Er Meydanında büyük heyecan

658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin resmi açılışı Er meydanında düzenlenen törenle gerçekleştirildi.İstiklal Marşının seslendirilmesi ile başlayan törende Er Meydanı gönderine bayrağımızı 657.Kırkpınar Başpehlivanı Orhan Okulu çekti.

Açılışta ilk konuşmayı Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim yaptı.Selim, “658. Tarihi Kırkpınar inşallah hayırlara vesile olur, güzel bir güreş olsun. Ağa’ya yakışan vermekse pehlivanlara yakışan da güzel güreş çıkarmaktır”dedi.

Karamürselli Aydın Demir, Denizlili Hüseyin Çokal ve Karamürselli Ahmet Taşçı devlet sporcusu oldu

Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın’da konuşmasında başpehlivanlara devlet sporcusu unvanı verildiğini söyledi.

Aydın, “2019 yılında Türk Yağlı Güreşi adına üç ilke imza atıldı. Birincisi bu yıl 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne bu yıl 2 bin 381 güreşçi yaptırarak Cumhuriyet tarihinde bir ilke imza atılmış oldu. Ben tüm pehlivanlara başarılar diliyorum. İkincisi ise pehlivanlara Trakya Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksekokulu sınavsız okuma hakkı ve başpehlivanlara da yüksek lisans yapma hakkı tanıdı. Ben buradan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’na teşekkür ediyorum. Üçüncü konu ise dün daha TBMM’de torba yasası ile çıktı. 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üç kez üst üstte başarılı olan sporculara devlet sporcusu unvanı verildi. Karamürselli Aydın Demir, Denizlili Hüseyin Çokal ve Karamürselli Ahmet Taşçı devlet sporcusu unvanını kazandı. Öyle ümit ediyorum ki her yıl Başpehlivan olanlara da devlet sporcusu unvanı verileceğine inanıyorum. Ve bu konu ile ilgili de gerekli çalışmalarımızı sürdürmekteyiz”dedi.

KENDİNİ BİLMEZLERE RAĞMEN BU GELENEK EBEDİYETE KADAR DEVAM EDECEK

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ da konuşmasında, “ Dün meclisten çıkan bir kanunda Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde üç kez üst üste Başpehlivan olarak altın kemerin ebedi sahibi olmaya hak kazanmış başarılı Başpehlivanlarımıza devlet sporcusu unvanı verilmiştir.

Bu kanun tasarısında tüm siyasi partilerin imzaları var bildiğim kadarıyla. Orada oy kullanan  değerli iki vekilimizde buradalar kendilerine de çok teşekkür ediyorum. Ve bu tarihi kanunda bu tarihi unvanda emeği geçen tüm siyasi partileri ve tüm vekillerimizi Kırkpınar’ın ev sahibi Edirne Belediye Başkanı sıfatıyla yürekten alkışlıyor ve şükranlarımı arz ediyorum. Halen Kırkpınar’da altın kemerin ebedi sahibi olmuş ve hayatta olan üç başpehlivanımız var.

EFSANE PEHLİVANLAR

Allah onlara sağlıklı uzun ömürler versin. Kırkpınar’ın efsane başpehlivanlarından Ahmet Taşçı aramızda. Yine iki yıl önce kendilerini gücümüz oranında plaketle takdir ettiğimiz halen hayatta olan Denizlili Hüseyin Çokal ve Karamürselli Aydın Demir de bugün hayattalar. Kendilerine uzun ömürler diliyorum.

Buradan çıktığımızda hemen Kırkpınar’ın altın kemerli ağalarının ve altın kemerli başpehlivanlarının heykelleri var. Sevgili Ahmet Taşçı’nın ve Adalı Halil’in heykelleri orada. Ama ben bu kanunla fark ettim ki biz Edirne Belediyesi olarak birşeyi eksik bırakmışız.

ONLARIN HEYKELLERİNİ DE DİKECEĞİZ

Altın kemerli iki başpehlivanımız ve halen hayatta olan Aydın Demir’in ve Hüseyin Çokal’ın heykellerini en kısa zamanda Ahmet Taşçı’nın heykelinin yanına koyacağız.

Türk’ün ata sporu olan 658 yıldır kesintisiz bir şekilde devam eder. Savaşta-Barışta, Varlıkta-Yoklukta Türk milletinin gurur timsali olan yağlı güreşlerimiz dünyadaki olimpiyatlardan sonraki en eski spor organizasyonudur. Olimpiyatlar zaman zaman kesintiye uğramış ama Kırkpınar her koşulda ve her şatta devam etmiştir. Atalarımızdan büyük bir onur ve gururla miras olarak emanet olarak aldığımız Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni biz de bizden sonraki temsilcilerine daha da güzel daha da anlamlı bir şekilde teslim etmenin gayreti içerisindeyiz. Her yıl yeni bir rekor kırarak daha çok pehlivanın katılımı sağladığımız Kırkpınar’ımız inanıyorum ki önümüzdeki yıllarda daha da büyük güreşlere ev sahipliği yapacaktır.

ISLIK ÇALANLARA CEVAP

Elbette güreş seyircisi telaşlıdır, sabırsızdır. Bunu pehlivanların güreşlerinde de görürüz ve izleriz. İnanıyorum ki Türk’ün ata sporu kendini bilmezlere rağmen ebediyete kadar devam edecektir. 658’inci Kırkpınar’ımız Edirne’mize Yağlı Güreşleri’mize ve büyük Türk milletine hayırlı uğurlu olsun”dedi.

BURADA  ULU ÇINAR VAR

Edirne Valisi Ekrem Canalp’de yaptığı heyecan ve coşku dolu konuşmasında, “Düşünün ki bu meydanda şuanda bir ulu çınar var. Ve yine düşünün ki bu ulu çınar 658 yaşındadır. Ve yine düşünün ki 658 yıllık bu çınarın toprağı Edirne’dir ve Edirnelilerdir. Bu çınarın gövdesi bu meydan da biraz sonra güreş tutacak olan yiğit pehlivanlardır. Bu gövdeyi besleyen bu yiğit pehlivanları destek olan, onlara arka çıkan, onlara omuz veren, sırt veren, destek veren işadamlarımızdır, belediyelerimizdir, kurumlarımızdır ve kuruluşlarımızdır. Ve bu ulu çınarın cazgırları yapraklarıdır, hakemleri damarlarıdır.

BU GELENEK ASLA BIRAKILMADI

Milletlerin geleneklerinde yaşayan gelenekler var ve sönmeyen gelenekler var. Ama Kırkpınar 658 yıldan beridir geleneği devam ettiriyor. Bu millet bu aziz millet 658 yıldan beridir savaşlar bile olsa, kıtlıklar bile olsa, ekonomik sıkıntılar bile olsa bu geleneği asla ve asla bırakmadı. Millet olarak biz bu geleneği sürdürüyoruz. Elbette ki milletlerin içerisinde gelenekleri sürenler olduğu gibi bizimde süren geleneklerimiz var. Ama ne oldu ki biz 658 yıldan beridir bu geleneği sürdürüyoruz, güreş geleneğini sürdürüyoruz, yağlı güreş geleneğini sürdürüyoruz. Çünkü yağlı güreşi Türk Milletine özgü kılan özellikler var. Yağlı güreş dediğiniz zaman yağlı güreş cesarettir, yağlı güreş yiğitliktir, yağlı güreş mertliktir, Türk Milletinin en karakteristik özelikleridir yağlı güreş. Bizim pehlivanlarımız, büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği şekilde, zekidirler, çeviktirler ve ahlaklı insanlardır her birisi de. Biz Kırkpınar’ı atalarımızdan emanet olarak aldık ve bu emaneti en iyi şekilde Edirneliler adına gelecek nesillere en iyi şekilde taşıyacağız inşallah. 658. Tarihi Kırkpınar’ın bundan sonrası içinde hayırlara vesile olmasını diliyorum”dedi.

GEÇİT TÖRENİ

Konuşmaların ardından,Belediye bandosu eşliğinde cazgırlar,hakemler ve diğer güreş görevlileri ile güreşçilerden oluşan kortejin geçişi alana renk kattı.

Davul zurna ekibinin gösterisi ise büyük alkış aldı.Cumartesi ve Pazar günü devam edecek güreşler sonrası kategorilerinde derece alan güreşçiler ile Türkie’nin başpehlivanı belli olacak.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.