Grip aşısı üç kat zamlandı

Grip aşısı üç kat zamlandı
10.10.2019
A+
A-

Henüz piyasaya sürülmeyen grip aşısı fiyatı bu yıl üç katı arttı. 28 TL olan dört türe karşı etkili grip aşısı yaklaşık yüzde 160 zam gördü ve 72 TL oldu. Vatandaş şimdiden eczanelere ön sipariş olarak isimlerini yazdırmaya başladı. Geçen yıl üç türe karşı etkili, fiyatı da 28 TL olan grip aşısı bu yıl dört türe karşı etkili olarak piyasaya 72 TL’den sunulacak.

 Eczacı Şükrü Ciravoğlu ithal gelmesi ve döviz kurundaki artışın fiyatın artmasına etken olduğunu belirtti ve şunları söyledi: “Henüz grip aşıları piyasaya verilmedi. Ama en yakın zamanda ecza depoları grip aşılarının dağıtımına başlar ve aşılar da eczanelere ulaşır. Geçen yıl grip aşısı dağıtımında biraz sıkıntı yaşandı. Yeterli miktarda vatandaşlara ulaşamadı. Bu yıl ne olacağını bilmiyoruz. Durumu piyasaya sürüldükten sonra göreceğiz. Grip aşısının vurulması Ekim ayından başlamak üzere belirlendi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı, dünya geneline yapılan istatistikler var. Bunların sonucuna göre gribin en çok görüldüğü ay Şubat olarak belirlendi. Grip aşısının etki süresi 6 aydır. Dünyada görülen çok tür grip var. Bunlardan en çok görülen üç türe karşı grip aşısı hazırlanıp piyasaya sürülüyordu.

Bu yıl bir farklılık var. Dört türe karşı etkili aşı üretildi.  Bu piyasaya sunulacak. Bir de fiyat farkı oluştu. Geçen yıl 28 TL’ye sattığımız grip aşısı dört türe etkili olarak bu yıl 72 TL olarak piyasaya verilecek. Fiyatı üç katına çıkmış oldu. Bunda aşılar ithal geldiği ve döviz kurundaki artışın söz konusu olunca fiyatı arttı. 65 yaş ve üstü sigorta ve emeklilere devlet tarafından ödeniyor. Kronik hastalıkları olan raporları bulunan hastaların da ödeniyor.

Soran çok var geçen yıl aşıya ulaşamayan hastalar oldu. Bu yıl hastalar gelip ön sipariş olarak isimlerini yazdırıyor. Biz de isimlerini not alıyoruz. Bu aşıyı çocuklar da olabiliyor. Aşılarını halkımız aile hekimliklerinde ya da hastanenin acil servislerinde vurdurabilirler.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.