Eğitimde çığlık…

Eğitimde çığlık…
30.10.2019
A+
A-

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, geleceğe dair hayalleri, umudu olan, öğrencilerin eğitim hakkı ve ülkemizin eğitim anlamındaki tüm umutlarını hayata geçirmek için herkesi 23 Kasım’da Ankara’da birlikte ses olmaya Edirne’den çağırdı. Aytekin Aydoğan, “Milyonu aşan bir gücüz. Tekrar birlikte başarabiliriz”dedi.  

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan bir dizi ziyaret ve çalışma için Edirne’ye geldi. Edirne Şubesi’nin yeni binasında basınla buluşan Genel Başkan Feray Aytekin Aydoğan, eğitimde gelinen durumu paylaştı. Merkez Yürütme Kurulu’nun memleketin her yerinde gezip çalışma yaptığını kaydeden Aytekin Aydoğan şunları söyledi, “Cumhuriyet tarihi görülmedik şekilde eğitim ve bilim emekçilerimizin öğrencilerimizin sorunlarının arttığı günlerden geçiyoruz. Eşit, laik ve demokratik bir Cumhuriyet’i kazanma mücadelemize çağrımızı da yinelemek istiyoruz. Çağrımız; hem memlekete dair hayallerimiz, hem eğitim ve bilim emekçilerinin hakları, öğrencilerimizin eğitim hakkı için birlikte ses çıkarmanın çağrısıdır. Merkez Yürütme Kurulundan arkadaşlarımız memleketin her yerinde geziyorlar.

            Geleceğimize bugünümüze dair hayalleri, umudu olan ve öğrencilerimizin eğitim hakkı ve ülkemizin eğitim anlamındaki tüm umutlarını hayata geçirmek için herkesi birlikte ses olmaya, 23 Kasım’da Ankara’ya çağırıyoruz. Eğitim ve bilim emekçileri çok ciddi ekonomik kayıplarla karşı karşıyalar. Bir gece de çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile güvencesiz çalışma temel sorunumuz haline getirildi. Mazerete dayalı tayin ve tüm hakları elinden alınmış durumda. 700 bini aşkın ataması yapılmayan öğretmen arkadaşlarımızın sorunları sürüyor. 17 yıl boyunca 20 bine yakın köy okulunun kapatıldığı, 100 binlerce öğrencimizin taşımalı eğitime mahkum edildiği, 1,5 milyonu aşkın öğrencimizin örgün eğitimin dışına çıktığı bir gerçekliği yaşadığımız bugünlerde bütçe yetersizliği nedeniyle ataması yapılmayan arkadaşlarımızın beklentileri karşılanmıyor. Hukuk adalet talebini haykırmayı sürdüreceğiz.”

            Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, Eğitim Sen Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Kezban Demir ve Yönetim Kurulu Üyesi Necmettin Kıyıcı, VELİ DER Edirne Şube Başkanı Mustafa Aytekin, Emekli Sen Edirne Şube Başkanı Sait Dayıoğlu’nun da hazır bulunduğu basın toplantısında Aytekin Aydoğan “Tablo çok karanlık” dedi ve şöyle devam etti:  “Öğrencilerimiz açısından tablo daha da karanlık şekilde ilerliyor. Özetle tüm memleketin çocuklarına diyor ki bizi yönetenler ‘Paran varsa o da yetmez paran kadar eğitim’. 23 Kasım’da öğrencilerimizin kamusal parasız ve nitelikli eğitim hakkı için de ses olacağız. Protokollerle kuşatılmış haliyle de laik ve bilimsel eğitimi kaybettik. Zorunlu imam hatipleştirme uygulamalarıyla ve tüm hayata dair eğitime dair bu kuşatmanın yaşandığı noktada biz kamusal eğitimi de öğrencilerimiz açısından laik ve bilimsel eğitimi de kaybetmiş durumdayız. Bu sene 4+4’ün 8’inci yılı. Bu sene LGS’ye girecek öğrenci sayısı yüzde 50 arttı. 500 bini aşkın öğrencimizin eğer Aralık’ta bütçe görüşmelerinde okul yapımına bütçe ayrılmazsa, her öğrencinin istediği okulda eğitim görme hakkıdır temel talebimiz referans alınarak tercih edilmeyen okul türleri akademik liselere dönüştürülemezse yüz binlerce öğrencimiz ya örgün eğitim dışına çıkacak ya da istemediği okul türlerine gitme zorunda bırakılacak. Hem eğitim ve bilim emekçileri hem öğrencilerimiz açısından çok karanlık tablo var. Aynı zamanda bu ülkenin kadrolu, sözleşmeli, ücretli, ataması yapılmayan, hizmetli, teknik, idari personelleri, bilim insanları, velileri, öğrencileri, eğitime ve ülkemize dair gelecek umudu taşıyan milyonlarız.

            23 Kasım’da Ankara’ya geleceğimize dair umudu olan, çocuklarımızın, öğrencilerimizin hayallerine ses nefes olmak noktasında mücadele eden herkesi çağırıyoruz. Biz inanıyoruz ki birlikte ses olduğumuzda birbirimizin elinden tuttuğumuzda biz tekrar başarabiliriz. Eğitim ve bilim emekçilerinin haklarını, öğrencilerimiz için kamusal laik, bilimsel eğitimi tekrar kazanabiliriz. Bu davet bu çağrı bizim. Bu topraklarda güçlü bir mücadeleyi hayata geçirdiğimizde hep kazandık. Milyonu aşan bir gücüz. Tekrar birlikte başarabiliriz.23 Kasım’da Ankara’dayız.”Eğitim Sen Edirne Şube Başkanı Ayhan Fırtına, bir dizi mücadele çizgisi ve programları olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Tüm sivil toplum kuruluşlarını da geleceğimize dair bu mücadelede yanımızda olmaya davet ediyoruz. Onların da katılacağına inanıyoruz. Bundan sonra bir dizi mücadele çizgimiz programımız var. Bir tanesi imza kampanyası ve şu anda işyerlerimizde tüm eğitim çalışanlarını imzalarıyla destek olmaya davet ediyoruz. Ayrıca bir anket çalışmamız var ve biz hedeflerimizi mücadele çizgimizi üyelerimiz ve kamu emekçilerinin görüşleri ve düşünceleri doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Bu ankete de desteklerini sunarlarsa bu anket sayesinde bu birlikteliği ve kazanımı arttıracağımız düşüncesindeyiz.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.