Edirne için acı bilanço

Edirne için acı bilanço
23.12.2019
A+
A-

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, 2020 yılına girmeye kısa bir süre kala Edirne’de 2019 yılında kepenk kapatan bakkal sayısının 78 olduğunu açıkladı.

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, yaptığı açıklamada 2020 yılına girerken 2019 yılının bakkal esnafı için parlak bir yıl olmadığını belirterek, “2020 yılına girerken 2019 yılının bakkal esnafı için parlak bir yıl olmadığını belirten Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör “2020 yılında perakende ticaretin düzenlenme yasası ele alınıp bizim bakkallarla ilgili yada zincir marketlerin açılış ve kapanış saat süresi yada mahalle de açılması ile ilgili bir kural gelmeli. Bu kuralsızlık bizim bakkallık mesleğini bitirmekte” şeklinde konuştu

Edirne Bakkal ve Tekel Bayileri Odası Başkanı Süleyman Yaşagör “ Şuanda 2019 yılında bakkal üyelerimize 78 üye kapattı. Dolayısı ile günden günde bakkallık mesleğini kaybetmiş oluyoruz. Esasında baktığımız zaman bakkallık mahallenin bakkal amcası, mahallenin bekçisi. O sokakta ışığımız söndüğü zaman mahalleli içinde kayıp. Bizim beklentimiz hem mahallenin bakkal amcasına sahip çıkması hemde bakkal amcalar yaşatılmalı, mahallede ki sokaktaki ışıklarımız sönmesin diyoruz.

Nüfus oranına göre, şehrin büyüklüğüne göre zincir marketler için mahallelerde ki açılışlarına kural getirilmesi gerektiğini savunan Başkan Yaşagör “2019 yılındaki beklentilerimizi bulamadık. Perakende ticaretin düzenlenmesi yasasında değişiklik yapılmadığından dolayı, Ticaret Bakanlığı tarafından hala 2019’da perakende ticaretin düzenlenme yasasının çıkacağı açıklanmasına rağmen esnafımızla bunu bekliyoruz. Perkende ticaretin düzenlenme yasasında küçük esnafı ilgilendiren, bakkalımızı ilgilendiren yasayla ve yasanın 173. Maddesinde dediği gibi devlet esnaf ve sanatkarını korur kollar ibaresine de dayanarak kesinlikle 2020 yılında perakende ticaretin düzenlenme yasası ele alınıp bizim bakkallarla ilgili yada zincir marketlerin açılış ve kapanış saat süresi yada mahalle de açılması ile ilgili bir kural gelmeli. Bu kuralsızlık bizim bakkallık mesleğini bitirmekte. Dolayısı ile bizim beklentimiz perakende ticaretin düzenlenmesi yasasının tekrardan ele alınıp, kesinlikle zincir marketlerin açılış ve kapanışlarıyla ilgili kural olması gerekli. Bu nüfus oranına bağlı olabilir. O ilin büyüklüğüne bağlı olabilir. Belli bir mesafe konulabilir gibi kurallar gelmeli diye düşünüyorum ki küçük esnaf, yerel esnaf korunup kollanmış olur. Bizde yaşamımızı, işlerimizi devam ettirebilmemiz lazım ki ailemizin geçimini idame ettirebilelim. Çoluğumuzun çocuğumuzun yetiştirilmesi anlamında da bizler bakkallık mesleğini yapanlar belli yaş üstünde olduğu için iş yerimizi kapattığımız zaman dışarıda çalışamaz durumda oluyor. Dolayısı ile dükkanımız kapandığı zaman geçim sıkıntısı sebebi ile ailemize bakamayacak duruma geliyoruz. Kesinlikle 2020 yılında perakende ticaret düzenlenme yasasında bir kural gelmeli”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.