Hastane’de resim sergisi…

Hastane’de resim sergisi…

KIRKLARELİ’nin Babaeski İlçesi Devlet Hastanesi’nde, “İlgi ve Bilgi Bağımlılıktan Korur Bireyi”  konulu resim sergisi açıldı.“İlgi ve Bilgi Bağımlılıktan Korur Bireyi” sloganı ile başlatılan projenin amacı; çocuklara bağımlılığı anlatarak, onların konu hakkındaki düşüncelerini resme dökmesini sağlamak, çizilen resimleri sergileyerek diğer insanlarda konu hakkında bilinç uyandırmak ve Bağımlılıkta “aile içi iletişime” dikkat çekmek.

Hastane Salonu’nda düzenlenen resim sergine, Babaeski Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Erdem, Kırklareli Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ayçin Uğur, İl Kalite Koordinatörü Dr. Füsun Coşkuntürk, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Teğmen Serhat Özfidan, Babaeski Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Demet Onur, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Celal Özgüzel, AK Parti Babaeski İlçe Başkan Vekili Beyazıt Örgel, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Melis Sezer, İlçe Bağımlılıkla Mücadele Kurulu Üyeleri, Hastane çalışanları, Hasta ve Hasta yakınları katıldı.

Kırklareli Halk Sağlık Hizmetleri Başkanı Ayçin Uğur, yaptığı açılış konuşmasında; “Ailenin toplumun temeli olduğu, iyi ve güzel davranışların aileden kazanıldığı ve sağlıklı nesillerin ve yarınların mimarının aile olduğu hepimizin ortak kanaatidir. Çok açıktır ki, düzenli bir ailede yetişen ve sağlıklı bir aile hayatı olan kimselerin kötü alışkanlıklar edinme oranları diğerlerine göre oldukça düşüktür. Bu yüzden kötü alışkanlıklarla mücadele etmede en önemli aşama olan önleyici, koruyucu tedbirler bağlamında aile baş aktör olarak karşımıza çıkmaktadır.” dedi.

Bağımlılık ve Aile konulu konuşmayı ise Başhekim Dr. Hakan Azatçam yaptı. “Azatçam, “Bağımlılık biyopsikososyal sonuçlar yaratan bir beyin hastalığıdır ve bazı faktörler bu hastalığa yakalanma durumunu artırabilmektedir. Herkes bağımlı olabilir.”

“ÇOCUKLARIMIZI ZARARLI ALIŞKANLIKLARDAN KORUMAK İÇİN”

“Stresle nasıl başa çıkılacağı konusunda çocuğunuza iyi bir model olun. Çocuğunuzun cebine ihtiyacından fazla harçlık koymayın. Hataları konusunda affedici olun. Hatalarını düzeltme görevini ona vererek bireysel sorumluluğunu üstlenmesine yardımcı olun. Spor ve sanatla ilgilenen çocukların özgüveni yüksek olur ve genelde zararlı alışkanlıklardan uzak dururlar. Çocuğunuzla aranızda daima güçlü bir bağ olmasına özen gösterin.”

“NE ZAMAN KONUŞMALIYIM”

“Küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza sigara, alkol ve madde kullanımının zararlarından sohbet sırasında veya televizyonda gördüğünüz bir haber vs. vesilesiyle bahsedebilirsiniz, kendini nasıl koruyacağını anlatabilirsiniz.”

“NASIL KONUŞMALIYIM”

“Konuşmaya başlamadan önce doğru kaynaklardan bilgilerinizi artırın ve ona bağımlılıkların zararları konusunda bilgi verin. Kısa ve net cümleleri tercih edin. Ona sorular yönelterek çocuğunuzu da sohbete dâhil edin. Fikrini, ne hissettiğini, ne bildiğini sorun. Çocuğunuzla anne ve baba ayrı ayrı konuştuğunuz gibi tüm aile bir arada iken de konuşun.”

“AİLE ÇOCUK ARASI İLİŞKİ NASIL OLMALIDIR”

“Aile ile çocuğun ilişkisi güvenli bağlardan oluşmalıdır. Çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun olarak, yakın ve sıcak iletişim kurulmalıdır. Çocuğun davranışlarında sınırlar olmalı, kuralların çocuk tarafından net olarak anlaşıldığından emin olunmalı, aile bireyleri kurallar konusunda tutarlı olmalıdır.

Gerektiğinde çocuğun gelişim ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kurallar yeniden düzenlenmelidir. Çocuğun kendi sınırlarına saygı duyulmalıdır. Özgüveni desteklenmeli, iyi yaptığı alanlarda teşvik edilmeli, zayıf olduğu alanlarda yüksek beklenti ve eleştirel tutumdan kaçınılmalıdır.Yaşına uygun sorumluluklar verilmeli, uygun ödül ve ceza sistemi kullanılmalıdır.” Dedi.

Konuşmanın ardından ise sergiye resim yaparak destek veren çocuklara ve ailelerine protokol üyeleri tarafından katılım belgeleri ve hediyeleri verildi.

Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ  

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.