Sağlık Sokakta…

Sağlık Sokakta…
06.09.2019
A+
A-

Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında, Tarihi Ulu (Eski) Camii arkasında, “Halk Sağlığı Sokağı” açıldı.

Açılışa; Edirne Vali Vekili Dr. Yusuf Güler, Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves Yılmaz, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı M. İshak Yıldırım, Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Vekili Dr. Duygu Akbaşak, Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Öğr.Gör.S.Hakan Akıncı, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cem Uzal, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Atakan Sezer, Ekol Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tuncay Çağlar, Yeşilay Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, akademisyenler, hekimler, sağlık çalışanları ve vatandaşlar  katıldı.

Edirne Vali Vekili Dr. Yusuf Güler açılış konuşmasında “ Halkla iç içe bir sağlık çalışmasını sürdürme gayretindeyiz. Amacımız, birinci basamak sağlık hizmetlerine dikkati çekmek. Bu hizmetleri halkımızın ayağına götürerek farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz.” Diyerek, birinci sağlığını tehdit eden unsurlara karşı çok ciddi çalışmalar yapmaktayız. Özellikle bilinçlendirme ve farkındalık yaratma bağlamında bu etkinliğin de faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

 Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan basamak sağlık hizmetlerinin önemine değindi.

Halk Sağlık Sokağı açılış töreninde Ulusal Kanser Tarama Programı çerçevesinde yürütülen ve kanser tarama hizmetleri arasında yer alan meme kanseri taraması oranlarında Edirne’nin ‘Türkiye İkincisi’ olmasına vesile olan Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) çalışanlarına teşekkür belgeleri takdim edildi.

Kurdele kesimiyle açılan Halk Sağlığı Sokağında; anne, çocuk ve ergen sağlığı, ağız ve diş sağlığı, organ bağışı, kanserden korunma ve erken teşhis, teknoloji bağımlılığı, bağımlılıkla mücadele, ruh sağlığı, bulaşıcı olmayan hastalıklar ve kronik hastalıklar gibi pek çok konuda sağlık çalışanları tarafından vatandaşa, bilgilendirme yapılarak, aşı, tansiyon ölçümü, kan şekeri ve karbon monoksit ölçümleri yapıldı. Halkın yoğun olarak ilgi gösterdiği stantlarda broşür, bez çanta, sağlık çocuk dergisi ve sağlığım için not defterleri dağıtıldı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.