MHP, “Vakıf Esnafının yanındayız”

MHP, “Vakıf Esnafının yanındayız”
14.12.2019
A+
A-

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, Edirne’de tarihi çarşılardaki Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait dükkân kiracılarına uygulanan astronomik zamların ne vicdani ne de hukuksal olarak kabul edilebilir olmadığını belirterek, MHP olarak esnafın yanında olduklarını söyledi.

MHP Edirne İl Başkanı Zakir Tercan, parti binasında basın toplantısı düzenleyerek, Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Vakıf Kiracıları arasında tartışma yaratan kira artışı ile Edirne ve ülke gündemine dair açıklamalarda bulundu. Tercan, vakıf kiralarında adalet sağlanması gerektiğini belirterek, “Edirne’de tarihi çarşılardaki Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait dükkân kiracılarına uygulanan astronomik zamların ne vicdani ne de hukuksal olarak kabul edilebilir olmadığı bir gerçektir” dedi.

“ŞEHRE GELEN TURİSTLER AVM’LERİ TERCİH EDİYOR”

Türk Lirası ile döviz arasında ki kur farkını değerlendirmek için Edirne’ye gelen yabancı vatandaş talebini dikkate alarak yapılan zammın hiçbir mantığı olmadığını belirten Başkan Tercan, Komşu ülke vatandaşları ilimize sadece hafta sonları alışveriş yapmak için geliyorlar. Onların da tercihi daha ziyade büyük AVM’ler oluyor. Sokakta ki kalabalık maalesef özellikle kapalı çarşı esnaflarına yansımıyor. Vakıflar Müdürlüğü bu kriterleri dikkate almadan, yıllık TÜFE’ye göre dahi kira artışı yüzde 18,27 iken, yüzde 268’e varan zam uygulamasını uygun bulmuyoruz” dedi.

“ESNAFIMIZ YANINDAYIZ”

Tercan, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile Vakıf Kiracıları arasında tartışma yaratan kira artışı yüzde 18,27 iken, yüzde 268’e varan zam uygulaması kira sözleşmeli esnafı mağdur ettiğini belirterek, “Çünkü esnafımız kira ödüyor, vergi ödüyor, çalıştırdığı işçinin maaşını ödüyor, işçisinin sigortasını ödüyor. Esnaflarımızın mağdur edilmesini Milliyetçi Hareket Partisi olarak esnaflarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürünü, bu zam fiyatlarını tekrardan gözden geçirmesini ve düşük bir kira bedeli ile esnafla sözleşme yapmasını arzu ettiklerini belirten Tercan, “Milletvekillerimiz konu ile ilgili görüşme ve çalışmalar yapıyorlar. Sorunun Yargıtay’a gitmeden çözüm bulmasını istiyoruz. Biz her zaman olduğu gibi mağdurdan yani kiracılardan yanayız” dedi.

  “TAŞIN ALTINA ELİMİZİ KOYMAYA HAZIRIZ”

            Edirne’deki mevcut belediyenin CHP’nin elinde olduğunu belirten Tercan, “Yerel yönetimde de birçok noksanlık olduğu aşikâr. Bu hususta söylemim çok net olacak: Eğer Edirne’ye yararı olacağına inandığımız bir proje gelirse, bizden herhangi bir proje hususunda yardım talep edilirse bunu öncelikle Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli’ye ve daha sonra da parti teşkilatımıza sunarak elimizden gelen gayreti gösteririz. Keza aynı durum Ak Parti için de geçerlidir. Cumhur İttifak ortağımız da bize Edirne ile alakalı projelerle gelirse bunu değerlendirmek ve taşın altına elimizi sokmak noktasında tereddüt etmeyiz. Elbette Edirne’de hatırı sayılır sıkıntılar var. Bunlar yıllardır herkesin diline pelesenk olmuş ve çözümlenemeyen belki de çözümlenmesi istenmeyen sorunlar.  Burada da başa altyapı problemini koymak gerekiyor, kanaatimce. Daha sonra da elbette trafik ve otopark sorununu söyleyebiliriz. Özellikle yabancı turistlerin şehrimize geldiği günlerde trafikte bir kaos meydana geldiğini söylemek gerekiyor. Bunun yanında Edirne merkezde, misafirlerimizin otopark ihtiyacını karşılayamıyor olmak da çok üzücü” dedi.

 “ÜLKEYİ YÖNETMEYE TALİBİZ”

Başkan Tercan “Edirne halkı bize sahip çıksın. Bizler Atatürk’ün ilke ve inkılaplarını içimize sindirmiş, Gazi Paşamızı çok seven ve hem onun ruhunu hem kutlu komutan Fatih’in ruhunu taşıyan insanlarız. Halkımız emin olsun ki Atatürk’ün ilkeleri doğrultusunda hareket edecek en doğru parti Milliyetçi Hareket Partisidir. Bizi zor zamanlarda hatırlamasınlar, zor zamanlarda ‘ülkücüler nerede?’ diye soranlar, rahat günlerde de hatırlasın ve bize projelerimizi gerçekleştirmek için şans versinler. Sadece Edirne’yi değil, ülkeyi de yönetmeye talibiz ve Türkiye’yi şaha kaldıracak ekibin ülkücüler olduğuna inanıyoruz. Bütün bunlarla beraber Karanfiloğlu Caddesi, Eski İstanbul Caddesi ve Kaleiçi semtine dair de projelerimiz var. Yeter ki halkımız bize yetki versin. Amaçlarımızdan birisi ismini zikrettiğim yerleri de turizmin içine aktif olarak katarak Edirne’ye gerçekten turist gelmesini sağlamak. Edirne’ye gelen günübirlikçiler; yemek yemeye gelenler, tarihi eser ziyareti yapıp, ciğerini yedikten sonra gidenler, pazardan alışveriş yapanlar bana göre turist değildir. Bizim amacımız gelen turist sayısını arttırmak ki bu da nitelikli turist demek oluyor” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.