Sınavın en başarılıları Fen Liseleri

Sınavın en başarılıları Fen Liseleri
27.08.2020
A+
A-

Eğitim İş Edirne Şube Başkanı Nedim Zobar, açıklanan Yüksek Öğretim Kurumları sınav tercih sonuçlarının açıklanması sebebiyle değerlendirmede bulundu. İmam Hatip Liseleri’nin YKS sınavında başarısızlığına dikkat çeken Başkan Zobar, sınavda en başarılı liselerin fen lisesi olduğunu söyledi. 1 milyon 745 642 adaydan 600 bin adayın tercih yapmadığının altını çizen Başkan Nedim Zobar “sınavlarda başarısız olan öğrenciler değil, yanlış eğitim politikalarıdır” ifadelerini kullandı.

YKS sınavının liselere göre istatistiğini değerlendiren Başkan Zobar “Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı. ÖSYM’nin paylaştığı YKS yerleştirme Raporu’na göre, tercih yapma hakkına sahip olan 1 milyon 745 bin 642 adaydan, 1 milyon 151 bin 632’i tercih yaptı. Yani yaklaşık 600 bin aday tercih yapabilecekken bu hakkını kullanmadı. YÖK ve ÖSYM “doluluk oranlarını arttırdık” diye övünürken 838 bin 221 kontenjanın 781 bin 165’ine yerleştirme yapıldı, 57 bin 56’sı boş kaldı. Devlet üniversitelerindeki doluluk oranı yüzde 95,77, vakıf üniversitelerinde ise yüzde 85,75 oldu. Liseden bu yıl mezun olan 894 bin öğrenciden sadece 165 bini lisans bölümlerine girebildi. En başarılı liseler yine fen liseleri oldu. Ancak YKS’ye başvuran 48 bin 258 adaydan ancak yarısı lisans bölümlerini kazanabildi. Anadolu liselerindeki başarı oranı ise oldukça düşük. 657 bin adaydan sadece 183 bini 4 yıllık fakültelere girebildi. Endüstri meslek liseleri ve imam hatip lisesi mezunları yine en alt sıralarda yer aldı. 72 bin EML mezunundan sadece bin 698’i, 238 bin imam hatip mezunundan da 39 bini lisans bölümlerini kazanabildi”dedi.

“HÜKÜMETİN GÖZDESİ İHL’NİN BAŞARI DÜŞÜKLÜĞÜ BU SINAVDA DAMGASINI VURDU”

Sınavda başarısızlığın öğrencilerden değil, yanlış eğitim politikalarından olduğunu söyleyen Başkan Nedim Zobar “lHer sınav dönemi sonrasında ortaya çıkan tabloya paralel olarak, çeşitli eşitsizliklerin varlığı ve bunların giderilmediği gerçeği yine karşımızda durmaktadır. Çok sayıda kontenjanın boş kalması, meslek liseli öğrencilerin başarı düzeylerinin bu sınavlarda neden en alt sıralarda yer alması, hükümetin gözdesi İHL’nin başarı ortalamasının düşüklüğü bu sınava da damgasını vurmuştur. Sınava odaklı eğitim sistemi bir kez daha göstermiştir ki; eğitsel anlamda öğrencilerimizin kazanımları her geçen gün azalmakta, bu da öğrencilerin üniversiteye girişte başarısızlıklar yaşamalarına yol açmaktadır. Bu anlamda sınavlarda başarısız olan aslında öğrenciler değil, yanlış eğitim politikalarıdır. Eğitimin piyasalaştırılması ve ticarileştirilmesi, eşitsizlikleri giderek daha da derinleştirmektedir”dedi.

“Başkan Zobar “Bugün, eğitimdeki başarısızlığın çözümü için eğitimdeki tüm paydaşların görüşü alınarak hazırlanacak, bilimsel düşünmeye ve üretmeye dayalı, her öğrencinin kendi ilgi ve becerisi doğrultusunda hangi alanda okuyacağını kendisinin belirleyeceği bir eğitim sisteminin gerekliliği kaçınılmaz hale gelmiştir. Eğitim-İş’in yıllardır mücadelesini verdiği kamusal, parasız, bilimsel ve laik eğitim hakkından tüm yurttaşlarımızın yararlanabilmesi mutlaka sağlanmalıdır”dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.