Radyo Günebakan’ın ilk yayını Rektör Tabakoğlu’ndan

Radyo Günebakan’ın ilk yayını Rektör Tabakoğlu’ndan
04.08.2020
A+
A-

Trakya Üniversitesi’nde bir hayal daha gerçeğe dönüştü. Şehrin ve bölgenin sosyal ve kültürel hayatına katkı sağlamak, Trakya Üniversitesi’nde hayata geçirilen çalışmaları kamuoyuna şeffaf bir şekilde aktarmak, eğitsel faaliyetler gerçekleştirmek, kentin ve bölgenin güçlü sesini tüm dünyaya ulaştırmak amacıyla kurulan “Trakya Üniversitesi Radyosu, Radyo Günebakan” internet ortamında (Trakya Üniversitesi’nin web adresindeki “Radyo Günebakan Canlı Dinle” bağlantısı) test yayınına başladı.

Hali hazırda sadece müzik yayınıyla devam eden test sürecinin tamamlanmasının ardından, kısa süre içerisinde FM 108.0 frekansı üzerinden tüm bölgeye, internet üzerinden ise Balkanlar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayın yapacak olan Radyo Günebakan, Trakya Üniversitesi Rektörlüğü’nde kurulan modern stüdyoları, üstün teknik donanımı, zengin müzik arşivi ve teknolojik altyapısıyla üniversitenin, kentin, bölgenin ve Balkanların vizyonuna yeni bir soluk getirecek.

Kâr amacı gütmeden Trakya Üniversitesi Rektörlüğü çatısı altında yayın hayatına başlayan, ufuk açacak zengin program içeriğiyle tüm dinleyicilerin yaşamına değer katacak olan Radyo Günebakan’da, radyoculuk geçmişi bulunan tecrübeli bir ekip görev yapacak. Radyo Günebakan’ın Genel Yayın Yönetmenliği görevini Dr. Öğretim Üyesi Başar Hatırnaz üstlenirken, Program Sorumlusu Öğr. Gör. Nur Yılmaz Ercin, Teknik Departman Sorumlusu ise Öğr. Gör. Fatih Ök olacak. Program yapımcıları ile birlikte ekibi her geçen gün daha da genişleyecek olan Radyo Günebakan’da, Dr. Öğr. Üyesi Barış Özkapı ve Öğr. Gör. Güven Çentik idari ve teknik departmanda, Öğr. Gör. Rüya Delice program departmanında sorumluluk üstlenirken Zekiye Taş teknisyen olarak görev alacak. Logo tasarımını Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi İlter Alkan’ın yaptığı Radyo Günebakan, Trakya Üniversitesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi ile iş birliği ve koordinasyon içinde çalışmalarını yürütecek. Aynı zamanda bir eğitim işlevine sahip olan Radyo Günebakan, Trakya Üniversitesi’nin öğrencilerine radyoculuk alanında çok önemli bir tecrübe kazanma olanağı sunacak. Radyo Günebakan’ın kapıları, yayın ilkeleri ve yayın politikası doğrultusunda, Üniversite, kent ve bölgedeki tüm paydaşlara açık olacak.

Radyo Günebakan’ın test yayını sürecindeki ilk ziyaretçisi olan Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, radyonun stüdyolarını ve kayıt odalarını gezerek incelemelerde bulundu. Radyo Günebakan Genel Yayın Yönetmeni Dr. Öğr. Üyesi Başar Hatırnaz’dan çalışmalar ile ilgili bilgi alan Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Üniversitemiz ve kentimiz için bir pencere görevi üstlenecek olan radyomuz bilimsel, akademik, sanatsal, sportif, sosyal ve kültürel program karmasıyla öğrencilerimizi, akademisyenlerimizi, idari ekibimizi ve elbette bölge halkını nitelikli yayınlarla buluşturacak.” dedi.

Uzun süredir üzerinde çalıştıkları radyonun test süreci ile yayın hayatına başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “Trakya Üniversitesi Radyosu Radyo Günebakan ile üniversitemizin çok büyük bir hayalini daha bu dönemde hayata geçirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Üniversitemiz ile kamuoyu, özellikle de bölge halkı ve Balkanlar arasında bir köprü görevi üstlenecek radyomuz Trakya Üniversitesi’nin ve kentin, bölgenin sesi olacak. Üniversitemizde yapılan etkinlikleri ve hayata geçirdiğimiz yenilikleri daha hızlı, sağlıklı ve şeffaf bir şekilde duyurmak, kaliteli yayın akışıyla dinleyicilerin yaşamına değer katmak, bölgede radyoculuğa yeni bir soluk getirmek amacıyla attığımız bu adım bizlere, daha geniş kitlelere ulaşma şansı verecek. Radyo Günebakan ile sadece Edirne’ye değil, bölge geneline ve Balkanlara da yayın yaparak geniş kitlelere ulaşmayı planlıyoruz. Yayınlarımız ayrıca internet üzerinden tüm dünyaya ulaşacak. Test yayınına başlayan radyomuz kısa bir süre içerisinde karasal yayına geçmiş olacak ve FM 108.0 frekansı üzerinden dinleyicilerle buluşacak. Sağlıktan spora, eğitimden kültür sanata, yerel gündemden bölgesel vizyona kadar her alanda yapılacak yayın ve programlarla birlikte, kaliteli müzik yayınlarıyla, radyomuzda üniversitemizi, şehrimizi ve bölgemizi anlatarak Edirne’nin ve bölgenin sosyal yaşamına çok önemli bir katkı sunmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Radyonun ismine karar verirken Trakya Üniversitesi ailesinin görüşlerini de dikkate aldıklarını ifade eden Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, “İsim belirleme çalışmalarımız sırasında hem bölgemizi temsil eden hem de algı açısından pozitif çağrışımları bulunan bir isim ve görsel seçmek istedik. Ayçiçeği, nam-ı diğer günebakan, hem bölgemizi hem de yazın sıcaklığını, güneşi, güzelliği ve umudu temsil ediyor. Tarlalarda sıra sıra dizilmiş hallerine bakmaya doyamadığımız, her yeni gün güneşin peşinden koşan bu güzel çiçek, radyomuzun da ilham kaynağı oldu ve radyomuza Günebakan ismini verdik. İnanıyorum ki radyomuz, adı ve temsil ettiği sapsarı bu çiçek gibi, her yeni güne renk katacak, günümüzü aydınlatacak. Radyonun kuruluş çalışmaları sırasında yoğun bir emek ve mesai sarf eden tüm çalışma arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyor, Radyo Günebakan’ın, üniversitemize, şehrimize, bölgemize ve Balkanlara hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Trakya Üniversitesi Radyosu, Radyo Günebakan Genel Yayın Yönetmeni Dr. Öğr. Üyesi Başar Hatırnaz da stüdyo ve kayıt odalarının son teknolojik alt yapı ve yazılımlarla donatıldığını belirterek, “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız projemizde artık test yayınına başlamış olmanın heyecanını yaşıyoruz. Radyo Günebakan Edirne, bölge ve Balkanların yeni buluşma noktası olacak. Sesimizi dünyanın dört bir yanına ulaştıracağız. Canlı yayın konukları ağırlayabileceğimiz stüdyolarımızda aynı zamanda telefonla canlı yayın bağlantıları da olacak. Yayın ilkelerimiz doğrultusunda, akademik anlamda üniversite seviyesinde müzik yayınıyla birlikte çok çeşitli programlar yapacağız. Dinleyicilerin ufkunu açan konuları, alanında tecrübe sahibi akademisyen ve konuklarla değerlendireceğiz. Radyomuzun mottosu, yaşama, her yeni güne değer katmak olacak. Bu süreçte radyo fikri ile bizlere ilham veren, desteklerini bizden hiçbir zaman esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile birlikte Üniversite yönetimimize, Radyo Günebakan ekibi olarak teşekkürlerimizi sunuyoruz. Radyo Günebakan olarak kapılarımız herkese açık, radyomuzu el birliği ile kısa süre içerisinde bölgenin, Türkiye’nin en değerli radyolarından biri haline getireceğiz.” dedi.

Radyo Günebakan’da, Trakya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nden Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne, Balkanlı öğrencilerden Erasmus Değişim Programı öğrencilerine, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki öğrenci topluluklarından farklı fakülte ve yüksekokul temsilcilerine kadar, çok geniş bir yelpazede, farklı paydaşların konuk olarak katılacağı programlara yer verilecek. Trakya Üniversitesi Radyosu Radyo Günebakan, bölge üniversitelerinin radyolarıyla da iş birliğine giderek ortak yayınlara imza atacak. Stüdyo, kayıt odaları, prodüksiyon stüdyoları, toplantı ve çalışma alanları gibi farklı bölümlerden oluşan radyoda, akademisyenlerin yanı sıra öğrencilerin, stajyer öğrencilerin ve Edirne’de alanında deneyimli isimlerin konuk olarak alınacağı radyo programlarında bilimsel, akademik, sanatsal, sportif, sosyal ve kültürel konular ele alınacak. Radyo, zengin müzik arşiviyle, kaliteli müziğin her türüne yayınlarında yer verecek.

Radyonun ilk programlarından biri “Geleceğe Köprü” ismindeki program olacak. Trakya Üniversitesi’nin sloganından esinlenerek tasarlanan programın ilk konuğu ise Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu olacak. Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, programda geçmişten bugüne Trakya Üniversitesi’ni, üniversitede yaşanan değişimi anlatarak, önümüzdeki dönemde hayata geçirilecek projeler hakkında bilgi vererek, tercih sürecindeki aday öğrencilere seslenecek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.