Müsellim Köyü’nde 4 Bin Kitaplık Kütüphane Açıldı…

Müsellim Köyü’nde 4 Bin Kitaplık Kütüphane Açıldı…
30.09.2020
A+
A-

KIRKLARELİ’nin Babaeski İlçesi’ne bağlı Müsellim Köyü’nde, Köy Muhtarlığı ve Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Üyelerince,  4 bin kitaplık “Atatürk Gönüllüleri Oğuz Bilal Özgün Kütüphanesi” düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Müsellim Köyü Muhtarlığı Bahçesi’nde, İçişleri Bakanlığı’nın yeni tip Koronavirüs tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda davetlinin katıldığı açılış töreni, saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile birlikte başladı.

Düzenlenen açılış törenine; Babaeski Doğan Görkey İlçe Halk Kütüphanesi Müdürü Necati Karacan, Kırklareli İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Taşkın, Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı Sedat Kaplan, Proje Koordinatörü Şerif Dursun, Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Babaeski Sorumlusu Türkan Karakuş, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sebahattin Öner, Ziraat Odası Başkanı Şahin Arslan, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal, Babaeski Kızılay Temsilcisi Gülsüm Kaynak, ADD GYK Üyesi Binnur Güdücüler, İYİ Parti Kırklareli İl Başkan Yardımcısı İsmet Fıçıcılar, Babaeski Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Mustafa Sayınsöz, İş İnsanı A. Münür Bederli, Emekli-Sen Babaeski Şube Başkanı Mehtap Çakır, ADD Babaeski Şube Başkanı Fatma Durak, Köy ve Mahalle Muhtarları, Türkiye’nin çeşitli İl ve İlçelerinden gelen Şair, Ressam, Yazar ve sınırlı sayıda Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Üyeleri katıldı.

Törende açılış konuşmasını Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı ve Tekirdağ Emekli İl Milli Eğitim Müdürü Sedat Kaplan yaptı.

Kaplan, konuşmasında; “Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Üyeleri olarak, birinci Kütüphanemizi Tekirdağ’ın Ergene İlçesi İğneler Mahallesi’nde, ikincisini ise Hayrabolu İlçesinde gerçekleştirdik. Bugün Müsellim Köyünde açılışını yapacağımız, Atatürk Gönüllüleri Oğuz Bilal Özgün” Kütüphanemize Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Üyeleri tarafından toplam 4 bin adet kitap bağışlanmıştır. Elimizde bir kütüphane açacak kadar daha da kitabımız vardır. Ben sizlere Atatürk Gönüllüleri Kütüphanesine ismini verdiğimiz ve 1969-2001 yılları arasında yaşayan Oğuz Bilal Özgün ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Çok değerli konuklar, “Oğuz Bilal ÖZGÜN, 5 çocuklu bir ailenin 6’ıncı çocuğu olarak 14.05.1969 tarihinde dünyaya geldi. 1 Yaşına kadar son derece sağlıklı bir bebeklik yaşayan Oğuz Bilal ÖZGÜN, 1 yaşında iken bebek arabasından düşerek, kafa/boyun bölgesinden hasar aldı. Beyincik ve Omurilik soğanı bu kaza nedeniyle hasar görünce konuşma, yürüme merkezlerinin de düşmeye bağlı olarak tedavisi mümkün olmayacak şekilde tahrip olması nedeniyle yaşamının geri kalan 31 senesinde ailesinin bakım ve ilgisine muhtaç olarak yaşamak zorunda kaldı. Bu süreçte hiç oturamadı, konuşamadı, yürüyemedi, tutamadı maalesef. Sadece beş duyu organı aktif kaldı, bir de duyguları. Yaşadığı sürece kimse yanında yüksek sesle, öfkeli ve kızgın konuşamadı. Öfkeli yüksek sesli tartışmalar, kendisine yönelik olmasa bile o’nun üzülmesine ve ağlamasına yetiyordu. Güzel sözlerden, sevgi sözcüklerinden ise hep beslendi, mutlu oldu, mutluluğunu kendine has bir ses ve gülme ile belirtebildi. Kendisi kontrollü bir tutma eylemi yapmasa da kucağına verilen renkli resimli dergi, broşür gibi basılı ürünler yaşamı boyunca hiç okuyamasa bile en değer verdiği materyaller oldu. Doktorların 6-8 yıl arasında bu şekil yaşayabileceğini öngördüğü Oğuz Bilal ÖZGÜN, 31 sene nefes alıp, vermeyi ailesinin, özellikle de annesinin inanılmaz özverisi ile başardı ve bu dünyadan 16.05.2001 tarihinde ayrıldı. Şimdiye kadar soğuk mermerde yazılı olan adı, artık sıcacık bir kütüphanede yaşayacak.” Dedi.

Müsellim Köyü Muhtarı Sebahat Bozkurt ise yaptığı konuşmada; “Gelişmiş, gelişmekte olan, geri kalmış ülkelerin hepsinde o ülkenin milli kütüphanesi, belediye kütüphanesi, İl ve İlçe kütüphaneleri, okul kütüphaneleri, sınıf kütüphaneleri vardır. Bugün kütüphaneler araştırma, inceleme, geliştirme yapmak isteyenlere hizmet sunmaktadır. Biz de neden köylerde de bunun bir örneği olmasın dedik ve Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu ve diğer gönüllülerimiz ile birlikte bu kütüphaneyi oluşturduk ve bugün burayı okumak isteyen herkesin hizmetine sunuyoruz. Diyeceksiniz k; şimdi internet var, dokunmatik cep telefonları var. Yine de internet ve cep telefonunda ki bilgiler kitaplardaki bilgiler kadar doyurucu olmamaktadır. Kütüphaneler, bilgi için geçiş kapısı ve eğitim için yaşayan bir güçtür. Okumak, okuyanı çoğaltmak, hepimize düşen bir görevdir. Bu girişimde emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyor, kütüphanelerin hayatımızda daha fazla yer etmesi temennisiyle hepinizi saygıyla selamlıyorum.” Dedi.

Konuşmaların ardından, “Atatürk Gönüllüleri Oğuz Bilal Özgün Kütüphanesi’ne” kitap bağışında bulunarak, destek veren,  Şair, Ressam, Yazar ve Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Üyelerine, Proje fikrini sunan Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Babaeski Sorumlusu Türkan Karakuş’a, Kütüphaneye Bilgisayar Bağışlayan Babaeski Lisesi Mezunları Derneği Başkanı Mustafa Sayınsöz’e, İş insanı A.Münür Bederli’ye, TKP Kırklareli İl Başkanı Mehmet Alpüren’e, Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı Sedat Kaplan’a, ve Proje Koordinatörü Şerif Dursun’a, Üye Hasan Akar’a, Müsellim Köyü Muhtarı Sebahat Bozkurt, Muhtar Azaları Hüseyin Akyıl, Hülya Açıkel, Mehmet İlhan, Metin Yakut, tarafından plaket ve “Teşekkür Belgesi” verildi.

Atatürk Gönüllüleri Oğuz Bilal Özgün Kütüphanesi açılış kurdelesi, Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Onursal Başkanı Sedat Kaplan, Proje Koordinatörü Şerif Dursun, Üye Hasan Akar, Müsellim Köyü Muhtarı Sebahat Bozkurt ve Atatürk Gönüllüleri Kütüphane Oluşumu Platformu Babaeski Sorumlusu Türkan Karakuş tarafından kesildi. Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.