Kırkpınar Ağası karşılandı…

658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin 2 altı kemerine sahip ağası Seyfettin Selim Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve beraberindekiler tarafından davul zurna ile Trakya Hastanesi önünde karşılandı.

Edirne Belediyesi önünde oluşturulan  davul zurna  eşliğindeki  kortej Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İyi Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, siyasi parti liderleri eşliğinde Özel Trakya Hastanesi önüne yürüdü.

9 yıl Kırkpınar ağalığı yapan Seyfettin Selim’e karşılama töreninde platform üzerinde altın kemerini Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan taktı.

Altın kemerini Kırkpınar Ağası Seyffettin Selim’e takan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan,yaptığı konuşmada, ” Tarihin en asil en büyük organizasyonlarından biri olan 658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne hoşgeldiniz. Türk’ün ata sporu olan yağlı güreşlerin bugün açılışını yapıyoruz.

Kırkpınar’ımızın en önemli simgelerinden biri olan ağa karşılama törenimizi bugün sizlerle gerçekleştiriyoruz. Bu yılla beraber 9 yıldır Kırkpınar tarihinde gelmiş geçmiş en fazla ağalık yapan, ağaların ağası, 2 altın kemerli ağamız Seyfettin Selim’e evine, Kırkpınar’a hoşgeldin diyoruz.

İnanıyor ve biliyoruz ki dünya durdukça Türk Milleti var olacak. Türk Milleti var oldukça, Türk’ün ata sporu ve bu ata sporun olimpiyatları olan Kırkpınar var olacaktır. Nice Kırkpınarlarımız olsun. Milletimizin ebediyete kadar daim olsun”dedi.

Ağa karşılama töreninin ardından kortej Edirne Belediyesi önünde Edirne Valisi Ekrem Canalp’in katılımıyla Atatürk Anıtı’na geçildi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Kırkpınar korteji Atatürk Anıtı’nda ki çelenk töreninin ardından Pehlivanlar Mezarlığı’na giderek Adalı Halil ve Kara Emin’in mezarlığında dua okudular.Öğlen namazının ardından da Selimiye Camiinde mevlit okutuldu.

Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin açılışı ise saat 18.30 da yapılacak.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.