Duyarlılık böyle olur

Duyarlılık böyle olur
03.10.2020
A+
A-

Edirne Off Road Grubu, Edirne Belediyesi iş birliği ile Nato Köprüsü çevresini temizleyerek topladıkları çöplerle üzgün surat sembolü çizdiler.

Edirne’de gün batımını izlemek ve sessizlik için Nato Köprüsü’nü tercih eden bir çok kişi duyarsızlık göstererek yanlarında getirdikleri yiyecek ve içeceklerin çöplerini burada bırakıyor. Arazi araçları ile gelen Edirne Off Road Grubu üyeleri ve Edirne Belediyesi Nato Köprüsü civarındaki cam ve pet şişe, poşet, cips paketleri, plastik kutuları hep bir elden topladı. Toplanılan poşetlerle ise üzgün surat sembolü çizdiler. Defalarca etkinlik ve uyarılara rağmen bu çöp krizinin devam ettiğini söyleyen Edirne Belediye Başkanı Ertuğrul Tanrıkulu “Dünyanın en önemli şeyi şu, çöp atılmaz toplanır. Bir de kirletmemek en büyük meziyettir zaten. Cezai tedbirler uygulayacağız onlarda pişman olup bir daha yapmayacaklar” şeklinde ifadelerine yer verdi.

“ÇÖPLERİ POŞETLERE KOYUN ,ÇÖPE ATIN”

Edirne Belediye Başkan yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu “ çok kıymetli bulduğumuz NATO Köprüsü civarındaki bu güzel manzarayı, bu 11 yıldır yaptığımız yüzlerce temizlik etkinliğini bu sefer Edirne Off Road grubuyla beraber yapacağız. Biz bunu çocuklarla yaptık, biz bunu gençlerle yaptık, biz bunu çevre gönüllüleri ile yaptık, biz bunu Edirne Belediyesi olarak her gün yapıyoruz. Ama sağ olsun buraya gelip bu manzarayı seyreden, biraz nefes alan dostlarımız kirletmekten, çöplerini buraya atmaktan vazgeçmiyorlar. Ama bizim artık başka bir yöntem bulmamız lazım. Çöpleri burayı atmasınlar. Belkide Edirne’nin günbatımının en güzel olduğu yeri. Bende bazen gelip gün batımını buradan seyrediyorum ve inanılmaz güzel manzarayı korumamız gerektiğini bilelim. Artık lütfen buraya gelip manzarayı seyreden, nehri seyreden insanlarında çöp atmamayı öğrenmeleri gerekiyor. Bugün buradaki etkinliğimiz, Edirne Off Road grubuyla beraber yapıyoruz”dedi.

“ÇÖP ATMAYIN ATILANI TOPLAYIN”

Bundan sonra başka cezai işlemler düşündüklerini dile getiren Tanrıkulu “Buralara çöp tenekeleri, yazılar koyduk. 3 gün sonra bulamadık. Sonra tekrar koyduk, tekrar bulamadık. Herhalde ihtiyaçları var konteynırları alıp götürüyorlar. O anlamda burada temizlik işlerinden de arkadaşlar var. Saat 16 civarında buraya bir ekip gelir, girer temizler. Burada manzara seyreden ve kirleten arkadaşlara temiz bir halde bırakırız. Onlar kirletir biz temiz halde bırakırız. Dünyanın en önemli şeyi şu, çöp atılmaz toplanır. Sloganımız budur. Bir de kirletmemek en büyük meziyettir zaten. Hayvanlar yaşadığı yeri temiz tutmaya gayret gösteriyor. Bundan sonra başka önlemlerde düşünmüyor değiliz. Cezai tedbirler uygulayacağız onlarda pişman olup bir daha yapmayacaklar.”dedi.

“PİKNİK ALANLARI ARTIK OTURULMAYACAK DURUMA GELDİ”

Çöpleri ile gelenlerin giderken çöplerini yanlarında götürmelerini isteyen 15 yıldır Off Road’la uğraşan Edirne Off Road Grubu üyelerinden Cengiz İnceli “ Edirne’de ki off road platformumuzla bunu yapmaya karar verdik. Ertuğrul başkanımın da dediği gibi Edirne’nin en güzel yerlerinden Meriç Nehri kenarına sık sık geliyorum. Oturup çay içiyoruz, sohbet ediyoruz. Ama sizinde gördüğünüz gibi artık oturulmayacak duruma geldi. Sağ olsun Ertuğrul başkanımın destekleriyle ve sizinde yardımlarıyla bugün temizlemeye gayret göstereceğiz. Benim dileğim buraya gelip kullanan kişilerin çöplerini yanında götürmeleri, pisletmemeleri. Çok zor bir şey değil. Zaten içine koyduğunuz malzemelerin poşeti ile buraya geliyorsunuz. Bunu biliyoruz ki böyle bir yer yok. Olan yerlere de parayla giriyorsunuz.  Böyle güzel yerleri koruyalım. Şu anda 10 aracımız var. Daha da gelceğine eminim. Bugün cumartesi biraz tembellik yapıyorlar herhalde. İlk kez böyle temizlik yapıyoruz. Biz Off Road grubu olarak buraya geliyoruz. Gelip gördüğümüzde zaten biz bu temizliği toplu olmasada bireysel olarak yapıyorduk. İnşallah da da temiz olacak”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.