“Serviks Kanseri” Eğitimi…

“Serviks Kanseri” Eğitimi…
19.01.2020
A+
A-

KIRKLARELİ’nin Babaeski İlçesi Devlet Hastanesi’nde, “Ocak Ayı Serviks Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında,  hasta ve hasta yakınlarına bilinçlendirme eğitimi verildi.

Hastane Baştabibi Dr. Hakan Azatçam, verilen eğitim ile ilgili yaptığı açıklamada; “Hastanemiz,  Kadın Doğum Polikliniği bekleme salonunda; toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Ocak Ayı Serviks Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında,  hasta ve hasta yakınlarına bilinçlendirme eğitimi gerçekleştirdik. Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Serviks (rahim ağzı) kanseri ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserler arasındadır. Önlenebilir bir kanser türü olan serviks kanseri, yavaş gelişim göstermektedir.

Bu nedenle de erken evrede teşhis ve tedavi edildiği takdirde çoğu kişide tam iyileşme sağlanabilmektedir. Serviksteki değişiklikler HPV DNA/ Pap-Smear testi ile tespit edilerek, kanser gelişmeden tedavi edilebilmektedir. HPV Testi; Jinekolojik muayene esnasında rahim ağzından numune alarak yapılan ağrısız ve basit bir işlemdir. Sigara kullanıyorsanız, adet arası ve ya cinsel ilişkiden sonra lekelenme şeklinde kanamalar oluyorsa, menopoz sonrası dönemde ortaya çıkan herhangi bir kanamanız varsa ya da sadece kadın olduğunuz için HPV testi yaptırmalısınız. Unutmayın, HPV testi ile rahim ağzı kanseri 10-15 yıl öncesinden yakalanabilmektedir. 5 Yılda bir yaptırılan HPV TESTİ rahim ağzı kanserinden korunmak için en iyi yöntemdir. Sağlıklı günler dileriz”dedi.

Haber: Metin KARAKUŞ/BABAESKİ 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.