Demir’den , EBA eleştirisi

Demir’den , EBA eleştirisi
23.09.2020
A+
A-

Eğitim Sen Edirne Şubesi Başkanı Özer Demir, MEB’in yüz yüze ve uzaktan eğitim için “hazırlıksız” ol­ması, eğitime yeterli bütçe ayrılmaması, ya­şanılan sorunların ve eşitsizliklerin devam et­mesi “hazırlıksızlık” değil bir tercih oldu­ğunu öne sürdü. Demir açıklamasında, “16 Mart’ ta salgında okulların kapanmasından bugüne MEB’ in yüz yüze ve uzaktan eğitim için “hazırlıksız” olması, eğitime yeterli bütçe ayrılmaması, yaşanılan sorunların ve eşitsizliklerin devam etmesi “hazırlıksızlık” değil bir tercihtir!

Bugüne kadar öğretmen arkadaşlarımızın kişisel çabaları, yoğun emekleri sonucunda uzaktan eğitim devam etti. Uzaktan eğitimde yapılması gerekenler ise çok açık ve nettir;

Eğitime acilen yeterli bütçe ayrılmalıdır.

Eğitimde eşitlik esastır. Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi temel sorunlardan biridir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin uzaktan eğitime erişimi için gerekli cihazlar ücretsiz olarak karşılanmalıdır.

Öğrencilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımız için internet sınırsız ve ücretsiz sağlanmalıdır.

Öğrencilerimizin uzaktan eğitime devamı ve ölçme değerlendirme konularında acil düzenlemeler yapılmalıdır.

Uzaktan eğitime hazırlık öğretmenlerin ciddi zaman ve emek harcadığı işlere dönüşmüş durumdadır. Öğretmenlere ödenen derse hazırlık ücreti uzaktan eğitimde artırımlı şekilde ödenmelidir.

Farklı canlı erişim programları güvenlik sorunu yaratmaktadır. Güvenlik sorununun ortadan kaldırılması ve uygulama birliği sağlanması için MEB, okullar lisanslı çevrimiçi program almalıdır.

Uzaktan eğitimde yaşanan teknik sorunların çözümü ve destek gereksinimi olan öğretmenlere bu hizmetin verilmesi için MEB bünyesinde uzaktan eğitim merkezi açılmalı ve bu merkez 7/24 hizmet vermelidir.

Uzaktan eğitim ders içerikleri koşullara uygun şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Acil uzaktan öğretim adı verilen ve yüz yüze eğitim için hazırlanan içeriklerin çevrimiçi platformlara aktarılması ile sınırlı bir uzaktan eğitim hazırlığı öğrencilerimizin gereksinimini, öğretmenlerin ihtiyacını karşılamamaktadır.

Devamlılığın sağlanması için mutlaka ebeveynlerden birine ücretli izin hakkı verilmelidir.

İhtiyacı olan tüm öğrenciler tespit edilmeli, düzenli olarak öğrencilere eğitim desteği, mali destek sağlanmalıdır.

Uzaktan eğitimde ve yüz yüze eğitimde yaşanılan sorunlara ilişkin öğretmenlere, eğitim emekçilerine rağmen bir yol haritası oluşturulamaz. Merkezi olarak ve illerde, ilçelerde mutlaka izleme kurulları oluşturulmalıdır”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.