EKK’dan İl Genel Meclisine ziyaret

EKK’dan İl Genel Meclisine ziyaret
25.06.2020
A+
A-

Edirne Kent Konseyi, İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş’i ziyaret etti.  Haziran ayı toplantısında gündeme gelen Havsa İç Gümrükleme Bölgesi hakkında bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla,Trakya Platformu, Edirne Kent Konseyi, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu adına Ziya Gökerküçük ve Yılmaz Eren İl Genel Meclisini ziyaret ettiler.

Yapılan açıklamada, “İl Genel Meclisleri ilin en önemli kurumudur, parlamentosudur. Seçimle oluştuğu için de en demokratik kurumlardır. Kamu yatırım ve harcamalarının, geleceğin planlanmasının yapıldığı Meclisin aldığı kararlarlar geleceğimizi belirler.Edirne İl Genel Meclisi’nin Haziran ayı toplantısında Valilik tarafından gündeme getirilen Havsa İç Gümrükleme Bölgesi, genel kurul çoğunluğu tarafından incelenmek ve Temmuz ayı toplantısında görüşülmek üzere Komisyona havale edilmiş idi. İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş ile yaptığımız görüşmede süreç hakkında bilgi sahibi olduk. Bu arazinin değerlendirilmesi hakkında geçmişte dava olduğu ve bu alanın birinci sınıf tarım toprağı olduğunun dava sonucunda kesinleştiği konusunda ortak düşündüğümüzü gördük.

Konunun Temmuz toplantısında gündeme gelmesi halinde yapılan incelemeler doğrultusunda bu alanda İç Gümrükleme Bölgesi oluşturulamayacağı için olumsuz görüş beyan edilmesi konusunda düşüncemizi belirttik.Dileğimiz; ilgili ve yetkili birimlerin planlara aykırı olan ve adli karar organları tarafından da kesinleşmiş bu tür yatırım projelerinin kayda alınmaması ve icra kurumlarının boş ve gereksiz tartışmalarla zaman yitirmemesidir. Bu nedenle Havsa İç Gümrükleme Bölgesi projesinin İl Genel Meclisi gündemine getirilmemesi gerekir. İlimizin en yetkili karar makamı olan İl Genel Meclisi dışındaki her hangi bir makamda da bu konunun gündeme alınmaması da talebimizdir.Biz kentin bağımsız, duyarlı, sivil örgütlenmeleri ve yurttaşları olarak tarım arazilerine ve toprağa, suya, havaya, insana zarar verebilecek girişimlere karşı anayasal hakkımızı kullanacağız”denildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.