Milletvekili, Gündoğdu, “Rant Uğruna Halkımızın Zehir Solumasına İzin Vermeyeceğiz”

Milletvekili, Gündoğdu,   “Rant Uğruna Halkımızın Zehir Solumasına İzin Vermeyeceğiz”
07.09.2020
A+
A-

CHP Kırklareli Milletvekili, CHP Grup Yönetim Kurulu Üyesi, TBMM Çevre Komisyonu Üyesi Vecdi Gündoğdu yaptığı yazılı açıklamada, “AKP  hükümetleri tarafından; havası, suyu, toprağı ve insanıyla sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın da en değerli bölgesinden birisi olan Kırklareli’miz plansız ve çarpık sanayileşmenin merkezi haline getirilmek istenmektedir”dedi. Gündoğdu, Rant Uğruna halkın zehir solumasına asla izin vermeyeceklerini belirtti.

Gündoğdu, “Kırklareli halkının toprağını, suyunu, havasını, yaşam alanını, canli sağlığını derinden etkileyecek kömürlü termik santral ile canlı yaşamına büyük bir darbe vurulmaya çalışılmaktadır.Tüm çevre örgütlerimizin, yaşamı savunan, geleceğimizi daha sağlıklı bir ortamda sürdürme mücadelesi içinde olan duyarlı Kırklareli halkımızın uyarılarına ragmen AKP hükümetleri; akıl dışı, bilimsel verileri görmezden, duymazdan gelen uygulamaları ile Kırklareli’mizde soluduğumuz havayı tehdit etmektedir.Planlanan Termik Santral; her geçen gün daha çok ihtiyacımız olacak verimli tarım ve orman alanlarımız  üzerinde kurulacaktır.

Proje 1/100.000 ÇDP de belirlenen ana plan kararını ve bu kararın sürekliliğini bozduğundan Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğine aykırıdır.Tarım ve orman alanlarının kullanıma açılmaması ilkesine aykırıdır.ehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve ilgili mevzuata aykırıdır.Bu nedenle, insan sağlığının ve doğanın zarar görmemesi, telafisi mümkün olmayan sonuçların yaşanmaması için yönetmeliklere, yasalara ve Anayasa’ya aykırı olan projeye ivedilikle son verilmelidir.Yerel halkın onayını almamış hiç bir ekonomik girişimin; ülkeye, bölgeye huzur, mutluluk ve zenginlik getirmesi mümkün değildir.Bu nedenle, Kırklareli’mizin, Trakya’mızın, halkımızın havasının, suyunun, toprağının rant uğruna zarar görmesine asla izin vermeyeceğiz. Daha temiz, daha güzel bir Kırklareli için mücadelemiz her platformda her şartta devam edecektir. Kırklareli halkının zehir solumasına asla izin vermeyeceğiz”dedi.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.