Hızlı tren tartışması meclise sıçradı

Hızlı tren tartışması meclise sıçradı
07.10.2020
A+
A-

Edirne İl Genel Meclisi’nde, İstanbul-Edirne arası hızlı tren projesinin yapımında, doğaya ve meralara zarar verilip verilmediği konusunda tartışma çıktı.

Edirne İl Genel Mec­lisinde şu sıralar Havsa’da rayları döşene­rek yapımı devam eden, İstanbul-Edirne arası hızlı tren çalışmalarında doğaya ve meralara zarar verip vermediği tartışma konusu oldu. CHP’li üye Serdar Çığla hızlı trene kesinlikle karşı olmadıklarını, do­ğaya zarar verilebileceği­nin altını çizerek, projenin ÇED raporunu sordu.

AK Partili üye Nedret Akbulut da buna karşın, “ Böyle şey­ler olacaktır, olmaz diye­meyiz. Milyonlarca metre­küp hafriyattan bahsedi­yoruz. Çimen değil o öyle iki günde çıksın, zamana ihtiyacımız var. Arkadaş­larımızın hızlı trene karşı olduğunu tahmin etmiyo­rum, böyle bir mantık olmaz da bunu söylerken zaman eşdeğer anla­mında ifadeler kullanmak lazım. İ lerleyen zaman­larda görülecektir ki ça­lışma yapılan alanlar eski haline döndürülecektir” dedi.

Akbulut’un bu sözleri de Meclis Başkan’ı Geçmiş’in tepkisine yol açtı. Hızlı tren projesini yürüten şirketin bunu yaparken doğaya ve me­ralara zarar vermemesi gerektiğini anlatan Geç­miş, Akbulut’a şöyle yanıt verdi; “Yani siz şimdi di­yorsunuz ki; hızlı tren raylarını döşeyen şirket bunu yaparken doğaya her türlü zararı versin. Bunu mu demek istiyor­sunuz. Bu şirket bu işi yapıyorsa zaten proje­lerde vardır; bunu do­ğaya, meralara zarar vermeden yapmalıdır, hafriyatı atacağı yerler zaten bellidir. Bu şirket kendine çeki düzen ver­sin, yetkili kurumlarda bu şirketleri denetlesin. Bu işleri parayla yapıyor­lar, babalarının hayrına değil. Bir an önce işlerini düzgünce yapsınlar, bizde hızlı trenin açılışını yapalım, bölge olarak da sevinelim”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.