Çuvallı eylem

Çuvallı eylem
05.12.2019
A+
A-

Türk Sağlık Sen Edirne Şubesince, ‘Döner Sermayene, emeğine ve ekmeğine sahip çık’ sloganıyla dün eş zamanlı basın açıklaması Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi önünden yapıldı. Başkan Alim Kanpolat, “Ekmeği başkaları yedi çuval hekim dışı sağlık personeli ne kaldı” dedi. Sendika üyesi çalışanlarda açıklamaya çuval giyip katıldı.

Türk Sağlık Sen Edirne Şubesi eş zamanlı yapılan basın açıklamasına Sultan 1.Murat Devlet Hastanesi önünden destek verdi. Basın açıklamasına sendika üyesi çalışanlar çuval giyip katıldı. Başkan Alim Kanpolat, sınıflanan, dibe vuran döner sermeyeler için bir defa daha alanlara çıktıklarını, çalışanı merkeze alan bir döner sermaye sistemi isteklerini bakanlığa yüksek sesle bir defa daha duyurmak için 5 Aralık’ta Türkiye’de aynı anda sendikalarının meydanlarda olduğunu belirtti. Kanpolat, “Ekmeği başkaları yedi çuval hekim dışı sağlık personeli ne kaldı” diyerek açıklamasında şunları söyledi:”Sağlık personelleri her türlü riske, hastalığa, zorluğa ve imkânsızlığa rağmen, verdiği hizmetlerin karşılığını hak ettiği şekilde alamamakta. Tüm çalışanların mesleklerine ve yaptıkları işe saygı duymakla beraber, sağlık kurumlarında her türlü risk altında, mesai kavramı olmadan, gerektiğinde gün aşırı nöbet usulüyle çalışan sağlık personelinin aldığı bu ücret akıl ve mantıkla bağdaşmayan, hakka ve hukuka uymayan bir duruma dönüştü.

Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz hale geldi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu iddia edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı, çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı.

 ‘Döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak’ lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır.

Türk Sağlık Sen olarak, sağlık çalışanlarının maaşlarının bir an önce yaptıkları işin karşılığı olan düzeye getirilmesini, başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, ilgili devlet kurumlarından talep ediyoruz.

Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik bir iyileştirmenin adı olsun. Bu haklı taleplerimize Sayın Sağlık Bakanımızın sessiz, duyarsız kalmamasını istiyoruz. Sağlık çalışanlarını keyfi uygulamalara, adaletsiz ücret dağıtımına mahkûm etmek isteyenlerin sağlık çalışanlarının sorunlarından bihaber kişiler olduğunu artık düşünmek istemiyoruz. Bugün sesimize kulak tıkarsanız, biz o sesi size duyurmak için ne gerekirse yapacağız. Dilenmiyoruz emeğimizin karşılığını istiyoruz.

Çalışanın sesini bir defa daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için alanlara çıktık. Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalı. Çalışanın alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalı. Döner sermayeler yükseltilmeli. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmeli. Taban ücretler arttırılmalı. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalı. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmeli.

Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalı. Adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Ekmek kavgamızda ne yılgınlık göstereceğiz ne de vazgeçeceğiz.

Bu hastaneleri hekimlerin üzerine kurmayı planlıyorsanız yanılıyorsunuz. Bu hastanelerin tuğlası doktorlar ise, harcı da hekim dışı sağlık personelidir. Harç olmadan üst üste koyduğunuz tuğlalar yıkılmaya mahkûmdur. Döner sermaye planlamasında hekim dışı sağlık personelini hiçe sayanlar yarın hekimleri de sistemim dışında bırakacaktır. Hakkımızı sonuna kadar isteyeceğiz. Bizi görmeyenlere, duymayanlara hakkımızı helal etmiyoruz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.