Deva Partisi İl Başkanı Arda, “Ekonomi cayır cayır yakıyor”

Deva Partisi İl Başkanı Arda, “Ekonomi cayır cayır yakıyor”
02.10.2020
A+
A-

Deva Partisi İl Başkanı Kerem Arda ekonominin vatandaşı cayır cayır yaktığını belirtti. Arda Yaptığı açıklamada, “Sahaya indiğimiz günden itibaren herkesin partimize yönelik büyük umutlar taşıdığını görüyoruz. İnsanlar Adalet istiyor. İnsanlar liyakat istiyor. Ekonomik istikrar ve adil bir bölüşüm istiyor” dedi. Arda açıklamasında, “Maalesef Türkiye iyi yönetilmiyor. Her geçen gün yoksullaşıyoruz. Dün bir program açıklandı. Bu ekonomik program bütün sorunların temelinde yatan güven bunalımını ortadan kaldıracak ve bugüne kadar izlenen yanlış politikaları tersine çevirecek hiçbir taahhüdü bulunmuyor. “Şeffaflık, öngörülebilirlik, liyakat.” Bunlara dönülmeden hiçbir programın işe yaraması mümkün değil.

Bu açıklanan ekonomik program içe kapanmacı, korunmacı, adil rekabeti engelleyici, devletin doğrudan müdahalelerinden vazgeçileceği ile ilgili hiçbir vaat vermiyor. Tam tersine büyümeyi “Varlık Fonu” gibi kendisi bizzat problem haline gelmiş bir yapıya emanet ediyor. Bu programda zaten Türkiye’nin fakirleştiğini tescil ve ilan ediyor.

Fert başına milli gelirimiz 12.500 $’dan 8.000 $’a geriliyor. Bu rakamlarla Türkiye 14-15 yılını heba etmiş oluyor. Bütün kazanımlarını heba etmiş oluyor. Değil en büyük 10 ekonomi arasına girmek Şuan 19. sıraya gerilemiş bulunuyoruz. Böyle giderse ilk 20’ye de giremeyeceğiz. Deva Partisi ekonomi alanında Türkiye’de en ehil kadrolara sahip siyasi parti. Deneyimli insanların önerilerini dikkate almamak, deneyimli insanları çevrelerinden uzaklaştırmak bütün yönetimler için sakıncalı bir tutumdur. Bilgi Çağı’nın bambaşka açılımlara yöneldiği bugünlerde, bir ülkeyi yönetmenin çok temel ilkelerinde bile uzlaşamıyorsak, işimiz gerçekten çok zordur. Hukuk sisteminden, kurumların bağımsızlığına, veri eksikliklerinden, şeffaf uygulamalara kadar gereken yapıldığında sorunları çözmek çok zor değil. Ama sorunları inkar ederek, görmezden gelerek, suni gündemler üzerinden milleti yanıltmak mümkün değil. Bugün 1 Euro neredeyse 10 tl olmuş durumda, bunu hakediyor muyuz hayır, buna gerek var mı hayır, çözümü var mı evet var. Güven ortamı, liyakatli ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası bağımsızlığı bu kadar basit. Ne kadar görmezlikten gelinse de ekonomi yakıcı bir gerçeklik ve hepimizi etkiliyor. İşsizlik aynı şekilde.

Geçen seneden bu yana yaklaşık 2 milyon kişi işini kaybetti. Ekonomik durgunluğun başladığı Ağustos 2018’e göre istihdam kaybı 2 milyon 800 bin olarak gerçekleşti bu inanılmaz bir rakam.İşten çıkarmalar yasaklandı böylece kayıtlı çalışanlar işlerini koruyabildi. Ancak bu çalışanlar normal dönemde elde ettikleri gelirin çok altında bir gelirle yaşamak mecburiyetinde kaldılar. Günübirlik, gerçeklikten kopuk, tutarsız uygulamalar acilen terk edilmezse kurumların profesyonel ve bağımsız hareket etmesi sağlanmazsa maalesef bunun bedelini ödemeye devam ederiz.

Üç konu var özgürlükler, adalet ve kurumlar, bunları tekrar sağlayacağınızı söylemeniz bile bugün yaşadığımız sermaye çıkışını durdurur. O sebeple hem Sayın Genel Başkanımız Ali Babacan hem ekonomi kurmaylarımız tüm tecrübelerini ve birikimlerini ülkemiz için paylaşmaya hazır ve paylaşıyorlar.

Acilen ülkemiz için geleceğimiz için çocuklarımız için bu önlemler alınmalı gerekenler yapılmalıdır, samimiyetle söylüyoruz ki doğru hamlelerle Türkiye’miz bu darboğazdan kolaylıkla çıkabilir, karamsarlığa gerek yok biz DEVA Partisi olarak buna hazırız, milletimiz de bize inanıyor güveniyor. Bizde bu güveni boşa çıkarmamak adına gece gündüz çalışıyoruz “dedi

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.