Eski Bakan Eroğlu, “Ergene’de balık tutup kayık yüzdürülecek günlere az kaldı”!…

Eski Bakan Eroğlu, “Ergene’de balık tutup kayık yüzdürülecek günlere az kaldı”!…
08.10.2020
A+
A-

Önceki dönem Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne’de  gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretlerde Ergene Nehri’nin hemen hemen bittiğini, Meriç Nehri’nin de kanal Edirne projesi ile denize dönüşerek kayıklarla yüzüleceğini duyurdu. Eski Bakan Eroğlu Edirne ziyaretinde ilk Edirne Valiliği’ne, daha sonra ak Parti Edirne İl Başkanlığı, Edirne belediyesi, Şehit Aileleri Derneği, Edirne Asker Hastanesi Şehitliği, Kanal Edirne ve son olarak Selimiye Cami’ne ziyaretlerini gerçekleştirdi. Kendisinin Edirne için hizmetkar olduğunu, kendi döneminde Edirne’ye 7 milyar 18 yılda 20 milyar Tl yatırım yapıldığını söyleyen Veysel Eroğlu, Meriç Nehri’nde Kanal Edirne projesi sonrası nehirde kayıklar yüzeceğini vurguladı. Ergene eylem planının dünyanın en büyük eylem planlarından olduğunu dile getiren Veysel Eroğlu, Cumhburbaşkanı Erdoğan’ın da yakında Ergene’nin açılışını yapacağını duyurdu.

“CUMHURBAŞKANIMIZ ‘EDİRNE İÇİN TALİMATLARI VAR’

Balkan Harbinde Edirne’de şehit düşen dedesiyle Edirne’nin kendisi için ayrı bir önemi olduğunu söyleyen Veysel Eroğlu” ziyaret Çok sevdiğim Edirne’de sizinle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. İnşallah 2023 yılında büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanımız Edirne’ye çok büyük önem veriyor. Ben bakan iken Cumhurbaşkanımız ‘Edirne için ne gerekiyorsa yap’ demişti. Bu sultanlar şehri Edirne’ye ne yapsak azdır. Buraya gelişimin özel bir sebebi var bugün 8 Ekim 2020 tam bundan 106 yıl önce yine 8 Ekim 1912 yılında Balkan Harbi başlamıştı. O tarihlerde Edirne’de çok acılar yaşandı. O dönemde Balkan Harbi’nde Edirne’nin işgali bizim için çok büyük acıydı. O kadar büyük zulüm uyguladılar ki. Yaşlı, çocuk demeden göç etmeye zorlandı. Bu konunun benimle ne alakası var. Biz de bu memleketin bir vatandaşı olarak bu acıları duyduk. Benim için ayrı bir anlamı var. Ailemizden bir dedemiz Topçu Er Hacı Hazanzade Mehmed Efendi burada şehit düştü. Uzun yıllar bulamadık. Osmanlı arşivlerindeki belgelerle 1’inci Balkan Harbi’nde şehit düştüğünü öğrendik. Sonradan dernekler bizim dedemizi buldular. Bu vatan için bu bayrak için canlarını veren tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum”dedi.

“ERMENİSTAN ÇEKİLMEDEN ANLAŞMA YOK”

Mavi Vatanı savunacaklarını ve Azerbaycan’ın da sonuna kadar yanında olduklarını kaydeden Veysel Eroğlu “Değerli kardeşler Türkiye üzerinde bir sürü oyun oynanıyor. Ama Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti sayesinde nereden nereye geldik. Önceden tüm malzemelerimizi iğneden ipliğe dışarıdan alıyorduk. Artık güçlü bir Türkiye var. Biz kendi topraklarımızı düşmanların hilelerinden koruduğumuz gibi artık ‘Mavi Vatan’da bizim vatanımız. Orayı da kanımızın son damlasına kadar savunacağız. Oyun oynayan devlet Ermenistan’ı Azerbaycan’a saldırttı. Netice itibari ile iki devlet ama tek millet, kanımızın son damlasına kadar Azerbaycan’ın yanındayız. Dağlık Karabağ öz ve öz Türk yurdudur. Bunu herkes böyle bilmeli. Kaç yıldır Ermenistan o bölgeyi işgal etti. Hala bazı anlaşma diyorlar. Anlaşma ancak Türk yurdu olan bu bölgeden çekildikleri zaman anlaşma o zaman yapılır. Kahraman Azerbaycan ordusu orada gerekli mücadeleyi veriyor”dedi.

“EDİRNE ESKİDEN KÖY GİBİYDİ”

Kendi bakanlık döneminde 7 milyar toplamda 20 milyarlık yatırım yaptıklarını söyleyen Eroğlu” Şunu açıklıkla söyleyebilirim. Ne yapılması  AK Parti hükümetleri zamanında yapıldı. Edirne eskiden köy gibiydi. Edirne şimdilerde çok daha gelişti. Bakın hükümetimiz Edirne’ye son 18 yılda 20 Milyar Türk lirası yatırım yaptı. Bakın sadece benim bakanlığım dönemimde buraya 7 Milyar Türk liralık yatırım yapıldı. Bakın daha önce buradaki barajların sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Ama şu anda 6 tane dev baraj ve 31 tane göletle buraya su hayat verdi. Tüm dereleri ıslah ettik. Bir de Edirne’nin içme suyu yoktu. Biz geldik önce Süloğlu’nda bir proje daha sonra Kayalıköy Barajı’ndan modern arıtma tesisiyle Edirne’nin su ihtiyacını biz karşıladık”dedi.

Meriç Nehri’nin Kanal Edirne ile denize dönüşeceğini ve mesire alanı oluşacağını dile getiren Veysel Eroğlu “İlk defa kendİ imkanlarımızla nehir kenarına Kanal Edirne ismiyle kanal açtık. Yaklaşık 8 km dev bir kanal. Neden? Meriç Nehri’nde gelen suları bypass ederek aşağı yukarı saniyede 2500 km su geçiyor. Taşkına sebep oluyor. Dolayısıyla bunun 700 metreküp saniyesini kanal Edirne alacak geri kalan bin 700 metreküp saniyesi de Meriç’ten akacak. Büyük ölçüde taşkınların azaltma yönünde büyük bir çalışma yaptık. Buda bitti. 5 tane köprü inşa ettik. Etrafıda çok güzel olacak. Valiliğimizi ziyaret ederken orada bir Büyük Menderes’te, Amasya’da  yaptığımız gibi bir şey atarak suyu şişirterek orada çok güzel bir mesire alanı oluşacak. Hatta kayıkla dahi gezeceksiniz. Edirne’ye denizi getiriyoruz. Sizleri kucaklamak için geldim”dedi.

Edirne’ye eskiden gelmenin çok zorluk olduğunu söyleyen Veysel Eroğlu “Milyonlarca fidan toprakla buluşturduk, ağaçlandırdık. Okul bahçeleri, hastane yolları her tarafı ağaçlandırdık. Bunun dışında özellikle devletimizin yollarda nereden nereye geldi. Edirne’ye gelmek büyük bir zorluktu. Ama şimdi ben iki saatte hava yağışlı olmasına rağmen Anadolu yakasından buraya 2 saatte geldim. Yollar Afyon Kaymağı gibi oldu”dedi.

“SALGINDA EN BAŞARILI ÜLKE TÜRKİYE”

Dünyadaki en güzel sağlık sisteminin Türkiye’de olduğunu vurgulayan Eroğlu “Hastane derseniz nereden nereye. İyi ki bunlar yapıldı. Biliyorsunuz bir dönem Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu vardı. Buraya hastaneler, ilçelere hastaneler yaptı. 400 yataklı Muhteşem hastaneler var. Şunu gururla söyleyebilirim. Ben dünyayı gururla gezen bir kişiyim. Amerika’sından Kanada’sına, Japonya’sına  kadar her tarafı gezdim. Gururla ifade ediyorum bu salgına rağmen en başarılı ülke Türkiye’dir. Sağlık sistemi  en güzel sistem Türkiye’dir. Amerika’da 45 bin dolar için adamı hapse attılar. Hatta insanlar İtalya’da, İspanya’da kamyonlarla alıp toplu mezarlara gömdüler. Bunları lütfen dikkate alalım. Cumhurbaşkanı, ‘su medeniyettir’ dedi. Bütün Türkiye’ye su götürdük, Kıbrıs’a bile su götürdük. Afrika’ya bile baraj yaptık, 2 milyon kişiye su götürdük.  Fakir fukaraya en çok yardım eden ülke Türkiye’dir. Bizim hassasiyetimiz bu”dedi.

“ERGENE HEMEN HEMEN BİTTİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın Ergene nehri için yakında açılış yapacağını duyuran Veysel Eroğlu “Sağlıkta öyle, yollarda öyle, barajlarda öyle, her şey yolunda. Türkiye çok daha büyüyecek. Eğitimde büyük mesafe aldık. Allah’a şükürler olsun. Edirne’de eksik var mı derseniz Ergene projeside hemen hemen bitti. Hatta belediyenin yapamadığı Ergene projesiyle bütün atık su ile arıtma tesislerini biz yaptık Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla. Yetkimiz yoktu ama kanun çıkardık, o kanunu biz yaptık. Keşan, Uzunköprü’de çok muhteşem arıtma tesisleri var Ergene’de. 13 tane Ergene’de arıtma tesisisin tamamını biz yaptık. Deniz deşarjı tamamlandı. Dolayısıyla Ergene’ye bir kirlilik gelmeyecek. Bütün sular tamamen doğrudan deşarj edilecek Marmara’ya. Ergene eylem planı Dünya’nın en büyük eylem planlarından birisidir. Şu ana kadar dört buçuk Milyar TL para harcandı. Gerçekten Ergene tertemiz akacak. Yakında Cumhurbaşkanımız gelir Tekirdağ’da bunun açılışını yapar”dedi.

“Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye’nin 10 büyük ülke arasında yer alacağını söyleyen Eroğlu “Yaparsa Ak Parti yapar. Gerçekten büyük hedefler ortaya koyduk Büyük hedefi olmayan milletler tarih sahnesinden silinir. Biz büyük bir milletiz şanlı bir tarihimiz var. Dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız 3 büyük hedefi ortaya koydu. İnşallah 2023 yani Cumhuriyetimizin 100. Yılında dünyadaki 10 büyük ülke arasına Türkiye’yi yükselteceğiz. Edirne Hazır mısınız? Hedef 2023 millet hazır, Edirne Hazır”dedi.

“HEDEF 2071”

Edirne’nin zamanında büyük acılar gördüğünü ve kendisininde Edirne’nin bir hizmetkarı olduğunun altını çizen Veysel Eroğlu “Fatih sultan Mehmet’in İstanbul’u feth ettiği 600. Senei devriyesi. 2023 yılında inşallah gençler bu şanlı bayrağımızı daha da zirveye taşıyacak. 26 Ağustos 1071 tarihinde Sultan Alpaslan, bir Cuma günü beyaz atına binerek, beyaz kefenini de giymek suretiyle kendisinden 10 kat daha büyük orduyu perişan etti. Malazgirt zaferini kazandı ve Anadolu’nun kapılarını bizlere açtı. Onun bininci yılında yeni doğan çocuklar doğacaklar inşallah bu devleti dünyada lider ülke yapacaklarına inanıyorum. Tarihe not düşmek için söylüyorum, Türkiye kürsel bir güç olacak. Dünya beşten büyük. Bütün dünya bize karşı gelebiliyor mu? Gelsinler bakalım. Onun için diyorum ki hanımefendiler artık çocuklarınıza uyusunda büyün diye ninni söylemeyin. Yavrum bir anca büyü hedef 2071 diyin. Siz Serhad şehrisiniz, sultanlar şehrisiniz. Büyük acılar gördü bu şehitler diyarı. Bende Edirne’nin bir hizmetkarıyım. Aranızda fahri Edirneli olarak kabul edin. Her zaman emrinize amadeyim. Sayın başkanıda Afyon’a davet ediyoruz. Afyon’da biz devlet olarak, valilik olarak 2020’nin sevdiği yıl olarak ilan ettik. Büyük bi proje hazırladık, sosyal bir proje. Bir dosyasını valiliğimize getirdim. İnşallah 2021 yılını Edirne’ye has bir yıl olarak ilan edin. Artık aşk yılı mı, sevgi yılı mı dersiniz ben onu bilemem. Edirne’de sevgi yılı olsun, sevginiz bol olsun. Ben hepinizi gönülden seviyorum. Biz dünyada misafiriz, aslolan iyilik, hayır, güzellik yaparak insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Allah devletimizin, milletimizin bahtını açık eylesin”dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.