı çıktı. Ortadoğu olarak virüsede kendi ismini veren bir kurum onunla da ilgili ciddi ölümlerle sonuçlanan hastalık tabloları oluştu. Ama yine dediğim gibi sınırlı ve belirli bir alanda sonuçlandı. Bu da yine korona virüsü ailesinden bir virüs bu şekilde adlandırılarak kondu. Bu senenin adıyla daha doğrusu çıktığı senenin adıyla 2019 adıyla enkol olarak adlandırıldı. Çin’de kendini gösterdi. Ve şuan için orada salgın durumunda bulunuyor. Ama bunun dışında dünyanın diğer ülkelerine de taşındı ve trasnporte olan vakalar nedeniyle bazı yerlerde de görülebiliyor. Ama asıl kendi salgınını Çin’de gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü bir acil eylem planı ortaya çıkarttı. Daha doğrusu böyle bir planı yürürlüğe soktu. Ama kendiside ifade etti ilgili kişi Çin halk Cumhuriyeti alması gereken önlemleri aldı. Dünya Sağlık Örgütü olarak kendileri yapmaları gereken şeyi bir acil eylem planını durumu nedeniyle ortaya koydular. Ama ne ticareti ne de o bölgeden dışarıya taşınmayı yasaklamadılar. Şuan için kontrol altında gözüküyor. Özellikle Çin’den bulunmuş ve oradan kendi ülkesine veya başka bir ülkeye gitmiş vakalarda yada hastalarda ölüm az sayıda da olsa mevcut”dedi.

Türkiye’de herhangi bir Corona tehdidi olmadığını söyleyen Zerrin Yuluğkural,”Türkiye’de şuan için böyle bir vaka söz konusu değil. Dışarıdan gelen vakalar içinde sağlık bakanlığı doğru bir eylem hareketiyle gelece bilecek olan şeylere karşı önlemini aldı. Havalimanlarında uygulanan eylemlerle yada Çin’den gelen vakaları yapılan karantina ile 14 günlük süre için bir hastanede barındırmaya ve gereken işlemleri yapmaya karar verdi. Bunların yoluyla Türkiye’de şuan için zaten bir korona virüsü salgınından söz etmek mümkün değil. Bizim yapacağımız şey böyle bir hasta gelirse ne yapacağımızın önceden planını yapmak. Önceden bir eylem planı oluşturup önlemleri almak konuşmak ve bunlar gerekirse eğer uygulamaya sokulmasını sağlamak. Herkes için geçerli sağlık çalışanları içinde tolumdaki insanlar içinde hele hele ki konuşmayı çok seven ve birbirine haber uçuran ama yanlış haberler uçurmayı yapan insanlar içinde geçerli önce bilgileneceğiz bilgilendiğimiz şeyleri uygulayacağız.  Hastalığın tedavisi; anti bakteriyellerle olmaz zaten bakteri değil çünkü virüs henüz kanıtlı bir antiviral tedavi yok. Özelikle bu grup için tedavi yöntemimiz bulunmamakla beraber aşı geliştirilebileceği söyleniyor. Korona virüsü dediğimiz şey aslında kendisi tanıdık. Bir virüsün farklılaşmış şekli bir aile bunlar korona da onlardan biri tekrardan karşımıza çıktı. Geçen senenin sonunda bu senenin başında daha ağır bir tablo seyrettiği söylendi. Bu şekilde karşımıza çıktı. Biz ne yapacağımızı biliyor muyuz? Biliyoruz. Enfeksiyon kontrol yöntemleriyle bundan rahatlıkla korunabilir durumda olacağız. Türkiye için henüz bir sıkıntı yok”dedi.

Zerrin Yuluğkural, “Hasta isek yada hasta ile temas ediyorsak bulaş mesafesine dikkat edeceğiz. Bir metrelik bir mesafe gerekli ise hastaların evde dinleniyor olması kendi kendilerini izole etmeleri daha doğru olacaktır. Topluma karışmaları gerekiyorsa maske kullanabilirler. Hapşırabilirler ama hapşırırken ellerine hapşırıp bir yerlere sürmek yerine dirsek içlerine hapşırmak yada daha doğrusu kağıt bir mendil ile hapşırmak ve bunu da sağa sola bulaştırmadan çöpe atmak çok daha uygun olacaktır. Yapacağımız basit şeyler aslında çocukluğumuzdan beri damlacık yoluyla bulaşan hastalıklar açısından farklı bir şey söylenmedi. Hep söylenen şeyler bunlar bunları uygularsak bizim korkacağımız bir şey kalmayacaktır. Korona’dan korkmuyoruz. Bilgileniyoruz. Huni gibi olan maskeler var. Takmak gerekir mi? Onlarla mı dolaşalım? Hayır. Bunlar sağlık çalışanlarının çok yakın temas edeceği biraz daha havada kalabilecek materyaller haline gelebiliyor damlacıklar belli işlemlerde bunlarla temas edeceği zaman takılması gereken maskelerdir. Bunun dışında cerrahi maske bizim işimizi hastanın takması yada hastalıktan korunmak gerektiren durumlarda kullanmak açısından işimizi görür. Koşarak maske aramaya hatta maske takmaya bile gerek yok. Maskeyle gezmeye Çin’deki gibi böyle bir durum kesinlikle yok. Ama uyulması gereken kurallara uyulduğu müddetçe kimsenin koşarak maske aramasına kimsenin depolardaki maskeleri boşaltması gibi bir durum söz konusu değil. Bilgilenip bildiklerimizi uyguluyoruz. Biliyoruz ama havada kalmasın bir şeyler. Korkmak hiçbir şeyin çözümü değil. Doğru bir davranış modeli uygulamak her şeyden daha önemli.

Son günlerde Corona Virüs’ünden dolayı Çin ürünlerinde insanların bakış açısının değişmesine gerek olmadığını söyleyen Zerrin Yuluğkural,Dünya Sağlık Örgütü ticareti engellemedi. Alibaba’dan şurdan buradan bir şeyler alıyorsunuz. Bu zarflı virüs. Dışardaki ortamda zaten çok fazla hayatını sürdürmüyor. Çok uzun sürede zaten o ürünler buraya geliyor. Öyle aldığınız açtığını bir pakette, hani şarbonda mektup açıyorduk solunum yoluyla  enfekte olup ölüyorduk. Öyle bir şey söz konusu değil. Böyle ticaretle gelen ürünlerle bulaşma söz konusu olmayacaktır. Böyle bir şeyden kaçınmanın bir durumu yok. Bir yere gidelim mi hava yolunu kullanmayalım mı, kullanın hava yolunu.  Ne dedim damlacık yoluyla bulaşıyor. Enfekte birisi ile temas etme ihtimaliniz var maske takarsınız, el hijyenini uygularsınız. Bunları uygular rahat rahat seyahatinizi yaparsınız. Havalimanlarında önlemler alınıyor. Sıcaklık ölçer, ateş ölçer gibi girişlerde engelleniyor. Ne seyahat kısıtlaması ne ülkelerle yapılacak ticaret durumunda bir kısıtlama söz konusu değil. Bunu yetkililer zaten açıkladı. Doğruda olduğunu düşünerek söyledim. Çin’den gelen bir ürün bulaşmaz. Her şey el hijyenine dayanıyor. Ürün geldi açtınız baktınız güzelce ellerinizi yıkayın. Bu virüs orada olduğu için değil, normalde yapmamız gereken bir şey. Dünya Sağlık Örgütü bunu yasaklamamışken bunu artık bundan sonra bizim konuşmamız lazım. Hala Çin ürünlerini alabilirsiniz”dedi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.