Özçelik; “Gerçek işsiz sayısı açıklanan rakamın iki katı”

Özçelik; “Gerçek işsiz sayısı açıklanan rakamın iki katı”
13.10.2020
A+
A-

İYİ Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Nagihan Alpsoy Özçelik, Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı işsizlik rakamlarının ardından gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İşsizliğin had safhaya ulaştığı bir dönemin içerisinde olduklarını ve bunu da görmemek için kör olunması gerektiğini belirten Başkan Özçelik, TÜİK – Türkiye İstatistik Kurumu, verileri neye ve kime göre açıklıyor çok merak ediyorum dedi.

Son zamanlarda açıklanan iç bir istatistiki verinin tutmadığını ve gerçeklerle bağdaşmadığına değinen Başkan Nagihan Alpsoy Özçelik, enflasyon ve işsizlik dahil olmak üzeri matematik kurallarını bile şaşırtacak verilerin ortaya konulduğunu söyledi.

İYİ Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Nagihan Alpsoy Özçelik, işsizlik verilerini paylaşırken şunları kaydetti: “TÜİK’in dün sabah açıkladığı rakamlara iş bulma ümidi olmayan 1 milyon 335 bin ve iş aramayan ancak iş başı yapmaya hazır olduğunu belirten 2 milyon 866 bin kişi daha eklendiğinde 4 milyon 227 bin kişi olarak açıklanan rakam 8 milyon 428 bin oluyor. Yüzde 13.4 olan işsizlik oranı ise yüzde 26 seviyesine yükseliyor. TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı. Açıklanan verilere göre işsiz sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise yüzde 13.4 olarak açıklandı. Ancak TÜİK iş aramayanları işsiz olarak kabul etmiyor. Bu rakam da verilere eklendiğinde işsiz sayısı çok daha fazla.

“GERÇEK SAYI”

TÜİK – Türkiye İstatistik Kurumu’na göre iş bulma ümidi olmayan 1 milyon 335 bin kişi bulunuyor. İş aramayan ancak iş başı yapmaya hazır olduğunu belirten kişi sayısı ise 2 milyon 866 bin. TÜİK tarafından işsiz sayılmayan toplam 4 milyon 201 bin kişi bulunuyor.

TÜİK – Türkiye İstatistik Kurumu, açıkladığı verilerde yer alan 4 milyon 227 bin kişiye bu sayı eklendiğinde “gerçek işsiz sayısı” 8 milyon 428 bin oluyor. Bu da yüzde 13.4 olan işsizlik oranını yüzde 26 seviyesine çıkarıyor.

“YÜZDE 75’İ YENİ İŞSİZ”

TÜİK – Türkiye İstatistik Kurumu, verilerine göre, işsiz sayılan 4 milyon 227 bin kişinin yüzde 75.4’ü yani 3 milyon 186 bini bir yıldan daha kısa süredir işsiz. 1 milyon 41 bin kişi ise bir yıl ve daha fazla süredir iş arıyor.

“EN ÇOK İŞSİZ HİZMETTE”

4 milyon 227 bin işsizin yüzde 55.4’e denk gelen 2 milyon 342 bini daha önce hizmet sektöründe çalışıyordu. İnşaatta 592 bin, tarımda 181 bin, sanayide 728 bin işsiz bulunuyor.Daha çok insan işsiz kalırken işsizlik nasıl düşüyor?

İş gücündeki azalış istihdamdaki azalıştan daha fazla olduğu için dar tanımlı işsizlik oranı düşmüş gibi görüyor. İş aramaktan umudunu kesenlerin de dahil olduğu iş gücüne dahil olmayan nüfus ise hızla artıyor. Ama Sayın TUİK, bu verileri kendine göre değil birilerinin verdiği talimat üzerine hazırlıyor” dedi. Haber: Metin KARAKUŞ

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.