Öğrenciler ‘Organ Bağışı’ için kamp kuruyor

Öğrenciler ‘Organ Bağışı’ için kamp kuruyor
06.09.2019
A+
A-

5 Bin Üniversiteli Organ Bağışı İçin Edirne’de Kamp Kuruyor!!! Türkiye’de organ bağışı farkındalığının arttırılması,  organ naklinin gelişimine katkı sağlanması ve bağışın önemine dikkat çekilmesi adına; alanında önemli isimlerin bir araya gelerek hayata geçirdiği İstanbul Organ Nakli Derneği; önemli bir projeye imza atıyor. Ulusal ve uluslararası 5.000 üniversitelinin katılacağı çadır kampı bir çok etkinliğe sahne olacak.

İstanbul Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer; “Organ bağışı ve nakli konusunda başta hekim ve hastalar olmak üzere toplumun tüm katmanlarını bilgilendirmek ilk amacımızdır. Bu anlamlı yolda üniversitelilerle yapılacak tüm işbirliği ve çalışmaları son derece önemsiyoruz” dedi.

Prof. Dr. Tuncer; “Toplumun en çok ihtiyaç duyduğu bir alanda yeni ve enerjisi yüksek projeler üretmek, öğrenciler ile birlikte çalışmak ve verimli işler ortaya koymak adına; 4-6 Ekim tarihlerinde dünyada ilk defa uluslararası üniversite öğrencilerinin katılımı ile farkındalık festivalini hayata geçireceğiz. Çalışma, Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne İl Sağlık Müdürlüğü ve 4 üniversite işbirliği ile gerçekleştirilecek.  Öğrenci kulüpleri koordinatörlüğünde yürütülen hazırlıklar sonucunda 6 farklı ülkeden 600 civarı yabancı uyruklu öğrenci ile birlikte kampa toplam 5 bin öğrenci beklenmektedir.

Kayıtlı olarak organ nakli bekleyen hasta sayısı 30.000’e yaklaşmış durumda. Bu sayı azımsanmayacak kadar yüksek ve bazı illerimizin nüfusu kadar insandan bahsediyoruz. Dernek olarak bu ve bunun gibi projeler ile bağışçı sayısında artış görülmesi en büyük hedefimiz olacak, gençler bu konudaki en büyük güvencemizdir” dedi.

 “ÇADIRINI KAP GEL”

Etkinliğe katılım ise ücretli değil, katılımcı öğrencilerin bağışlayacağı bir kitap ile gerçekleştirilecek. “Çadırını Kap Gel” sloganı ile gerçekleşecek etkinlik Edirne Belediyesinin desteği ile Sıfır Atık misyonu da üstlenecek.

Etkinlik; Off-Road oyunları, çalışma atölyeleri, konserler ve ödüllü donör maskot yarışması gibi çeşitli eğlenceleri de içinde barındıracak. Ayrıca, organ nakli konusunda duayen hocaların konuşmaları ve yeni proje fikirlerinin tartışılması da etkinliğin eğitici taraflarından olacak. Proje için Dernek Başkan Yardımcısı Op.Dr.Volkan Turunç,  İstanbul Üniversitesi’nden çadır kampı öğrenci başkanı Fatma Nur Yılmaz  ile Kadir Has Üniversitesinden Reyhan Metin yoğun işbirliği içinde projeyi tamamlamak üzereler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.