İlk celsede beraat kararı

İlk celsede beraat kararı
26.12.2019
A+
A-

Cumhurbaşkanına hakaret etti iddiasıyla Edirne 8.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açılan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, ilk duruşmada beraat etti. Pekcanlı, “Tük adaletine güveniyoruz, güvenmeyi de sürdüreceğiz” dedi.

CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla hakkında Edirne 8.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan dava için dün hakîm karşısına çıktı. Avukatları Engin Yağcılar ve Türker Altıerler ile mahkemeye katılan Pekcanlı ilk duruşmada beraat etti.

Dava sonrası sosyal medya aracılığı ile “Cumhurbaşkanına hakaret ettiğim iddiasıyla açılan davada ilk celsede beraat ettim. Avukatlarım Engin Yağcılara ve Türker Altıerler’e yaptıkları savunma için teşekkür ederim” diyen Pekcanlı parti binasında da konuyla ilgili şunları söyledi: “Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla hakkımda dava açılmıştı. Mail yoluyla bir şikâyet vardı. Aslında detayına girmek istememekle beraber hakarette etmemiştim; sadece siyasilerin siyasilere yaptığı bir eleştiri boyutundaydı. Bugün Edirne 8. Asliye Hukuk Mahkemesinde değerli iki avukatlarımın iyi savunmasıyla kendi haklılığımızı anlatmaya çalıştık. Tek mahkemede beraat aldım. Türk yargısına da güveniyordum. Bu konunun, bu kadar büyütülüp dava boyutuna gelmemesi gerektiğine inanıyordum.

Siyasilerin siyasilere yaptığı eleştirilerde kelimelerin özenle seçilmesi gerektiğini de gördük. Çünkü kullandığınız bir kelime farklı bir yöne çekilebiliyor. Ama kendimizi iyi ifade ettik. Hakaret boyutunda bir söylem olmadığı görüşü hakîm oldu. Yüce Türk adaletine güvendiğimi mahkeme öncesinde de söylemiştim. Beklediğim de bir karardı. Demokrasi adına da doğru şey oldu aslında. Ben 4 yıldır Ana Muhalefet Partisinin Edirne İl Başkanıyım. Bu ülkede demokrasi olduğuna inanıyorsak; Ana Muhalefet Partisi İl Başkanının her söylediği mahkemeyle neticelenecekse fikir hürriyeti anlamında her şey düşünülebilir. Bu anlamda, bugünkü karar sadece benim açımdan değil; fikir özgürlüğü açısından da çok önemlidir. Adalete güveniyoruz, güvenmeye de devam edeceğiz. Netice tabii ki beni memnun etti.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.