Metruk evler korkusu

Metruk evler korkusu
11.12.2019
A+
A-

Edirne’nin Sabuni Mahallesi’ndeki kullanılmayan ve bakımsızlık nedeniyle yıkılmak üzere olan metruk evler tehlike saçıyor. Mahalle Muhtarı Aykut Yaman’ın vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atan metruk ve tescilli binalara çözüm bulunması için bir hafta önce başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar 500 mahalle sakini imza verdi.

Sabuni Mahalle Muhtarlığı Tahmis Sokak’ta yıkılma tehlikesi olan konağın bir an önce onarılması için Valiliğe iletilmek üzere imza kampanyası başlattı. Mahalleli imza için kuyruğa girdi. Çiçekçi Muhtar Aykut Yaman, “Bina tehlike arz ediyor. İvedilikle yapılmasını istiyoruz” dedi.

Sabuni Mahallesi sakinleri mahallelerinde bulunan metruk binaların onarılarak korku salan halden kurtarılmasını istiyor. Tahmis Sokak’ta bulunan konak için başlatılan imza kampanyası için Muhtarı Aykut Yaman’ın çiçekçi dükkânında buluştu ve konak önünde imza kuyruğuna girdi. Bin 100 seçmeni bulunan mahallenin Muhtarı Yaman içinde insan yaşamayan tüm binaların zamanla yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını vurguladı ve şunları söyledi: “Mahallemizdeki metruk ve tescilli binaların tehlike ve sorun teşkil ettiği için bir an önce Valiliğimize dilekçe vermeyi düşündük. Mahallemiz bilindiği gibi çarşımızdır. Mahallemizde oteller var. Gelen giden turistler hayretle bakmaktadırlar. Nedeni bilmedikleri için bize soruyorlar. ‘Bu binalar neden olmuyor?’ sorusunu soruyorlar. Bu durumu gerekli mercilere söylüyoruz. Maalesef güzel bir söz duyamıyoruz.

Bize valilikten Çevre Koruma Vakfı’ndan bir arkadaşımız aradı. 2020 senesinde metruk binalarla ilgili çalışma yapılacağına ilişkin güzel haber verildi. Mahallemizde 10 tane böyle bina mevcut. Ben 1995 yılından bu yana esnafım çiçekçiyim. Bu bina böyle değildi. İnsan yaşamayacağında içinde bu hale geldi.

Mahallemizin muhtarlık binası yok. Çocuk parkı ve kadınlara sosyal aktivite alanı istiyoruz. Belediye Başkanımız Recep Gürkan’a ilettik ve yapılacağı söylendi. Mahallemizde araç parkı sorunu da yaşanıyor. Fil Yokuşu’nun olduğu yerde otopark düşünülüyor. Güzel işler yapılacak diye düşünüyoruz.”

Bu arada mahallenin kadınları da özellikle akşamları  binaların önünden geçmeye korktuklarını belirterek, “Akşamcıların madde bağımlıların mekânı haline gelen bu yapılar ya yıkılsın ya da yapılsın. Ateş yaksalar Allah korusun yangın çıkar. Evlatlarımız için endişeleniyoruz. Yıkılabilir içine kimin girdiği çıktığı belli değil. Bu binaları bu haliyle istemiyoruz. Yetkililerin bir an önce bu binalarla ilgili soruna çözüm bulmasını istiyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.