Edirne Başarılı…

Edirne Başarılı…
26.12.2019
A+
A-

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, düzensiz göçle mücadele kapsamında doğu sınırlarından batı sınırlarına kadar üst düzey tedbirler yürütüldüğüne dikkat çekerek, Edirne’de düzensiz göçle mücadele konusunda çok başarılı çalışmaların yürütüldüğünü belirtti.

İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İ nce, bir dizi ziyaret kapsamında Edirne’ye geldi. Bakan Yardımcısı İnce’nin ilk durağı Edirne Valiliği oldu. Vali Canalp’i ziyaret eden Bakan Yardımcısı İnce, ardından açıklamalarda bulundu. İnce, İçişleri Bakanlığının, vatandaş odaklı hizmetlerinden olan İzleme ve Değerlendirme Sistemi (İZDES) kapsamındaki çalışmaların nasıl yürütüldüğünü ve aksaklıkların olup olmadığını görmek için ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyledi.

İç işleri Bakanlığı tarafından Vatandaş Odaklı Hizmet Seferberliği çerçevesinde başlatılan İzleme Değerlendirme Sistemi İZDES) projesi için 9’ar kişiden oluşan heyet 74.il olan Edirne’ye ziyareti gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın” devleti temsil etmek, milletin gönlünü kazanmakla olur” ifadeleri doğrultusunda İç İşleri Bakanlığı tarafından Valiliklere başlatılan seferberlik çalışması ile tüm bürokratlarla sahaya inildiği belirtildi. İç İşleri Bakan yardımcıları öncülüğünde 9’ar kişilik heyetle Edirne öncesi 73 il ziyaret edildiği, bu projenin dinleme ve empati üzerine kurgulanan bir proje olduğu dile getirildi. Bakan Yardımcısı İnce, düzensiz göçle alakalı Edirne’nin başarılı çalışmalar yürüttüğünü ve Edirne’yi örnek gösterdiklerini söyledi.

İç İşleri Bakanlığı tarafından başlatılan İzleme Değerlendirme Sistemi hakkında açıklamada bulunan İç İşleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce “İçişleri Bakanlığı olarak, kamu hizmetlerinin kaliteli, hızlı, verimli ve ekonomik bir şekilde sunulması, yönetimde katılımın sağlanması, bürokratik süreç ve işlemlerin azaltılarak, vatandaş memnuniyetini esas alan yönetim anlayışının ortaya konulması temel hedefimizdir. Bu hedef doğrultusunda; bakanımızın talimatları ile İçişleri Bakanlığı’nda izleme ve değerlendirme sistemi projesinin uygulanmasına başlanmıştır. Vatandaş odaklı hizmet anlayışı çerçevesinde bakanlığımız taşra birimlerinin hizmet kapasitelerini ölçmek, merkez ve taşra birimleri arasındaki iletişimi geliştirmek, sahadaki görüş ve önerileri doğru şekilde merkeze iletmek ve valiliklerimizdeki iyi uygulama örneklerini paylaşmak üzere İZDES (İzleme Değerlendirme Sistemi) Projesi’ni başlattık. Bu projenin birinci aşamasında, 81 ilimizi ziyaret ederek 4.000’e yakın personelimizle bir araya geldik. Bu ziyaretler sonucunda sorunlarla ilgili öneriler de geliştirilerek hazırlanan raporlar illerle paylaşılmış ve önerilerin hızlıca hayata geçirilmesiyle ilgili talimatlar verilmiştir. Projenin ikinci aşamasının teması, ise “vatandaş odaklı hizmet seferberliği” olarak devam etmektedir”dedi.

Edirne’nin proje kapsamında ki 74. Ziyaret edilen il olduğunu dile getiren Muhterem İnce “Cumhurbaşkanımızın “devleti temsil etmek, milletin gönlünü kazanmakla olur” ifadeleri doğrultusunda içişleri bakanlığı olarak valiliklerimizde başlattığımız ‘’vatandaş odaklı hizmet seferberliği’’ kapsamında, bütün bürokratlarımızla sahaya iniyoruz. Bakan yardımcıları başkanlığında bakanlığımız üst yöneticilerinden ve uzmanlardan oluşan 9’ar kişilik heyetlerle 73 ilimizde ziyaret programlarımız gerçekleştirilmiş olup, bugün 74. ilimizde bulunmaktayız. Kalan 7 ilimize en kısa sürede ziyaretler gerçekleştirilecektir”dedi.

Valiliklerin iletişim ve işbirliği kapasite değerlendirmesini amaçladıklarını anlatan İnce “Vatandaş odaklı hizmet seferberliği, öncelikle “dinleme ve empati” prensibi üzerine kurgulanmış bir projedir.  Bu proje kapsamında bakanlığımızca uygulanan halk toplantıları, il ekonomi toplantıları, muhtar toplantıları ve muhtar bilgi sistemi, trafik güvenliği, uyuşturucuyla mücadele, okul güvenlik koordinatörlüğü, okul servis araçlarının denetlenmesi gibi proje ve uygulamalar hakkında, ticaret sanayi odaları ve borsaları, esnaf ve sanatkâr odaları, ziraat odaları, muhtarlar, okul aile birlikleri ve sivil toplum örgütleri ile bir araya gelmeyi, görüş alış verişinde bulunmanın yanında valiliklerimizin iletişim ve işbirliği kapasitesini de değerlendirmeyi amaçlıyoruz”dedi

Projenin vatandaş memnuniyetini arttırmak hizmet kalitesini yükseltmek olduğunu aktaran Muhterem İnce “Bu projenin amaçlarından bir diğeri de bakanlığımız birimlerince sunulan emniyet, asayiş, trafik, 112 acil çağrı, nüfus, göç vb. hizmetlerden yararlanan vatandaşlarımızla birebir görüşmek suretiyle hizmet kalitemizi ve vatandaş memnuniyetini ölçmek olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın çıktısı, 81 il valiliğimizin tamamına ait ve somut görüşmelere, ziyaretlere dayalı bir değerlendirme raporu olacaktır. Hedefimiz, bu raporlar doğrultusunda geçmiş medeniyetimize ve gelecek vizyonumuza uygun merkezi ve yerel düzeyde yönetim politikaları ve stratejileri oluşturmak suretiyle vatandaş memnuniyetini arttırmak ve hizmet kalitesini yükseltmektir. İZDES Projesi’nin ikinci aşaması olan vatandaş odaklı hizmet Seferberliği’nin hayırlı olmasını diliyor, görüş ve önerileriyle bize yol gösterecek aziz milletimize şimdiden teşekkür ediyoruz”dedi

Düzensiz göçle alakalı sorulan soruya Edirne’nin başarılı olduğuna değinerek cevap veren Muhterem İnce “ Bu yıl içerisinde düzensiz göç ile mücadeleyi biz doğu sınırlarımızdan başlamak üzere batıdaki sınırımız kapıkuleye kadar bütün tedbirlerimizi en üst düzeyde alıyoruz. Bu konudaki engellenmesi gereken bütün çalışmaları arkadaşlarımız ile kolluk birimlerimiz ve göç birimlerimiz başta olmak üzere diğer sorumlu birimlerimiz ile beraber yürütüyoruz. Bu konuda Edirne’miz çok başarılı çalışmalar yürütüyor. Arkadaşlarımız direk sonuç odaklı çalışmaları yürütüyor. Hakikatten biz bu konuda yaptığımız değerlendirme toplantılarında Edirne’yi örnek gösteriyoruz. Bu konuda Edirne’ye özel uygulanan özel usullerde var. Bu tedbirlerimizi arttırarak devam ettireceğiz. Düzensiz göçteki asıl sonuç alma kaynağından yok etme yöntemini kesinlikle geliştirmemiz lazım. Yani göçü tetikleyen sebepleri belirleyip onları kaynağında tutup göçün hiç başlamadan engellenmesi önemli olan bu hayretler içerisinde de tedbirlerimizi alıyoruz”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.