Destek bekliyorlar…

Destek bekliyorlar…
17.10.2019
A+
A-

Edirne merkezde çeşitli mahallelerde yaşayan müzisyenlerin bir araya gelip kurduğu Edirne Tarihi Kırkpınar Mehteranları Koruma ve Yaşatma Derneği destek bekliyor. Çalışmalarına Sarayiçi’nde başlayan, enstrüman ve kıyafet konusunda da destek bekleyen derneğin üyeleri Kırkpınar Evi’nde basının karşısına çıktı.

            Edirne Tarihi Kırkpınar Mehteranları Koruma ve Yaşatma Derneği tanıtım amacıyla Kırkpınar Evi’nde basın toplantısı düzenledi. Derneğin fahri üyesi AK Parti Edirne Merkez İlçe Başkanı Cem Kürkçü, yeni kurulan derneğin tanıtımı ve dernek projelerine ilişkin toplantının düzenlendiğini belirtti. Yakın zamanda dernek binasının açılışının planlandığını kaydeden Kürkçü şunları söyledi:

            “Kentin tarih ve kültürünü tanıtımına, etkinliklerde yer alarak Edirne’ye katkı vermek amacıyla Edirne Tarihi Kırkpınar Mehteranları Koruma ve Yaşatma Derneği kuruldu. Bu dernek yeni kuruldu. Yakın zamanda binasının açılışı yapılacak. Bu ağabeylerimizle tanıştık, hepsi güzel bir niyetle işe başlamışlar. Edirne merkezde sanırım bir Mehter takımı yok. Tamamıyla Edirne’nin Yıldırım, Yeniimaret, Karaağaç, Umurbey Mahallesi gibi Edirne’nin içinden insanlarla oluşan bir ekip kurup tüm organizasyonlarda görev almak, Edirne’nin tanıtımına katkı vermek amacıyla böyle bir çalışma yapmışlar. Ciddi anlamda desteğe ihtiyaçları var. Ne Valilik ne Belediye ile diyaloglarını ilerletip kendilerini tanıtmamışlar. Yapacaklar, projeleri ile ilgili henüz bir adım atmamışlar. İnşallah ilerleyen günlerde Sayın valimiz bu konulara hassas olduğundan, gerekse belediyemiz onların ihtiyaçlarına ve çalışmalarına yardımcı olacaklarını, Edirne’mizin de Bursa ya da farklı şehirlerdeki gibi mehteran takımı olacağını ümit ediyoruz. Bu işin öncüleri ağabeylerimiz kardeşlerimiz Edirne’de yıllardır müzisyenlik yapan simalar. İnşallah güzel işler yapacaklarını umuyorum.”

            ZURNA’DAN ASKER SELAMI

            Dernek Başkanı Mümin Zurna da müzisyenlerden oluşan mehteran takımının destek beklediğini belirtti ve şunları aktardı:

            “Toplantımıza gelemeyen kardeşlerimizde var birçoğu müzik okullarında okuyorlar. Bu derneği kurmakta amacımız, Edirne’de mehteran daha Osmanlı’da başladığından dolayı, Edirne’nin Osmanlı döneminde başkentlik yapmış olması sebebi ile Edirne’mizde bu işi yürütmek, sürdürmek, ordumuzun yanında olduğumuzu için açılışı biraz geciktirme yaptık. Sayın valimiz ve belediye başkanımızın bu konuda bizlere öncülük edeceğinden eminiz. Ordumuzun şuanda bir Barış Harekatı amacıyla yaptıkları operasyona saygı göstererek, onurlu bir şekilde kendilerine asker selamı çakıyorum. Bu asker selamı tüm yurdumuza hayırlı olsun, zaferle döneceğimizden eminim. Edirne Halkı olarak kendilerine selam veriyorum.

            Bizim büyüklerimiz bize ne zaman öngörürse o zaman derneğimiz açılacak. Büyüklerimize saygımız çoktur, hürmetkârız. Müzisyenler olarak iyi insanlarız, ılımlı insanlarız. Edirne’de ki mehteran her zaman ordunun yanında yer alacaktır. Nasıl ki Osmanlı’da Ordumuzun başında mehteran vardıysa şuanda da dediklerinde ordumuzun yanında olun, her zaman yanındayız. Tüm arkadaşlarımda benimle aynı görüştedir. Ordumuzun yanında mehteranı çaldırmak benim görevimdir.

            Provalarımızı Sarayiçi’nde çubuklarla idare ediyorum. Giysimiz, ekipmanımız yok, enstrümanda yok. Ordumuzun yaptığı operasyondan sonra Valimize gideceğiz. Önceki yıllarda olan Mehteran Takımı’nın giysilerini isteyeceğiz. Edirne’yi yurt içinde, yurt dışında temsil etmek için bu çalışmayı başlattık. Valimiz ve belediye başkanımızın bize yardımcı olacağından eminim. Çünkü şahsım ve arkadaşlarım Edirne’ye çok hizmetler yaptık. Mezara gideceğimi bile bile bu işi yapacağım. Halkıma da inanıyorum. Her yaştan gönüllü müzisyenlerimiz var. Şuanda 42 kişiyiz, daha kalabalık olacağımıza eminim.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.