Önce Dua…

Önce Dua…
16.11.2019
A+
A-

Selimiye Camisi külliyesinde yer alan tarihi Selimiye Arastası esnafı geleneği bozmadan her sabah kapılarını bereket duası ile açmayı sürdürüyor. Yerli yabancı turistlerin cazibe noktası haline gelen Arasta esnafı diğer vakıf kiracıları gibi yeni yılda kira artışı yapılmamasını istiyor.

            Yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmez alışveriş noktası olan Arasta esnafı bereket duası geleneğini sürdürüyor. Geçen sabah dua kubbesinin altında buluşan esnaf, birbirine hayırlı işler dileyip asırlık bereket duası geleneğini yaşatıyor.

            Geçen sabahta esnaf Kadir Pektaş eşliğinde dua edildi. Geleneğe ilişkin Çarşı Dernek Başkanı Adem Bayrak, “Öncelikle çarşımızı yapan yaptıran kişilere dua edip saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. Her sabah çarşımızın kapılarını açıyoruz. Esnafımız dua kubbesinin altında bir araya geliyor. Hep birlikte bolluk ve bereket için dua ediyoruz” dedi.

            Bayrak, esnafın giderlerinin çok gelirlerinin az olduğunu vurguladı ve yeni yılda zam yapılmamasını talep etti. Esnafın giderleri karşılamakta zorlandığını yetkililerin de esnafa bu yönde katkı sunmasını beklediklerini kaydeden Bayrak şunları söyledi:

            “İşler bu aydan sonra bitti. 15 Mart’a kadar işler böyle durgun gider. Siftahsız dükkân kapatan çok esnafımız var. Kiraların artmamasını esnafımız talep ediyor. Mevcut kira bedelleri ile devam etsin düşüncesindeyiz. İşler vahim. Yerli halk pek alış veriş yapmıyor. Yabancı müşterilerimiz de Cumartesi Pazar günü geliyor. O günler de bir haftayı ya da bir ayı beslemiyor. 8 gün bir ayı beslemiyor. Kiralar çıkmıyor, giderler çok iki kat arttı. Elektrik durmadan zamlanıyor. Masraf çok gelir hiç yok. Geçen hafta 50 Lira ile dükkân kapattım. Yüzde 10 ile çalışsak 5 Lira. 79 dükkânımız var. Böyle giderse çok anahtar arkadaşımız anahtarı bırakıp gider. Kiralar bin Lira’nın üzerinde en yüksek 5.350 TL. o bir tane. Ama örnek alınmasın çünkü sürekli el değiştirdiğinden bu rakama çıktı. Çok el değiştirdi bir de ihaleye çıktı. Esnafımızın ortak çağrısı zam olmasın fiyatlar sabit kalsın. Yetkililerden ricamız budur. Böyle bir yaklaşım esnafımızı sevindirir ve en büyük katkıyı sağlamış olurlar.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.