Kart aidatları geri alınabilecek…!

Kart aidatları geri alınabilecek…!
14.12.2019
A+
A-

Edirne Tüketici Hakları Derneği (ETÜDER) Başkanı Murat Kocabaş, 2010 ve 2014 yılları arasında kredi kartı aidatı ödemiş olan müşterilerin bankalara başvurarak bunu bonus puan olarak kartlarına geri alabileceklerini söyledi.

ETÜDER Başkanı Murat Kocabaş, çıkan yeni yasaya göre kart aidatı alma hakkı tanınan bankalar, müşterilerini kaybetmemek için talep edildiği takdirde kart aidatının karşılığını yine banka kartlarına para puan ya da bonus olarak yükleyebildiklerini söyledi.

“KART AİDATI İSTENEBİLİR”

            ETÜDER  Başkanı Murat Kocabaş, “Kredi kartı aidatları 2014 yılının Kasım Ayında Bankalar Kurulu bir yasa çıkardı. Bu yasaya göre 2014 yılı Kasım ayından sonra kredi kartlarından belli bir miktarda aidat alma hakkı tanıdı. 2010 ile 2014 yılı arasında kredi kartlarından alınan aidatlarla ilgili bize başvurduklarında o aidatları bankalar ödemek zorunda. Tüketicilerimiz banka kredi kartlarıyla ilgili aidat taleplerinde bulunduklarında bunlara dikkat etmeleri lazım.

2010 ile 2014 yılı arasında ki kartlarından alınan aidatları bankaya müracaat ettiklerinde banka kredi kartıyla ilgili aidatları gösterir. Son yılın aidatlarını gösterir. 2014 yılından sonrakileri talep edemiyorlar. Ederlerse zaten tüketici hakem heyetince reddediliyor. Ama 2010 ile 2014 yılı arasındaki 5 yıllık olan dönemdeki aidatlar tüketici tarafından talep edilebilir.

“BONUS OLARAK GERİ İADE”

 2014 yılında çıkan yasada şöyle diyor; Bankalar kredi aidatı almadan kart vermek zorunda. Banka 2 çeşit kartbasmak zorunda. 1 aidatlı, 1 aidatsız. Aidatlı olan kart işlemi çok olan kart. Aidatsız kart ise çok düşük miktar limitli taksit yapamadığın kartlar. Bu yüzden tüketicilerin kredi kartı aidatlı kartları tercih ettiklerini görmekteyiz. Bankalara müracaat edildiğinde kredi kartı aidatı aldıkları müşterilerinin müracaatları halinde, müşterinin durumuna göre 2014’ten sonra yasa olmasına rağmen bankalar paraların bir miktarını bonus olarak kredi kartı sahibine iade etmekteler. Benim kartımı incelediğimde benden kredi kartı aidatı veya işletme adı altında para kesildiğini gördüm. Bu aidatımın tarafıma iade edilmesini istiyorum diye bankayla görüşebilirsiniz. Bankalara yasal hak verdiler. Bankalar müşterilerine jest olsun diye bonus veriyor. Bankalarda böyle bir işlem yapıyor. Yasal olarak hakları var fakat müşterilerini kaybetmesinler diye yarısını bonus olarak iade ediyor”dedi.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.