Bayazıt “Pazarlama Açısından Sıkıntı Yok”

Bayazıt “Pazarlama Açısından Sıkıntı Yok”
30.10.2019
A+
A-

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, verimli toprak sahip Edirne’de müdürlük olarak ürün çeşitliliğini önemsediklerini belirtti. Bayazıt, “Edirne, İstanbul’a yakın olduğundan ürünlerin pazarlama açısından sıkıntı yok” dedi.

            Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, Edirne’nin bazı ürünlerde Türkiye’de söz sahibi bir kent olduğunu anımsattı. sulanabilir alanın her geçen gün arttığını kaydeden Bayazıt, Edirne merkez ve içlerinde yetişen ürün çeşitlerine değindi ve bilgi paylaşımda şunlara yer verdi:

            “ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ”

Edirne tarım ili. Bazı ürünlerde Edirne Türkiye genelinde söz sahibi. Türkiye’de çeltik üretiminin yüzde 44’ünü ilimizde gerçekleştiriyoruz. Buğdayın yüzde 3’nü ilimizde üretiyoruz. Yağlık ayçiçeği üretiminin yüzde 13’ünü ilimizde üretiyoruz. Kanola, ülke üretiminin yüzde 9’unu ilimizde üretiyoruz. Kanalo üretiminde Türkiye’de 4’ncü sıradayız. Ayçiçeğinde 3’ncü sıradayız. Buğday üretiminde 10’ncu sıradayız. Çeltik üretiminde Türkiye’de birinci sıradayız. İlimizde ürün çeşitliliğini önemsiyoruz. Meriç’te yer fıstığı, Uzunköprü’de susam, Keşan’da Bamya, Havsa Arpaç Köyü’nde kuru fasulye, bazı bölgelerimizde kapya biber, acı biber, taze fasulye, meyve ve sebze.       

            “PAZARLAMA AÇISINDAN SIKINTIMIZ YOK”

            Gerçekten verimli topraklara sahibiz. 3 milyon 144 bin dekar tarım alanın bir milyon sulanabilir alanda tarım gerçekleşiyor. Sulanabilir alan her geçen gün artıyor. 576 bin dekar mera alanımız var. Hayvancılığımız da çok iyi derecede. İstanbul’a yakın olduğumuz için üretilen ürünlerin pazarlama açısından sıkıntımız yok.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.