Muhtar Demir, 1000 kişiye Aşure dağıtacak…

Muhtar Demir, 1000 kişiye Aşure dağıtacak…

Babaeski İlçesi’nin en büyük Mahallelerinden biri olan Hamidiye Mahallesi’nin Muhtarı İbrahim Demir, 13’inci yıl da geleneği bozmadan Muharrem Orucu’nun sona ermesi ile birlikte vatandaşlara aşure dağıtacak.

Aşure günü yaklaşırken, aşure yapımı için malzemelerin alınmaya başlandığını belirten Muhtar Demir, Azaları ile birlikte Muhtarlık Bürosu önünde 12 Eylül 2019 Perşembe günü saat: 12.30’da stant kuracaklarını belirterek, yaklaşık 1000 kişiye aşure dağıtacaklarını söyledi.

Demir; “Muharrem ayının tarihimizde ve kültürümüzde ayrı bir yeri vardır. Muharrem ayı, aşure ayıdır. Bizde mahalle sakinleri olarak bu yıl 13’üncüsünü gerçekleştireceğimiz aşure günü etkinliğimize tüm Babaeski halkını yine bekliyoruz. Muhtarlık olarak, bu güzel geleneklerimizi ve adetlerimizi İlçemizde Aza arkadaşlarımız ile birlikte yaşatmaya çalışıyoruz. Hepinizin bildiği gibi Muharrem ayı dolayısıyla kutladığımız Aşure Günü de bu milli ve manevi günlerimizden biridir. Peygamber efendimiz miladi 571’de 20 Nisan’da Rebiulevvel ayının 12. pazartesi sabahı, Mekke’de doğdu. 622’de Mekke’den Medine’ye hicret ettiği 20 Eylül Pazartesi günü, Medine’nin Kuba köyüne gelmiştir. Bu tarih Müslümanların hicri yılbaşı olarak kutlanır. Muharrem ayının aşure den önce 9,10 ve 11. günü ve tutulan Muharrem orucu, faziletlidir. Peygamberimiz, Aşure orucunu tutmamızı tavsiye etmiştir. Receb, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarında üç gün oruç tutulması faziletlidir.  Muharrem ayındaki uygulaması Aşureden önceki gün, Aşure günü ve Aşureden sonraki gün şeklindedir. Muharrem ayı bereket, rahmet ve feyzin bollaştığı bir aydır. Yüzyıllardır süre gelen bu güzel geleneğin, birlik ve beraberliğimizin pekişmesine vesile olmasını diliyorum.”

-Haber: Metin KARAKUŞ/Babaeski

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.