Yerel basın için örnek davranış

İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer,ziyaret ettiği İzmir Gazeteciler Cemiyetinde tüm belediyelere örnek teşkil edecek girişimde bulundu.

İzmir BŞ Belediyesinin Belediye Meclis Kararları ayda iki kez İzmir’de çıkan gazetelerde ilan olarak yayınlanacak.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER;yaptığı açıklamada, “Kıymetli dostum Misket Dikmen’in başkanlığını yaptığı,Üyesi olduğum İzmir Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ettim.

Bu ziyarette, İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi kararlarının, Bundan böyle; Ayda iki kez,

Yedi yerel gazetede,  İlan olarak yayımlanmasının sağlayacağım” dedi.

Bu sayede; Yerel basın kuruluşlarının, Ekonomik anlamda ayakta kalması sağlanacak.Bu uygulamaya, şimdilik il merkezinde yayınlanan gazeteleri kapsıyor,ancak İlçe belediyelerinin de dahil olmasını çalışma başlatıldığı belirtildi.

GELİŞMELER GÜZEL

Yeni Yargı Paketi’nde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanma zorunluluğunun kaldırılmasının yerel basın üzerinde yaratacağı tahribata karşı ilk umut ışığını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaktı.

Belediye Meclisi’nde alınan kararları her ay, yedi yerel gazetede ilan olarak yayımlatacaklarını belirten Başkan Soyer, ilçelerin de dahil olmasıyla birlikte İzmir’e özgü bir “yerel yönetim-yerel basın” modeli yaratacaklarını söyledi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde, İzmir’de yayın yapan 7 yerel gazetenin Yeni Yargı Reformu Paketinde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanma zorunluluğunun kaldırılması maddesine yönelik tepkileri sürüyor.

Yeni Yargı Reformu Paketi’nin yasalaşması halinde yerel basının çok zor durumda kalacağını belirterek sosyal medya üzerinden de kampanya başlattılar.

Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, “Türkiye’ye örnek olacak bir yerel basın-yerel yönetim işbirliği modeli yaratabiliriz. Bunu yapmak zorundayız. Aksi takdirde yerel medyanın sesinin kısılmasını önleyemeyiz ki, bu da en çok demokrasimize zarar verir. Yakında tüm bu gazete sahipleriyle bir araya gelip beyin fırtınası yapacağız” diye konuştu. Cemiyet’ten teşekkür İzmir Gazeteciler Cemiyeti ve 9 Eylül Gazetesi’ni de ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yerel basınla işbirliği içinde çalışacaklarını söyledi. İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen, Soyer’in ziyaretinden ve yerel basına desteğinden ötürü teşekkür etti.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.