Necatigil’e şiirli anma

Necatigil’e şiirli anma
30.12.2019
A+
A-

Ozan Ağacı Şairleri Grubu, her ay düzenlediği şiir dinletisi etkinliğini sürdürüyor. Edirne Lisesi Yetişenler Derneği’nde (ELYD) düzenlenen etkinlikte Behçet Necatigil’in şiirleri dinlendi, öğrencisi şair Necdet Tezcan yaşamından kesitler sundu. Etkinlikte, 29 Aralık 2016’da vefat eden araştırmacı yazar ve şair Mehmet Ağırgan da anıldı.

Ozan Ağacı Şairler Grubu, şiir dinletisi etkinliğini Kaleiçi semtinde ELYD binasında buluştu. Etkinlikte modern Türk şiirinin önde gelen isimlerinden Behçet Necatigil anlatıldı, şiirlerinden kesitler sunuldu. Ünlü şair Behçet Necatigil’i İstanbul Eğitim Enstitüsün de öğrencisi olan şair Necdet Tezcan anlattı. Öğrencilik yıllarında büyük şair Necatigil’in kendisinde derin izler bıraktığını belirten Tezcan, “Necatigil deyince genelde iki şiir gelir akla: Kır Şarkısı-Gizli Sevda. İkinci şiiri ders kitaplarına alındığı için çok kişi ezbere bilirdi. Bu iki şiiri kısa zamanda ünlenmiş hocamın adını duyurmuştu. Daha sonraları yazdığı ‘Solgun Bir Gül Dokununca’ şiirini hepsinden önde tutardı. Serbest şiirden yanaydı. Zorlama değilse uyak da kullanırdı. Sonra sonra ‘Divan Şiirinin izleri de görülmeye başlar” dedi.

Aralık 1979’un vefat eden şair Necatigil’in şiirlerinin okunduğu etkinlikte, 29 Aralık 2016 yılında hayatını kaybeden araştırmacı, yazar ve şair Mehmet Ağırgan da unutulmadı. Özlem Ağrgan eşi için yazdığı şiiri okudu ve bu sırada duygulu anlar yaşandı.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.