Selimiye Camiine İlk Mahyayı İsa ve Mustafa Hatipler Kardeşler Kurmuşlardı

14.09.2020
A+
A-

UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan ve bilindiği üzere 1575 yılında eski Osmanlı Sarayının bulunduğu bugünkü yerinde inşa edilmeye başlanan 6-7 yılda yapımı tamamlanan, bugün ise 445 yaşındaki dünyanın incisi Tarihi Selimiye Camii’ne, Ramazan ve Kurban Bayramlarında Mahyalar kuruluyor.

İLK MAHYALAR 1950-1953 YILLARI ARASINDA KURULDU

Selimiye Camii’nin minareleri arasına ilk mahya 1950-1953 yılları arasında kuruldu.O yıllardaki ilk mahya ustası olan Yıldırımlı İsa Hatiplerdi. Kendisine kardeşi Mustafa Hatipler de yardım ediyordu. Şimdi Mali Müşavir olarak görev yapan  Sevgili Osman Hatipler ve Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mustafa Hatipler’in babası olan Müezzin İsa Hatipler, kardeşi Mustafa Hatipler ile birlikte mahya kurma işini, o zamanın teknolojisi uygun olmadığı için elektrik ampullerinin yerine yağ kandillerini kullanarak yapıyorlardı. Kandillerde zeytinyağı ile pamuk fitiller kullanılıyordu.Bu mahya kurulmasında çok zor bir işti.

Daha sonra ise; yani 1983 yılından sonra bu mahyaları kurma işini Elektrik Teknisyeni merhum Mustafa İşlekel üstlenmişti. Mustafa İşlekel İstanbul’a giderek katıldığı bir kursta mahyaları elektrik tekniği ile ampuller kullanarak kurmasını öğrendi.

Edirne’ye dönen Mustafa İşlekel, bundan sonra Edirne’de mahya kurma işini 1960 yılına kadar sürdürdü. Daha sonraki yıllarda ise; yanında yetiştirdiği Elektrik Teknisyeni merhum Hüsnü Saçkesen ve Bahattin Derin gibi elemanları, Vakıflar Bölge Müdürlüğünün dini bayramlarda, Belediyenin ise Milli Bayramlarda açtıkları Mahya kurma ihalelerine katılarak, bu işi yapmaya başladılar.

Merhum Hüsnü Saçkesen ve merhum Bahattin Derin, mahya kurma işini 1970 yılına kadar sürdürdükten sonra mahya kurma işine son verildi. Daha sonraları ise, zaman zaman İstanbul’dan mahya ustaları Edirne’ye getirilerek, seyrek de olsa özel günlerde Selimiye Camii’nin minarelerinin arasına mahya kurma işi sürdürüldü.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.