‘ Manevi abi ‘

‘ Manevi abi ‘
08.12.2019
A+
A-

Afet ve Acil Durum (AFAD) gönüllülerine yönelik düzenlenen bilgilendirme ve İl Müdürü Ali Altındal’ın gönüllülerle tanışma toplantısı Margi Otel konferans salonunda yapıldı. Altındal, afetten önce afeti önleyeceklerini belirtti ve “Dünyanın manevi ağabeyi olduk” dedi.

AFAD gönüllüleri geçen Cumartesi Margi Otel konferans salonunda düzenlenen gönüllük sistemi sunumunda buluştu. Yeni göreve başlayan İl Müdürü Ali Altındal, bir kurumun afetle tek başına mücadele etme şansı olmadığını vurguladı ve şunları söyledi:

 “Türkiye sismik topografik, iklimsel tektonik yapısı ile afetlere maruz bir bölge. İlk olarak 1939 Erzincan depremi ile bu konu gündeme gelmeye başlamış. 1939’dan 1999 Yalova depremine kadar sivil savunma, bayındırlık afet işleri genel müdürlüğü gibi kurumlarla afet yürütülmeye çalışılmış.1999 Yalova depremi, bu işin böyle yürümeyeceğini göstermiş. Çünkü dünya bir başka yere gidiyor. İşbirliği ve koordinasyon dediğimiz noktaya gidiyor. Bir kurumun afetle tek başına mücadele etme şansı yok.Afetle mücadele edebilmemiz için acil durumlarda, birçok kurumun koordineli şekilde çalışmalı. Ve bu çalışmalar başlamış. 2009 yılında Başbakanlığa bağlı Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı kuruldu. En son geçen yıl yapılan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemimizle de beraber İçişleri Bakanlığı’nda teşkilatlanarak 81 ilde il müdürlüğü 11 ilde arama kurtarma birlik müdürlüğü olan büyük bir teşkilata kavuşmuş olduk.”

AFAD’la gelinen noktayı da değerlendiren Altındal, “Afetten önce afeti önleyeceğiz” diyerek şunları anlattı:“Müdahale aşamasında dünyada ilk üçteyiz. 2012 yılında daha kurumumuz üç yaşında iken meydana gelen Van depremine hiçbir yardım almadan kendi imkânlarımızla baş edebildik. Bir yıl içinde 18 bin afet konutunu tamamlayıp teslim ettik. Bu geldiğimiz noktayı gösteriyor. 2013-2014-2015 yıllarında üst üste üç yıl dünyanın en çok yardım yapan üçüncü ülkesi olduk. 2017 yılında 6.3 milyar dolarla dünyanın en çok yardım yapan ülkesi Amerika iken,6 milyar dolarla dünyanın en çok yardım yapan ikinci ülkesi olduk. Geçen yıl yeni açıklanan rakamlarla 2018 yılında 8 milyar dolarlık insani yardımla, dünyanın en çok insani yardım yapan ülkesi konumuna geldik.

Bu işler Afet ve Acil Yönetim Durum Başkanlığının kurulması, Türkiye’de afetlerde ortak gücü olan bu kurumla şemsiye bir yapı ile oldu. Dünyanın manevi ağabeyi olduk. Bugün Endonezya’da, geçen hafta Arnavutluk’ta olan depreme müdahale eden ülke biziz. İlk biz gittik. Orada yaşayan vatandaşlarımızı 24 saat içinde Türkiye’ye geri getirdik. Geldiğimiz nokta çok iyi bir nokta. Müdahale kısmında,müdahale noktasında,hızlı reaksiyon noktasında çok iyi bir noktadayız. Ama bizim önceliğimiz artık bu değil. Afetlere proaktif yaklaşım dediğimiz bir olay  olamadan önce,o deprem olacak o depremin afete dönüşmemesi lazım. Bunu önlemek için afet olmadan önce yapabileceğimiz çalışmalar tehlike anları vesaire bu tarz olaylara artık öncelik vereceğiz. Afetten önce afeti önleyeceğiz.

Edirne AFAD olarak 2019 yılı içinde 20 bin kişiye ulaştık eğitim verdik. Bundan sonraki süreçte, AFAD gönüllülerinin katılımı ile bu sayıların daha çok artması, afet kültürünün herkese ulaşması, her vatandaşa ulaşması için siz gönüllülere çok büyük iş düşüyor.” Konuşmadan sonra slayt eşliğinde gönüllülük sistemi ile ilgili sunum yapıldı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.